Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy teściowie mogą mnie wyrzucić z domu po rozwodzie?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 29.05.2018

Mieszkamy z żoną u jej rodziców, dom jest ich własnością. Mamy się rozwieść. Jestem w tym domu zameldowany już kilkanaście lat, mamy dwie nastoletnie córki. Czy po rozwodzie teściowie mogą mnie wyrzucić z domu (żona tego chce)? Nie piję, wszystko w domu robię, finansujemy wszystko wspólnie z żoną.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety sprawy rodzinne, konflikty w gronie najbliższych są bardzo bolesne i stresujące dla wszystkich zaangażowanych w nie osób. Niekiedy rozwód staje się koniecznością. W takim przypadku istnieje bardzo wiele spraw, o których trzeba rozstrzygnąć.

 

Jako że żadne z Państwa nie jest właścicielem domu i, jak przypuszczam, nie mają Państwo podpisanej żadnej umowy z Pańskimi teściami, więc Państwa relacja jest najbardziej zbliżona do umowy użyczenia, opisanej w art. 710 i następnych kodeksu cywilnego. Użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie jakąś rzecz do nieodpłatnego używania. Gdy umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy upłynął czas, w którym biorący mógł ten użytek czynić.

 

W czasie, gdy są Państwo małżeństwem, ma Pan prawo do zajmowania mieszkania, w którym mieszka żona, i nie można Pana zmusić do wyprowadzki, chyba że będą próbowali dokonać eksmisji, wykazując, że wykracza Pan przeciwko porządkowi domowemu i swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia Pan korzystanie z niego innym osobom, jednakże wówczas to na nich ciążyłby ciężar dowodu wykazania tego.

 

Po rozwodzie sytuacja się zmienia. Jedną z rzeczy, o których orzeka sąd, jest korzystanie ze wspólnego mieszkania, o ile w momencie rozwodu zajmują wspólne mieszkanie. Zgodnie z art. 58 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „sąd orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez rozwiedzionych małżonków. Wyjątkowo sąd, na wniosek małżonka, może nakazać eksmisję drugiego małżonka, jeśli ten swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie”. Gdy jest zgodny wniosek stron, można orzec o podziale wspólnego mieszkania lub przyznaniu jednemu z małżonków.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy teściowie mogą mnie wyrzucić z domu po rozwodzie?

 

Tutaj sytuacja prezentuje się nieco inaczej, gdyż dom nie jest Państwa własnością. W związku z tym nie można orzekać, czyją własnością będzie po rozwodzie, gdyż nadal pozostanie własnością Pana teściów. Zmieni się jednak nieco Pana sytuacja. Jeśli nie podpisał Pan z nimi umowy, jak pisałam, można na zasadzie analogii stosować przepisy o użyczeniu. Jeśli jednak Pana teściowie powiedzą, że nie chcą, by dłużej Pan u nich mieszkał, by się Pan wyprowadził, można wówczas uznać, że stosunek użyczenia zostanie zakończony i nie będzie Pan już miał żadnej podstawy prawnej do zamieszkania tam. Powinien Pan wówczas się wyprowadzić.

 

Chciałabym zaznaczyć, że fakt zameldowania nie stanowi żadnej podstawy prawnej do mieszkania, gdyż nie kreuje praw o charakterze majątkowym, nie daje żadnego tytułu prawnego do nieruchomości. Ma jedynie charakter administracyjny, w pewnym sensie porządkowy, by umożliwić kontakt.

 

Należy jednak wspomnieć, że jeśli nie zrobi Pan tego dobrowolnie, zmuszenie Pana do wyprowadzki nie będzie łatwe. Konieczne będzie założenie sprawy sądowej, aby sąd orzekł eksmisję. Prawdopodobnie do tego by doszło, jednakże to wymaga czasu – niejednokrotnie oczekiwanie na rozprawę trwa kilka miesięcy, zależnie od obłożenia w danym sądzie. Wyrok można zaskarżyć, a wówczas jako nieprawomocny nie powinien zostać wykonany. Jeśli Panu zależy na przedłużeniu tego okresu, tak właśnie może Pan robić. Jednakże to tylko przedłuży ten okres, ale nie zmienia to faktu, że dom nie jest Pana, i gdyby się Państwo rozwiedli, a teściowie powiedzą, że już nie chcą, by Pan dłużej tam mieszkał, nie będzie Pan miał podstawy prawnej do dłuższego tam zamieszkiwania. Można jedynie próbować odwlec ten moment, nic poza tym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zdrada żony – wniesienie pozwu rozwodowego przez męża

Dowiedziałem się, że żona mnie od dawna zdradza. Chcę się rozwieść. Co mam złożyć i do jakiego sądu? Czy mam przedłożyć dowody zdrady? Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu bez wskazywania winnego? Jak napisać pozew? Czy potrzebny jest adwokat?

Odpowiedź na pozew

Otrzymałam pozew o rozwód. W uzasadnieniu mąż napisał, iż małżeństwo nie ma sensu, miłość wygasła itd. Sąd nie wzywa mnie do udzielenia odpowiedzi na pozew, jednak chciałabym taką odpowiedź przygotować. Nie chcę rozwodu. Wiem, że mąż od jakiegoś czasu spotyka się z inną kobi

Rozwód w UK – czy jest możliwy, skoro mąż robi problemy?

Ja i mój syn mieszkamy obecnie w UK. Od kilku lat nie byliśmy w Polsce, gdzie został mój mąż. Chciałabym założyć sprawę rozwodową, ale nie wiem, czy składać pozew w UK, czy w Polsce? Mąż nie chce wydać zgody na paszport dla dziecka, co powinnam zrobić, skoro nie mogę przyjechać d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »