Likwidacja firmy i najem lokalu, co z VAT-em?

• Autor: Marcin Sądej

Jestem właścicielką firmy, lokalu usługowego, w którym prowadziłam działalność gospodarczą. Sprzedałam wyposażenie, wynajęłam lokal i zamknęłam firmę. Na umowie najmu podałam kwotę netto + VAT 23%. Czy taki zapis jest poprawny, jeżeli nie jestem już „firmą” i nie mogę wystawić faktury VAT? Do urzędu skarbowego powinnam odprowadzać podatek w wysokości 23%, ale najemca nie może odliczyć VAT z umowy. Jak powinno to być zapisane w umowie? Czy jest jakieś korzystniejsze rozwiązanie takiej sytuacji? Zależy mi na jak najmniejszych kosztach i na możliwość rozliczenia kwoty podatku przez najemcę.

Likwidacja firmy i najem lokalu, co z VAT-em?

Definicja podatnika VAT

Opisana przez Panią sytuacja jest możliwa i zgodna z przepisami prawa. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że ustawa VAT w specyficzny sposób rozumie pojęcie podatnika podatku VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w myśl art. 15 ust. 2 ustawy VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Proszę zatem zauważyć, że definicja podatnika nie uzależnia tej okoliczności od formalnej rejestracji firmy w CEIDG. Kluczowe są wyłącznie obiektywne fakty, takie jak wykorzystywanie danego składnika majątkowego w sposób ciągły i dla celów zarobkowych. Można zatem nie mieć formalnie zarejestrowanej firmy, ale nadal być podatnikiem podatku VAT. Oddanie nieruchomości w najem w sposób ciągły i dla celów zarobkowych jest na gruncie VAT działalnością gospodarczą, która podlega pod ten podatek.

Zaprzestanie działalności podlegającej opodatkowaniu VAT

W konsekwencji osoba, która świadczy odpłatnie usługi najmu, pomimo zakończenia działalności gospodarczej zgłoszonej w CEIDG, nadal jest podatnikiem podatku VAT. Z treści art. 96 ust. 6 ustawy VAT wynika, że jeśli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (formularz VAT-Z). W opisanej sprawie nie doszło do zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanej, więc pomimo wyrejestrowania firmy z CEIDG nie powinna Pani składać VAT-Z (o ile w ogóle był składany), gdyż nadal realizuje Pani odpłatne świadczenie usług najmu opodatkowane VAT. Zakładam bowiem, że prowadząc działalność gospodarczą była Pani czynnym podatkiem podatku VAT.

Likwidacja firmy a wystawienie faktury VAT za najmem nieruchomości

Zatem w związku z likwidacją działalności gospodarczej w CEIDG i jednoczesnym, dalszym najmem nieruchomości nadal jest Pani czynnym podatkiem podatku VAT. Nie należało zatem składać zgłoszenia VAT-Z, a jeżeli takie zostało zgłoszone, to należy ponownie zarejestrować się do celów VAT za pomocą formularza VAT-R.

Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo braku firmy może Pani wystawiać faktury z VAT, a najemca może ten VAT odliczać. Nie ma żadnych szczególnych wymagań co do zapisów w treści umowy najmu. Wystarczy wskazać, że właściciel jest podatnikiem podatku VAT i będzie wystawiał faktury z VAT-em.

Odliczenie podatku VAT tylko przez jednego kontrahenta

Niestety, nie ma na gruncie podatku VAT zaproponowanej przez Panią możliwości, aby Pani ponosiła jak najmniejsze koszta, a najemca nadal mógłby odliczać VAT. Istnieje wprawdzie zwolnienie od podatku VAT, jeżeli wielkość obrotu (tu kwota wynagrodzenia za wynajem) nie przekroczy w roku 200 000 zł, jednak jeżeli Pani ze zwolnienia z VAT skorzysta, to najemca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.