Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż monet bez dodatku złota i srebra a podatek VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.11.2016

Czy sprzedaż monet bez dodatku srebra lub złota jest opodatkowana podatkiem VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż monet bez dodatku złota i srebra a podatek VAT

Fot. Fotolia

Bez wątpienia opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa monet bowiem jest to odpłatna dostawa towarów. Monety są towarem. W pewnym zakresie jednak dostawa monet korzystać może ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, a w pewnym dostawa monet wyrzuca ze zwolnienia podmiotowego (o czym dalej). Dodatkowo dostawa niektórych monet, w szczególnych okolicznościach, może być rozliczana w systemie marży.

 

Monety są towarami, a odpłatna dostawa (sprzedaż) monet podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Zwolnione od podatku są na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

 

Sprzedaż monet, które nie są wykonane z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (załącznik 12 do ustawy o VAT, poz. 6), nie wyrzuca podatnika dokonującego dostawy ze zwolnienia podmiotowego w VAT, więc mimo że sprzedaż takich monet podlega opodatkowaniu (tak samo jak dostawa butów, mebli itd.) to może być nieopodatkowana, nawet gdy nie są środkiem płatniczym, do momentu gdy podatnik nie wypadnie ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ustawy. Wypada się z niego, np. sprzedając monety z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, ale także przekraczając limit zwolnienia. Ustawodawca postanowił, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Zwalnia się od podatku VAT także sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 000 zł.

 

Dodam, że sprzedaż monet o wartości numizmatycznej (przedmioty kolekcjonerskie o wartości numizmatycznej), jeśli spełnia warunki z art. 120 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu w procedurze marży.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + V =

17.10.2019

a jak mam zwykłe 50 groszy i sprzedam je ( jako firma ) na aukcji UWAGA też za 50 groszy ?
To pierwsze pytanie czy muszę wystawić paragon ?
Czy też muszę się rozliczać z tego ? czy też Vat ? czy jako marża ?
z góry dziękują za odpowiedz.

prosiak

»Podobne materiały

Pobyt w szpitalu a pobyt na zwolnieniu lekarskim

Przebywając w zeszłym roku w szpitalu, podpisałem deklarację ubezpieczeniową, w której zaznaczyłem, że nie przebywam na „ponad 14-dniowym zwolnieniu lekarskim w dniu podpisania deklaracji”. Agent widział wszystkie moje odpowiedzi, nie miał zastrzeżeń. Obecnie skręciłem kostkę, ale towarz

 

Zajęcie przez komornika konta bankowego małżonka dłużnika

Zaciągnęłam kredyt, ale nie jestem w stanie go spłacać. Spodziewam się, że sprawa skończy się u komornika. Czy będzie on mógł zająć rachunek bankowy mojego męża?

 

Zbycie części wspólnej nieruchomości

Sprawa dotyczy zbycia części wspólnej nieruchomości. Po rodzicach, na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia figuruję w księdze wieczystej jako współwłaściciel nieruchomości (to stary dom bliźniak, który rodzice i babcia wykupili przed laty od państwa). Jako drugi współwłaściciel jest wpisana na

 

Nieodpłatne przekazanie udziałów w nieruchomości spadkowej

Zmarł mój ojciec. Spadkobiercami są: mój brat, wdowa (druga żona) i ja. Przeprowadziliśmy właśnie sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Jedynym składnikiem spadku po ojcu jest kawalerka. Macocha i brat chcą się zrzec swoich części na mnie. Jakie są sposoby nieodpłatnego przekazania udziałów w n

 

Polisa OC a zwrot podatku VAT

Czy od wykupionej z PZU polisy OC na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne środków transportu można odliczyć VAT? 

 

Dowody sprzedaży

Prowadzę firmę księgarską. Zamierzam wprowadzić dodatkowo skup (za gotówkę) i sprzedaż książek używanych. Jakie powinny być dowody zakupu (szczegóły) oraz co ma widnieć na dowodzie sprzedaży. Jaka stawka VAT będzie właściwa?

 

Opodatkowanie usług farmaceutycznych

Od grudnia 2012 r. świadczona jest umowa kontraktowa na udzielanie świadczeń z zakresu usług farmaceutycznych w ramach działalności gospodarczej, a od lutego 2013 r. także umowa o pracę na stanowisku kierownika apteki. Zakres prac z tych umów jest w zasadzie identyczny. Czy usługi w ramach dzia

 

Podatek od zakupu działki

Mam zamiar kupić (jako osoba fizyczna) działkę od spółki z o.o. znajdującej się w stanie upadłości likwidacyjnej (działka jest sprzedawana przez syndyka). Działka to teren z przeznaczeniem dla obsługi ruchu turystycznego oraz teren użytków rolnych – obszar zagrożony powodzią (UTml oraz R). Jes

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »