Wyrok eksmisyjny

• Autor: Monika Cieszyńska

Dziesięć miesięcy temu sąd wydał wyrok w sprawie eksmisji lokatorów z mojego mieszkania bez prawa do lokalu socjalnego. Do tej pory wyrok eksmisyjny nie jest prawomocny, bo lokatorzy składają zażalenia. Złożyli jeden sprzeciw i cztery zażalenia. Wszystkie te zażalenia sąd odrzuca. Lokatorzy nadal zajmują moje mieszkanie, nie płacąc za nie. Ile tych zażaleń może wpłynąć jeszcze do sądu i jak długo będę czekać na prawomocny wyrok?

Apelacja od wyroku eksmisyjnego

Od wyroku eksmisyjnego stronom przysługuje apelacja. Zażalenie przysługuje tylko wówczas, gdy strona nie skarży rozstrzygnięcia o eksmisji, a wyłącznie rozstrzygnięcie o kosztach postępowania.

Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Natomiast jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

Zatem – w celu udzielenia Pani prawidłowej odpowiedzi w sprawie prawomocności – proszę o ustalenie, jakie środki odwoławcze złożyli pozwani i na jakie rozstrzygnięcia sądu.

Po uprawomocnieniu się wyroku eksmisyjnego w celu jego przymusowego wykonania (jeśli eksmitowani nadal nie będą chcieli dobrowolnie wyprowadzić się z lokalu) będzie Pani musiała wystąpić do sądu, który wydał wyrok, z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności na przedmiotowy wyrok. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności (sąd powinien nadać klauzulę w ciągu 3 dni) należy skierować wniosek o wykonanie wyroku do komornika.

Wykonanie wyroku eksmisyjnego

Komornik, wykonując wyrok eksmisyjny bez lokalu socjalnego, usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać.

Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Ponadto warto pamiętać, że sam wierzyciel albo osoba trzecia może wskazać pomieszczenie, do którego komornik będzie mógł eksmitować dłużników. Jednak takowe pomieszczenie musi odpowiadać wymogom przewidzianym dla tymczasowego pomieszczenia.

Przez tymczasowe pomieszczenie należy rozumieć pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.

*Stan prawny z dnia 8.05.2013 r.