Jak pozbyć się męża córki z domu?

• Autor: Mateusz Rzeszowski

Mam w domu trudną sytuację. Mieszka z nami córka z mężem i dwójką dzieci. Dom jest własnością moją i męża. Gdy córka wychodziła za mąż, przeznaczyliśmy dla nich dwa pokoje, kuchnię i łazienkę na piętrze. Teraz córka złożyła z zięciem pozew o rozwód. Dzieje się między nimi źle, dzieci bardzo to przeżywają, ale zięć nie chce się z domu wyprowadzić. Zdradza żonę, nadużywa alkoholu, robi awantury, nie ma pracy i do niczego się nie dokłada. Czuje się bezkarny. Jak w tej sytuacji pozbyć się zięcia z domu?

Jak pozbyć się męża córki z domu?

Fot. Fotolia

Czy można eksmitować zięcia z domu?

Zacznę od tego, iż jeśli zięć nie jest właścicielem lub współwłaścicielem przekazanej przez Państwa części nieruchomości (jak wynika z pytania, przekazanie miało charakter użyczenia bez formalnego podpisania umowy), to możliwe jest przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego „właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą”.

Jak wynika z cytowanego przepisu, eksmisja lokatora może nastąpić, kiedy lokator nie posiada tytułu prawnego do zajmowania lokalu, czyli zajmuje go bezprawnie. W takim przypadku mogą Państwo jako właściciele złożyć do sądu powództwo o eksmisję zięcia, który zajmuje Państwa nieruchomość bez podstawy prawnej. Jeśli dochodzi do przemocy domowej lub innych zakłóceń spokoju przez zięcia, należy konieczne opisać to także w pozwie o eksmisję, gdyż może to wpłynąć na nieprzyznanie zięciowi prawa do lokalu socjalnego i tym samym wcześniejsze opróżnienie Państwa nieruchomości.

Stosowanie przemocy domowej wobec osób najbliższych

Ponadto, w przypadku jeśli dochodzi do przemocy domowej (naruszenia nietykalności Państwa córki), awanturowania się pod wpływem alkoholu bądź innych niebezpiecznych zachowań ze strony zięcia, możliwe jest wezwanie policji w każdym takim przypadku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa Państwa córce, dzieciom oraz Państwu. W celach dowodowych mogą Państwo też dokumentować takie zachowania (nagranie wideo/audio).

Jeśli chodzi o nieopłacanie rachunków przez zięcia i korzystanie z rzeczy należących do Państwa córki, to niestety jeśli do czynienia mamy jeszcze ze wspólnością majątkową, to ma on co do zasady do tego prawo, gdyż w takim przypadku korzysta z majątku wspólnego. Jeśli natomiast korzysta on z rzeczy należących do Państwa, mamy do czynienia z inną sytuacją. Np. jeśli samochód należy do Państwa i korzysta on z niego bez Państwa zgody, to mogą zgłosić Państwo takie działanie jako kradzież, o czym warto poinformować zięcia.