Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Płacenie za czynsz w mieszkaniu w którym nie mieszkam

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.12.2016

Jestem zameldowana na stałe w innej miejscowości, niż rzeczywiście mieszkam i pracuję. Dowiedziałam się, że mama nie płaci czynszu. Czy komornik może wejść na moją wypłatę z tego powodu? Jak nie płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież nie mieszkam tam mimo zameldowania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, w czyich zasobach znajduje się mieszkanie. Czy mamy do czynienia z mieszkaniem spółdzielczym, komunalnym czy też najmowanym od osoby fizycznej? Powyższe ma istotne znaczenie z punktu widzenia Pani obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania lokalu, bowiem ogólny przepis znajduje się w Kodeksie cywilnym.

 

Zgodnie z art. 6881 za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób, o których mowa powyżej, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

 

Ustawodawca wskazuje na osoby stale zamieszkującego Zgodnie z kodeksową definicją zamieszkania miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z treści Pani pytania wynika, że Pani miejscem zamieszkania nie jest lokal, w którym jest Pani zameldowana.

 

Mowa jest zatem o osobach stale zamieszkujących oraz pełnoletnich. Ustawodawca nie wskazuje w żaden sposób na osoby zameldowane w lokalu. Znając zatem ten przepis, a także ustalając, kto jest zarządcą lokalu, w którego zasobach zamieszkuje Pani mama, winna Pani złożyć pismo u tegoż zarządcy, że w lokalu zajmowanym przez Pani mamę zamieszkuje wyłącznie matka (chyba że są także inne osoby), a Pani pomimo zameldowania w lokalu nie zamieszkuje. Proszę wówczas wskazać, gdzie Pani mieszka.

 

Reasumując, na ten moment zarządca zapewne nie ma wiedzy, gdzie Pani zamieszkuje, i może uznać, że Pani zameldowanie wskazuje także na Pani miejsce zamieszkania. Prócz wspomnianego pisma winna Pani także wykazać, od kiedy zamieszkuje w innym miejscu, by uchronić się od odpowiedzialności, zanim zarządca skieruje sprawę do sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + osiem =

»Podobne materiały

Zmuszenie brata do zabrania swoich rzeczy z mojego mieszkania

W moim mieszkaniu mieszkał brat, który jednak po ślubie wyprowadził się gdzieś z żoną. Pozostawił w jednym z pokoi swoje stare rzeczy, w tym meble, i zamknął go na klucz. Jak mogę go zmusić do opróżnienia pomieszczenia? Chcemy z mężem zrobić remont.

 

Części wspólne nieruchomości – spór z sąsiadem

Jeden ze współwłaścicieli nieruchomości przywłaszczył sobie podest piętra i uniemożliwił mi dojście do mieszkania. Czy mogę wystąpić do sądu o określenie części wspólnych we współwłasności? Jak rozwiązać spór z sąsiadem?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »