.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie brata z mieszkania w którym nie przebywa od kilku lat

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 10.10.2016

Jak wymeldować brata nieprzebywającego w danym mieszkaniu od lat? Jestem jedyną właścicielką tego mieszkania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Meldunek administracyjny jest jedynie czynnością techniczno-prawną, która potwierdza przybywanie osoby na danym terenie. Jeżeli więc osoba ta (Pani brat) już dawno nie mieszka pod danym adresem, to jako właścicielka mieszkania ma Pani zarówno prawo, jak i obowiązek złożenia wniosku o wymeldowanie brata.

 

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności w swej nowelizacji przewidywała pierwotnie, że meldunek ma zniknąć z polskiego prawa z dniem 1 stycznia 2016 r. – i byłoby po sprawie. Jednak wszelkie instytucje i urzędy podniosły lament, że nie zdążą przystosować swoich przepisów opartych na meldunku i obowiązek meldunkowy przesunięto na 1 stycznia 2018 r.

 

Dlatego teraz – korzystając z nadal obowiązujących w tej materii przepisów ww. ustawy, które przewidują następujący tryb dla właściciela lokalu:

 

„Art. 35. Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.”

 

W celu zgłoszenia wymeldowania powinna Pani w swoim urzędzie gminy/miasta wypełnić odpowiedni formularz i oczekiwać wydania decyzji, którą organ powinien wydać w powyższym trybie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »