Zwrot samochodu i sprzętu firmowego po zakończeniu umowy o pracę a L4

Z dniem 31.10 zakończyła się umowa o pracę. Od 20.10 jestem na L4. Pracodawca chce, abym zwróciła samochód i sprzęt firmowy do siedziby firmy, grozi mi karą finansową. Siedziba firmy jest ok. 200 km od miejsca zamieszkania. Napisałam e-maila, że w każdym terminie mogą odebrać ode mnie auto i sprzęt, ale ja osobiście nie jestem w stanie oddać, bo przebywam na l4. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Zwrot samochodu i sprzętu firmowego po zakończeniu umowy o pracę a L4

Zwrot samochodu firmowego

Z treści umowy wynika, że jako pracownik jest Pani zobowiązana do zwrotu pojazdu po zakończeniu używania. Wydanie/zwrot pojazdu winien nastąpić w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem zużycia, będącego wynikiem normalnego używania. Choć z przesłanych dokumentów powyższe nie wynika, jak mniemam, stosownie do treści § 7 umowy została Pani wezwana przez pracodawcę do niezwłocznego zwrotu samochodu. Podstawą prawną takiego żądania stanowi rozwiązanie umowy o pracę. Z umowy wynika, iż brak wydania pojazdu w terminie skutkować będzie naliczaniem opłaty.

L4 pracownika

W mojej ocenie wiele zależy od tego, czy z treści zwolnienia chorobowego wynika, że winna Pani leżeć, czy też, że może się poruszać? Po drugie, czy idąc na zwolnienie lekarskie została Pani wezwana do zwrotu pojazdu, czy też na dzień 20 października nikt w firmie nie żądał wydania pojazdu?

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile Pani zachowanie nie może być sprzeczne z przepisami prawa, w tym z przepisami o ubezpieczeniach społecznych, a po drugie zachowanie pracodawcy wydaje się pozostawać sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, o których mowa w art. 8 Kodeksu pracy. Zgodnie z przywołanym przepisem nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Termin zwrotu pojazdu i sprzętu firmowego

Godzi się nadto wskazać, iż umowa nie wskazuje terminu zwrotu pojazdu, a jedynie posługuje się terminem niezwłocznie, a zatem bez zbędnej zwłoki. W Pani przypadku owa niezwłoczność jest determinowana stanem zdrowia, a nie samowolą, co z kolei powoduje, że nie można jej traktować jako typowej odmowy zwrotu pojazdu spowodowanej brakiem czasu, innymi zobowiązaniami czy też innymi kwestiami. Odmowa przywiezienia pojazdu wynika z braku obiektywnych możliwości, a zatem próba nałożenia na Panią kary winna spotkać się z oddaleniem powództwa na mocy art. 8.