Tryb odwołania z powierzenia pełnienia funkcji kierownika

W maju ubiegłego roku otrzymałem od pracodawcy pismo „powierzające mi pełnienie obowiązków kierownika” na czas określony do sierpnia tego roku. Na początku grudnia 2014 otrzymałem odwołanie z tej funkcji z dniem 31.12. Czy takie odwołanie było zgodne z prawem?

Tryb odwołania z powierzenia pełnienia funkcji kierownika

Powierzenie zastępstwa na stanowisku kierowniczym a tryb odwołania pracownika z tych obowiązków

W granicach ustalonego porządku prawnego strony mogą swobodnie regulować łączący je stosunek pracy. Za wzajemnym porozumieniem mogą też stosunek ten rozwiązać, a co za tym idzie – mogą również uczynić mniej, modyfikując jedynie niektóre jego elementy, lub bez zmiany elementów już istniejących wprowadzić na okres przejściowy nowe elementy. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakład pracy zatrudnionemu pracownikowi – za jego zgodą – powierzył zastępczo pełnienie obowiązków nawet na czas przekraczający trzy miesiące.

W przypadkach bowiem uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracownikowi może być powierzone – na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym – wykonywanie innej pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom, bez potrzeby uzyskania na to jego zgody.

W obu sytuacjach nie dochodzi do zawarcia nowej umowy o pracę.

Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 1978r. (sygn. akt V PZP 6/78): „pracownik, któremu w czasie trwania stosunku pracy zakład pracy powierzył – za jego zgodą – pełnienie obowiązków na kierowniczym lub innym samodzielnym stanowisku pracy albo zastępstwo pracownika zatrudnionego na takim stanowisku, może być odwołany od pełnienia tych obowiązków i powraca na poprzednie stanowisko bez potrzeby wypowiedzenia mu warunków pracy i płacy”.

Oznacza to, że działanie pracodawcy jest zgodne z prawem.