Zwrot sprzętu służbowego na zwolnieniu lekarskim

• Data: 28-02-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Pracownik po zakończeniu stosunku pracy powinien zwrócić służbowy sprzęt, który otrzymał. Co jednak w sytuacji, gdy osoba zatrudniona przebywa na zwolnieniu lekarskim i nie może dostarczyć go osobiście do siedziby firmy? W niniejszym artykule omawiamy tę kwestię. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Romana.

Zwrot sprzętu służbowego na zwolnieniu lekarskim

Pytanie pana Romana dotyczyło zwrotu służbowego sprzętu pracodawcy. Pan Roman aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które trwa już kilka dni, a umowa kończy mu się dzisiaj. W związku z tym zapytał nas, czy musi jeszcze dzisiaj rozliczyć się z pracodawcą z powierzonego sprzętu (laptop i telefon).

Nierozliczenie się z pracodawcą z powierzonego mienia

Odpowiadając na pytanie pana Romana, uprzejmie informuję, że generalnie nierozliczenie się z pracodawcą z powierzonego panu Romanowi mienia grozi tym, że pracodawca może dochodzić przed sądem zwrotu mienia i wynagrodzenia za bezumowne z niego korzystanie.

Zgodnie z art. 100 § 2 pkt 4 ustawy Kodeks pracy jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o mienie pracodawcy i dobro zakładu pracy. Już z tego przepisu można wyprowadzić obowiązek zwrotu przez zatrudnionego rzeczy będących własnością pracodawcy.

Odbiór sprzętu z domu pracownika na którym była wykonywana praca

Nie oznacza to jednak, że pan Roman musi osobiście zawieźć sprzęt do siedziby pracodawcy. Skoro pan Roman korzysta ze zwolnienia lekarskiego – nie może osobiście udać się w tym celu do pracodawcy. To na pracodawcy ciąży obowiązek odbioru z domu pracownika sprzętu.

Słowem – pan Roman powinien powiadomić pracodawcę, że nadal jest chory i umożliwić pracodawcy odbiór powierzonego mu mienia. A więc pan Roman musi wskazać, kiedy i gdzie mienie może zostać odebrane. Jeśli pracodawca tego nie zrobi – nie może oczekiwać, że podczas zwolnienia lekarskiego pan Roman sam ten sprzęt odda.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik na zwolnieniu lekarskim

Ania, programistka w dużej firmie IT, przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim z powodu operacji kolana. W tym samym czasie kończyła się jej umowa o pracę. Ania poinformowała dział HR pracodawcy o swojej sytuacji zdrowotnej oraz o zakończeniu umowy. Zaproponowała, żeby to pracodawca odebrał służbowy laptop i telefon bezpośrednio z jej mieszkania. Firma zorganizowała kuriera, któremu Ania przekazała sprzęt.

Zwrot sprzętu po rezygnacji

Tomek, menadżer projektu, dostał lepszą ofertę pracy i postanowił się zwolnić. Ostatni dzień zatrudnienia zbiegł się z początkiem jego zwolnienia lekarskiego. Zamiast wrócić do biura, Tomek skontaktował się z działem administracyjnym swojej firmy, aby ustalić odbiór służbowego sprzętu bezpośrednio z jego domu. Firma zgodziła się na to rozwiązanie i wysłała pracownika działu IT po laptopa i telefon.

Przesunięcie terminu zwrotu sprzętu

Ewa, specjalistka ds. marketingu, miała zwrócić służbowy sprzęt w dniu zakończenia umowy o pracę. Niestety, tuż przed tym terminem, Ewa doznała wypadku i znalazła się na zwolnieniu lekarskim. Poinformowała o tym fakcie pracodawcę i wyjaśniła, że nie jest w stanie fizycznie zwrócić sprzętu w ustalonym czasie. Pracodawca wyraził zgodę na przesunięcie terminu zwrotu, co znacznie pomogło Ewie.

Podsumowanie

Zwrot służbowego sprzętu w czasie zwolnienia lekarskiego nie musi być obciążeniem dla pracownika. Prawo i dobre praktyki biznesowe pozwalają na elastyczne rozwiązania, m.in. na odbiór sprzętu przez pracodawcę z domu pracownika. To ważne, aby osoba zatrudniona poinformowała szefa o swojej sytuacji i dogadała się z nim co do sposobu zwrotu mienia. Dzięki temu proces może zostać przeprowadzony sprawnie i bez dodatkowego stresu dla obu stron.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii zwrotu służbowego sprzętu? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Oferujemy szybką i skuteczną pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141