Płacenie za czynsz w mieszkaniu w którym nie mieszkam

Jestem zameldowana na stałe w innej miejscowości, niż rzeczywiście mieszkam i pracuję. Dowiedziałam się, że mama nie płaci czynszu. Czy komornik może wejść na moją wypłatę z tego powodu? Jak nie płacić za coś, z czego nie korzystam? Przecież nie mieszkam tam mimo zameldowania.

Płacenie za czynsz w mieszkaniu w którym nie mieszkam

Kto odpowiada za zapłatę czynszu w mieszkaniu?

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, w czyich zasobach znajduje się mieszkanie. Czy mamy do czynienia z mieszkaniem spółdzielczym, komunalnym czy też najmowanym od osoby fizycznej? Powyższe ma istotne znaczenie z punktu widzenia Pani obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania lokalu, bowiem ogólny przepis znajduje się w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 6881 za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób, o których mowa powyżej, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Ustawodawca wskazuje na osoby stale zamieszkującego Zgodnie z kodeksową definicją zamieszkania miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z treści Pani pytania wynika, że Pani miejscem zamieszkania nie jest lokal, w którym jest Pani zameldowana.

Czy osoba zameldowana ale nie przebywająca w mieszkaniu jest zobowiązana do opłat czynszu?

Mowa jest zatem o osobach stale zamieszkujących oraz pełnoletnich. Ustawodawca nie wskazuje w żaden sposób na osoby zameldowane w lokalu. Znając zatem ten przepis, a także ustalając, kto jest zarządcą lokalu, w którego zasobach zamieszkuje Pani mama, winna Pani złożyć pismo u tegoż zarządcy, że w lokalu zajmowanym przez Pani mamę zamieszkuje wyłącznie matka (chyba że są także inne osoby), a Pani pomimo zameldowania w lokalu nie zamieszkuje. Proszę wówczas wskazać, gdzie Pani mieszka.

Reasumując, na ten moment zarządca zapewne nie ma wiedzy, gdzie Pani zamieszkuje, i może uznać, że Pani zameldowanie wskazuje także na Pani miejsce zamieszkania. Prócz wspomnianego pisma winna Pani także wykazać, od kiedy zamieszkuje w innym miejscu, by uchronić się od odpowiedzialności, zanim zarządca skieruje sprawę do sądu.