Czy niedopełnienie obowiązku meldunkowego jest karalne?

• Opublikowano: 03-04-2023 • Autor: Zuzanna Lewandowska

Potrzebuje porady w kwestii zameldowania, miejsca zamieszkania i niedopełnienia obowiązku meldunkowego. Obawiam się, że mogłem narazić się na odpowiedzialność karną, grzywnę itp. Zameldowany jestem od wielu lat w rodzinnym miasteczku, ale mieszkam w Warszawie. Jakiś czas temu przerejestrowałem na siebie samochód osobowy wykupiony z leasingu. W urzędzie gminy oświadczyłem, że miejscem mojego zamieszkania jest adres warszawski. Następnie samochód sprzedałem i zgłosiłem przez ePUAP zbycie pojazdu. Później nabyłem kolejny pojazd i zarejestrowałem go w tym samym urzędzie gminy, podając warszawski adres zamieszkania. Problem polega na tym, że nigdzie nie zgłosiłem przez ePUAP miejsca zamieszkania. Wyczytałem w sieci, że mogę mieć przez to poważne problemy. Dodatkowo w obecnym miejscu zamieszkania prowadzę JDG od 3 lat. Jak widać, mam kilkuletnie opóźnienie w złożeniu wniosku o zmianę miejsca zamieszkania. Co mogę zrobić, jak wyjść z obecnej sytuacji?

Czy niedopełnienie obowiązku meldunkowego jest karalne?

Obowiązek meldunkowy

Obowiązek związany ze zgłoszeniem zmiany miejsca zamieszkania reguluje ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy – obywatel polski przebywający na terytorium RP jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie. Obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, a także zgłoszeniu wyjazdu za granicę (art. 24 ust. 2 ustawy).

Każdy obywatel polski jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca (art. 27 ust. 1 ustawy). Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego (art. 27 ust. 2 ustawy). Obowiązku dokonuje się w formie papierowej lub elektronicznej.

Podsumowując, co do zasady, ma Pan rację, że w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, o którym mowa powyżej. Miał Pan obowiązek zgłosić tak wymeldowanie z miejsca pobytu, jak i zameldowanie w nowym miejscu pobytu, w ciągu 30 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania.

Konsekwencje niedopełnienia obowiązku meldunkowego

Natomiast zwracam uwagę, że z dniem 25 marca 2010 r. uchylony został art. 147 Kodeksu wykroczeń, który przewidywał karę ograniczenia wolności, grzywny albo karę nagany za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obecnie żaden przepis nie nakłady kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Zakładam, że musiał Pan zapoznawać się w internecie ze starymi, nieaktualnymi artykułami w tym zakresie. Nie poniesie Pan odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, jeśli teraz, po czasie Pan go dopełni.