Czy muszę płacić za mieszkanie w którym nie mieszkam?

• Data: 05-05-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Jestem zameldowana na stałe w innej miejscowości, niż rzeczywiście mieszkam i pracuję. Dowiedziałam się, że mama nie płaci czynszu. Czy komornik może wejść na moją wypłatę z tego powodu? Jak nie płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież nie mieszkam tam mimo zameldowania.

Czy muszę płacić za mieszkanie w którym nie mieszkam?

Kto odpowiada za zapłatę czynszu w mieszkaniu?

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, w czyich zasobach znajduje się mieszkanie. Czy mamy do czynienia z mieszkaniem spółdzielczym, komunalnym czy też najmowanym od osoby fizycznej? Powyższe ma istotne znaczenie z punktu widzenia Pani obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania lokalu, bowiem ogólny przepis znajduje się w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 6881 za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób, o których mowa powyżej, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Ustawodawca wskazuje na osoby stale zamieszkującego Zgodnie z kodeksową definicją zamieszkania miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z treści Pani pytania wynika, że Pani miejscem zamieszkania nie jest lokal, w którym jest Pani zameldowana.

Czy osoba zameldowana ale nie przebywająca w mieszkaniu jest zobowiązana do opłat czynszu?

Mowa jest zatem o osobach stale zamieszkujących oraz pełnoletnich. Ustawodawca nie wskazuje w żaden sposób na osoby zameldowane w lokalu. Znając zatem ten przepis, a także ustalając, kto jest zarządcą lokalu, w którego zasobach zamieszkuje Pani mama, winna Pani złożyć pismo u tegoż zarządcy, że w lokalu zajmowanym przez Pani mamę zamieszkuje wyłącznie matka (chyba że są także inne osoby), a Pani pomimo zameldowania w lokalu nie zamieszkuje. Proszę wówczas wskazać, gdzie Pani mieszka.

Reasumując, na ten moment zarządca zapewne nie ma wiedzy, gdzie Pani zamieszkuje, i może uznać, że Pani zameldowanie wskazuje także na Pani miejsce zamieszkania. Prócz wspomnianego pisma winna Pani także wykazać, od kiedy zamieszkuje w innym miejscu, by uchronić się od odpowiedzialności, zanim zarządca skieruje sprawę do sądu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Sprawa Tomka

Tomek zameldował się u swojej babci na wsi, gdy przeprowadzał się do dużego miasta na studia, aby zachować przywileje lokalne, takie jak łatwiejszy dostęp do usług komunalnych. W rzeczywistości mieszka i pracuje w mieście, gdzie wynajmuje mieszkanie. Gdy babcia Tomka przestała płacić czynsz za gospodarstwo, ze względu na swoje zameldowanie, Tomek obawiał się, że problem finansowy babci może wpłynąć na jego dochody. Wysłał więc do zarządcy nieruchomości pismo, w którym wyjaśnił, że nie mieszka na stałe z babcią, aby uniknąć odpowiedzialności za długi.

Przykład 2 - Sytuacja Ani

Ania zameldowała się na stałe w swoim rodzinnym mieście, ale przeniosła się do innego kraju na kontrakt zawodowy. Kiedy dowiedziała się, że jej rodzice mają problemy z opłacaniem czynszu za mieszkanie, gdzie jest zameldowana, zaczęła obawiać się, że to wpłynie na jej zdolność kredytową. Aby tego uniknąć, skontaktowała się z zarządcą budynku, dostarczając dokumentację potwierdzającą jej zamieszkanie za granicą i prosiła o wyłączenie jej z obowiązków płatniczych związanych z mieszkaniem rodziców.

Przykład 3 - Dylemat Marcina

Marcin, zameldowany w mieszkaniu swojej siostry, faktycznie mieszka z partnerką w innym mieście. Gdy jego siostra przestała płacić czynsz, komornik zaczął dochodzić należności także od Marcina. Aby rozwiązać ten problem, Marcin zgłosił się do zarządu nieruchomości z oświadczeniem o swoim rzeczywistym miejscu zamieszkania i prośbą o wyłączenie go z obowiązku płacenia czynszu za mieszkanie, w którym faktycznie nie mieszka, pomimo formalnego zameldowania.

Podsumowanie

Podsumowując, zameldowanie w danej nieruchomości nie jest równoznaczne z obowiązkiem płacenia czynszu, jeśli nie mieszka się w niej na stałe. Osoby, które są zameldowane, ale nie zamieszkują danego mieszkania, powinny poinformować zarządcę nieruchomości o swojej rzeczywistej sytuacji mieszkaniowej, aby uniknąć odpowiedzialności za długi związane z czynszem i innymi opłatami. Ważne jest, aby takie oświadczenie było poparte odpowiednimi dowodami i dokumentami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub chcesz sporządzić pismo do zarządcy nieruchomości? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w redagowaniu dokumentów, aby skutecznie rozwiązać Twój problem mieszkaniowy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93