









W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Sprzedaż towaru do UE a VATAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.01.2010 |
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (WEG), jestem VAT-owcem. Moja firma zajmuje się importem towarów z krajów trzecich. Importuję te towary do Polski (przez port w Gdyni) lub poprzez porty w UE (najczęściej przez Antwerpię i Hamburg). Mam swoich agentów celnych w tych portach, którzy w moim imieniu zajmują się odprawą celną tych towarów. Po odprawie sprzedaję je na terenie Polski lub w innych krajach UE, stąd inny sposób wystawiania faktur VAT i rozliczania się z urzędem skarbowym. Pokrótce wygląda to tak:
W tym ostatnim wypadku towar fizycznie nie zostaje wprowadzony do Polski, ale zostaje bezpośrednio przetransportowany z portu do któregoś z krajów Unii, pomijając terytorium Polski. Do tej pory wystawiałem fakturę VAT, ale ze stawką VAT 0%. Jeśli chodzi o rozliczenie się z VAT-u przy imporcie, to rozliczałem się w deklaracji VAT7. Czy wyżej wymienione działania (sposób wystawiania faktur oraz rozliczanie się z podatku VAT z urzędem skarbowym) jest prawidłowe? |
![]() |
Sprzedaż towaru do Unii EuropejskiejW niniejszej odpowiedzi wyjaśniam Pana wątpliwości dotyczące m.in. sprzedaży towaru do UE.
Opisane przez Pana przypadki sklasyfikować można jako transakcje na schematach (przykładowe nazwy miast):
1. Import → Gdynia → Warszawa 2. Import → Gdynia → Berlin 3. Import → Antwerpia → Warszawa – WNT art. 22% (rejestracja) 4. Import → Antwerpia → Berlin – WNT
Należy pamiętać, iż co do zasady zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności dostawy towarów, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem, że przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarówWewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
Dowodami, o których mowa powyżej, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
Wywóz towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawyW przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik – oprócz dokumentów, o których mowa pkt 2 i 3 – powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniemCo ważne, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
Przemieszczenia wyżej wymienionych towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy:
Reasumując:
Transakcja Nr 1 nie wymaga komentarza, jest to sprzedaż krajowa. Transakcja Nr 2, przy spełnieniu powyżej przedstawionych wymogów, stanowi WDT i Pańska procedura jest poprawna. Transakcje Nr 3 i Nr 4 są już problematyczne, nawet w jasnym stanie faktycznym, gdyż w zależności czy towar wysyłany jest przykładowo z Antwerpii prosto do odbiorcy w Polsce, czy z Antwerpii trafia na krajowy magazyn Pana firmy i dopiero z niego do krajowego odbiorcy, mamy do czynienia z różnymi kwalifikacjami wyżej wymienionych przemieszczeń.
Organy podatkowe często twierdzą, iż w Transakcji Nr 3 zachodzi WNT, a co więcej, że konieczna jest rejestracja firmy jako podatnika podatku VAT w Belgii, gdyż z jej terytorium towar wysyłany jest do nabywcy w Polsce. Analogiczna sytuacji jest w przypadku, gdy towar wysyłany jest z Antwerpii np. do Berlina (Nr 4).
Niestety nawet organy podatkowe nie są zgodne co do właściwej procedury opisanej w punktach Nr 3 i 4, konsultacja, której dzisiaj dokonaliśmy, wykazała, iż są organy, które Pańską procedurę uznałyby za właściwą i takie, które potraktują procedury Nr 3 i 4 jako procedury wewnątrzwspólnotowe.
Reasumując, jedynym wyjściem, które może Pana zabezpieczyć przed negatywnymi konsekwencjami niejednolitej interpretacji przepisów, jest wystąpienie z wnioskiem do Ministra finansów na druku ORD-IN o udzielenie w omawianym zakresie wiążącej interpretacji.
Nawet jednak w tym trybie nie uzyska Pan informacji o swoich obowiązkach z tytułu podatku VAT w Antwerpii, z której wysyła Pan towary do odbiorcy, gdyż Minister finansów (tak jak i nasz portal) zajmuje się jedynie krajowymi przepisami podatkowymi. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>