Wymeldowanie byłej żony i dziecka

• Autor: Dariusz Kostyra

W 2007 r. żona z synem dobrowolnie opuściła moje mieszkanie i wyprowadziła się do swoich rodziców. Obecnie jesteśmy po rozwodzie, ale ona i dziecko wciąż są u mnie zameldowani, w związku z czym ponoszę niepotrzebne koszty (np. zaliczki za wodę). Jakie kroki powinienem podjąć, by wymeldować byłą żonę i dziecko?

Wymeldowanie byłej żony i dziecka

Wymeldowanie osoby która na stałe opuściła miejsce pobytu stałego

Zgodnie z art. 10 ustawy o ewidencji ludności „osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia”.

Zameldowanie jako decyzja administracyjna może zapaść na każdym etapie regulacji stosunków własnościowych. Bez znaczenia jest sporny charakter uprawnień do lokalu, a dodatkowymi przesłankami, oprócz wskazanych w art. 10 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, które organ ma obowiązek zbadać, rozpoznając wniosek o zameldowanie się na pobyt stały, są przesłanki wynikające z art. 6 ust. 1 ustawy, tj. zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem oraz zamiar stałego przebywania pod tym adresem.

Natomiast zgodnie z art. 15 ustawy o ewidencji ludności „osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca”.

Zgodnie z treścią art. 15 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności „organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się”.

Mając na uwadze powyższe, powinien wystąpić Pan z wnioskiem o wymeldowanie żony wraz z dzieckiem na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności, w miarę możliwości proszę o powołanie na tę okoliczność świadków.

Organ gminy po przeprowadzeniu postępowania wyda decyzję w sprawie – w moim przekonaniu oczywiście pozytywną dla Pana.