Sprzedaż mieszkania po cenie niższej niż wartość rynkowa - co na to urząd skarbowy?

• Autor: Marcin Sądej

Rodzice kupili mieszkanie zakładowe w 2020 r. z 50% zniżką z myślą o przekazaniu go mnie i mojej żonie. Sami nie byli nim zainteresowani tym mieszkaniem, gdyż wymaga ono kapitalnego remontu. Chcielibyśmy teraz kupić od rodziców mieszkanie i zaznaczam, że nie jesteśmy zainteresowani umową dożywocia ani darowizną. Wiemy, że urząd skarbowy czasem podważa cenę zakupu nieruchomości, jeżeli odbiega od cen rynkowych. Mając to na uwadze, czy jest możliwość kupienia mieszkania „po kosztach” – czyli za 50% oryginalnej wartości, tak żeby rodzice nie mieli do zapłacenia podatku dochodowego? Jesteśmy przygotowani na zapłacenie PCC od 100% wartości, natomiast chcemy uniknąć 19% podatku od fikcyjnego przychodu rodziców (rodzice nie chcą od nas ani grosza więcej, niż sami zapłacili, a tym bardziej nie chcą tych dodatkowych 50%).

Sprzedaż mieszkania po cenie niższej niż wartość rynkowa - co na to urząd skarbowy?

Podatek dochodowy od wartości rynkowej sprzedanej nieruchomości

Tak samo jak w przypadku podatku PCC, tak i po stronie podatku PIT z tytułu sprzedaży funkcjonują przepisy odnoszące się do wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 19 ustawy PIT – przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Podważenie zaniżonej ceny sprzedaży mieszkania

Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Proszę zwrócić uwagę, że wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych. Nie ma tu znaczenia, po jakiej cenie nabywca zakupił nieruchomość i czy w tym zakresie skorzystał ze zniżek czy bonifikat.

Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiegać będzie co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych poniesie zbywający.

Jak urząd skarbowy ustala przychód ze sprzedaży mieszkania?

Jeżeli rodzice sprzedadzą mieszkanie po cenie znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, to organ podatkowy ma prawo do ustalenia przychodu zgodnie z wartością rynkową. W takim przypadku podatek dochodowy PIT wymierzony będzie od przychodu ustalonego przez organ podatkowy. Przez cenę, która odbiega znacznie od wartości rynkowej, należy rozumieć cenę, która w sposób widoczny, wyraźnie i bardzo odbiega od ceny rynkowej. Należy uznać, iż cena odbiegająca nie więcej niż o 1/3 od wartości rynkowej nie będzie jeszcze odbiegać w sposób znaczny.

Za uzasadnione przyczyny różnicy w wartości rynkowej można uznać przykładowo: duże zniszczenie nieruchomości, plany budowy znaczących obiektów jak autostrada. Natomiast okoliczność, że rodzice nie chcą od Państwa pobierać żadnego wynagrodzenia, nie uzasadnia sprzedaży „po kosztach”.

W konsekwencji w przypadku sprzedaży nieruchomości poniżej wartości rynkowej rodzice muszą mieć świadomość ryzyka, że organ podatkowy wymierzy podatek PIT od wartości rynkowej nieruchomości, a sam przychód określi nie w cenie rzeczywistej sprzedaży, ale po cenach rynkowych.