
Indywidualne Porady Prawne
Studia doktoranckie a wysługa lat pracownika instytucji kulturyAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 06.07.2017 |
Czy okres studiów doktoranckich zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze w jednostce podległej Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego? A jeżeli tak, to na jakiej podstawie? Chodzi o dodatek za wysługę lat. |
Przepisy prawa pracy wyróżniają dwa rodzaje stażu pracy:
„a) ogólny, a więc obejmujący wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jakie posiada pracownik. Do ogólnego stażu pracy wlicza się także inne okresy, które na mocy przepisów szczególnych podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Tutaj najczęściej wymieniane są:
b) zakładowy, czyli obejmujący wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy. Zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy wlicza się pracownikowi do zakładowego stażu pracy tylko wówczas, gdy doszło do przejęcie zakładu pracy na podstawie art. 23(1) K.p.”
Ogólny staż pracy bierze się pod uwagę głównie przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. W niektórych przypadkach ogólny staż pracy brany jest także pod uwagę przy obliczaniu stażu do nagrody jubileuszowej czy dodatku stażowego – jednak w tym przypadku należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi u danego pracodawcy.
Przepisy dotyczące wynagradzania pracowników instytucji kultury stanowią jedynie, że do okresów pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie przepisów odrębnych podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Oznacza to, że studia doktoranckie będą wliczane do stażu pracy, od którego zależy dodatek stażowy, o ile podlega Pan pod przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury. (Dz. U. poz. 1798).
Podstawa prawna: zgodnie z art. 198 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 572 z późn. zm.) doktorantowi, po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>