.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwrot służbowego sprzętu

Mam pytanie dotyczące zwrotu służbowego sprzętu pracodawcy. Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które trwa już kilka dni, a umowa kończy mi się dzisiaj. Czy muszę jeszcze dzisiaj rozliczyć się z pracodawcą z powierzonego sprzętu (laptop i telefon)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwrot służbowego sprzętu

Nierozliczenie się z pracodawcą z powierzonego mienia

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że generalnie nierozliczenie się z pracodawcą z powierzonego Panu mienia grozi tym, że pracodawca może dochodzić przed sądem zwrotu mienia i wynagrodzenia za bezumowne z niego korzystanie.

 

Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. Już z tego przepisu można wyprowadzić obowiązek zatrudnionego zwrotu rzeczy będących własnością pracodawcy.

Odbiór sprzętu z domu pracownika na którym była wykonywana praca

Nie oznacza to jednak, że musi Pan osobiście zawieźć sprzęt do siedziby pracodawcy. Skoro korzysta Pan ze zwolnienia lekarskiego – nie może Pan osobiście udać się w tym celu do pracodawcy. To na pracodawcy ciąży obowiązek odbioru z domu pracownika sprzętu.

 

Słowem – powinien Pan powiadomić pracodawcę, że nadal jest Pan chory i umożliwić pracodawcy odbiór powierzonego Panu mienia. A więc musi Pan wskazać, kiedy i gdzie mienie może zostać odebrane. Jeśli pracodawca tego nie zrobi – nie może oczekiwać, że podczas zwolnienia lekarskiego Pan sam ten sprzęt odda.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu