.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kupno domu na raty - zabezpieczenie transakcji

Chcę kupić dom na raty płacone sprzedawcy o 1500 zł miesięcznie na 20 lat. Jaką umowę sporządzić, by zabezpieczyć transakcję, by wszystko było uczciwe i bezpieczne dla dwóch stron?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kupno domu na raty - zabezpieczenie transakcji

Fot. Fotolia

Zakup domu na raty od osoby prywatnej

W mojej ocenie możliwości są dwie.

Pierwsza to ustanowienie hipoteki umownej zwykłej na podstawie umowy zawartej pomiędzy wierzycielem hipotecznym (sprzedającym, a właścicielem nieruchomości) i taka umowa musiałaby być zawarta po przeniesieniu na Pana prawa własności nieruchomości. Proszę bowiem zważyć, że hipoteka to ograniczone prawa rzeczowe i nie może być w jednych rękach, jako zobowiązaniowego i uprawnionego. Taka hipoteka byłaby wpisana do księgi wieczystej na Państwa wniosek. Co istotne to to, że hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną i jej wyrażenie może nastąpić jedynie w oznaczonej sumie pieniężnej, chyba że przy umowie sprzedaży wpłaci Pan większą aniżeli 1500 zł kwotę jako pierwszą ratę.

Zabezpieczenie umowy zakupu domu na raty

Druga możliwość to zawarcie w treści umowy sprzedaży informacji, iż poddanie się Pan egzekucji na mocy art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. W takiej sytuacji o ile zaprzestanie Pan płacić raty, wierzyciel–sprzedawca będzie miał prawo wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie powstałego zadłużenia i następnie skierować sprawę egzekucji. Nie będzie wówczas potrzebne przeprowadzenie postępowania sądowego, co do zasadności i wysokości świadczenia, bowiem to określone będzie już w akcie notarialnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu