Sprzedaż monet bez dodatku złota i srebra a podatek VAT

• Autor: Aleksander Słysz

Czy sprzedaż monet bez dodatku srebra lub złota jest opodatkowana podatkiem VAT?

Sprzedaż monet bez dodatku złota i srebra a podatek VAT

Fot. Fotolia

Bez wątpienia opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa monet bowiem jest to odpłatna dostawa towarów. Monety są towarem. W pewnym zakresie jednak dostawa monet korzystać może ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, a w pewnym dostawa monet wyrzuca ze zwolnienia podmiotowego (o czym dalej). Dodatkowo dostawa niektórych monet, w szczególnych okolicznościach, może być rozliczana w systemie marży.

Monety są towarami, a odpłatna dostawa (sprzedaż) monet podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Zwolnione od podatku są na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.

Sprzedaż monet, które nie są wykonane z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (załącznik 12 do ustawy o VAT, poz. 6), nie wyrzuca podatnika dokonującego dostawy ze zwolnienia podmiotowego w VAT, więc mimo że sprzedaż takich monet podlega opodatkowaniu (tak samo jak dostawa butów, mebli itd.) to może być nieopodatkowana, nawet gdy nie są środkiem płatniczym, do momentu gdy podatnik nie wypadnie ze zwolnienia podmiotowego z art. 113 ustawy. Wypada się z niego, np. sprzedając monety z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, ale także przekraczając limit zwolnienia. Ustawodawca postanowił, że zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Zwalnia się od podatku VAT także sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 000 zł.

Dodam, że sprzedaż monet o wartości numizmatycznej (przedmioty kolekcjonerskie o wartości numizmatycznej), jeśli spełnia warunki z art. 120 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu w procedurze marży.