Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie byłej żony i dziecka

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 21.09.2010

W 2007 r. żona z synem dobrowolnie opuściła moje mieszkanie i wyprowadziła się do swoich rodziców. Obecnie jesteśmy po rozwodzie, ale ona i dziecko wciąż są u mnie zameldowani, w związku z czym ponoszę niepotrzebne koszty (np. zaliczki za wodę). Jakie kroki powinienem podjąć, by wymeldować byłą żonę i dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 10 ustawy o ewidencji ludności „osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia”.

 

Zameldowanie jako decyzja administracyjna może zapaść na każdym etapie regulacji stosunków własnościowych. Bez znaczenia jest sporny charakter uprawnień do lokalu, a dodatkowymi przesłankami, oprócz wskazanych w art. 10 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, które organ ma obowiązek zbadać, rozpoznając wniosek o zameldowanie się na pobyt stały, są przesłanki wynikające z art. 6 ust. 1 ustawy, tj. zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem oraz zamiar stałego przebywania pod tym adresem.

 

Natomiast zgodnie z art. 15 ustawy o ewidencji ludności „osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest obowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca”.

 

Zgodnie z treścią art. 15 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności „organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się”.

 

Mając na uwadze powyższe, powinien wystąpić Pan z wnioskiem o wymeldowanie żony wraz z dzieckiem na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności, w miarę możliwości proszę o powołanie na tę okoliczność świadków.

 

Organ gminy po przeprowadzeniu postępowania wyda decyzję w sprawie – w moim przekonaniu oczywiście pozytywną dla Pana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - 9 =

»Podobne materiały

zwolnienie lekarskie od psychiatry a żądanie zaświadczenia o zdolności wykonywania pracy

Jak ma postąpić pracodawca, jeżeli pracownik przynosi zwolnienie lekarskie od psychiatry na 28 dni? Zatrudniona jest w aptece na etacie pomocy aptecznej i ma dostęp też do środków psychotropowych i w związku z tym żądam od niej dostarczenia zaświadczenia od lekarza psychiatry, że jest zdolna do wyko

 

Wymeldowanie przed rozwodem

Jestem właścicielem mieszkania, które dostałem w spadku jeszcze przed ślubem. Obecnie jest w nim zameldowana również żona i dziecko. Jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej. Żona zabrała wszystkie rzeczy osobiste, zamieszkała z dzieckiem u swej mamy i nie ponosi żadnych opłat związanych z mieszkan

 

Zakup samochodu we współwłasności z synem

Dokonuję zakupu samochodu w salonie. Zgodnie z fakturą jestem jego nabywcą, a dorosły syn (student, bez dochodów) jest współwłaścicielem (nie występuje w pozycji „nabywca” na fakturze, ale niżej, w odrębnej części). Samochód jest kupowany na kredyt (50/50). Wniosek o kredyt podpisaliśmy

 

Nieprzerejestrowanie samochodu przeznaczonego na złom

Kilka lat temu kupiłem od szwagra samochód, którego nie zarejestrowałem, ponieważ potrzebne mi były tylko części z niego. Szwagier zezłomował pojazd (nie dostał zaświadczenia), ale złomowisko już nie istnieje. Tablice zostawiłem w garażu, niedawno jednak przypadkiem wywieźliśmy je na złom. Wiem, że

 

Czy adres zameldowania oznacza to samo co miejsce stałego pobytu?

Od kilku lat mieszkam i pracuję za granica. Niedawno byłam w polskiej ambasadzie i złożyłam wniosek o nowy paszport. W miejscu „dokładny adres miejsca stałego pobytu” wpisałam adres, gdzie obecnie przebywam, a w miejscu „poprzedni adres stałego pobytu” wpisałam adres polski,

 

Czy potrzebna jest zgoda spadkobierców na zameldowanie w domu po matce?

W 1982 roku zmarła moja matka, mam postanowienie sądu o nabyciu spadku z 2016 roku po mojej mamie. W chwili obecnej nie mam zameldowania na stałe. Czy mogę zameldować się na stałe w domu po matce? Czy muszę pytać pozostałych spadkobierców (jest ich sześcioro)?

 

Wymeldowanie osób, które wyprowadziły się z domu

Czy mogę wymeldować bez problemu z meldunku stałego osoby, które dobrowolnie wyprowadziły się z domu rok temu, nigdy nie dokładały się do kosztów utrzymania ani nie pozostawiły w lokalu żadnych swoich rzeczy?

 

podtytuły

Moja mama oraz tata mojej żony chcą nam przepisać swoje fundusze inwestycyjne. W jaki sposób najlepiej to zrobić, by zapłacić jak najmniejszy podatek?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »