Co można odliczyć od podatku od spadku?

Dzisiaj odbyła się sprawa spadkowa po moim wujku. Żyje żona, więc jest to 1/2 spadku. Czy jeżeli ja opłacam podatki i wszystkie świadczenia, to mogę je odliczyć od podatku od nabycia spadku? Czy są jeszcze inne możliwości odliczeń i jakie dokumenty muszę przedstawić w urzędzie skarbowym? Po prostu co mogę odliczyć od podatku od spadku?

Co można odliczyć od podatku od spadku?

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pani stanem faktycznym, w celu odpowiedzi na Pani pytanie, w pierwszej kolejności sięgnąć należy do przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Kwota wolna od podatku

Ustawa o podatku i darowizn dzieli rodzinę na grupy podatkowe. W skład II grupy podatkowej wchodzą członkowie dalszej rodziny: ciotki i wujkowie. Ze względu, że należy Pani do II grupy podatkowej, Pani kwota wolna od podatku wynosi: 7276 zł. Powyżej tej kwoty musi Pani zapłacić podatek. Dla II grupy podatkowej wysokość podatku uzależniona jest od wartości spadku (po odliczeniu kwoty wolnej – jeżeli Pani spadek wynosi mniej niż 7276 zł, to nie musi Pani w ogóle płacić podatku).

Od wartości spadku do 10 278 zł –podatek wynosi 7%, a od wartości spadku od 10 278 zł do 20 556 zł – podatek wynosi 719,5 z plus 9% od nadwyżki; od wartości spadku powyżej 20 556 zł podatek wynosi 1644,50 zł plus 12% od nadwyżki.

W celu rozliczenia się z należnego podatku musi Pani złożyć do urzędu skarbowego formularz podatkowy SD-3, który przesyłam Pani w załączeniu. Do formularza należy załączyć dokumenty, które potwierdzą, w jaki sposób otrzymała Pani majątek. W Pani przypadku będzie to postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Należy udowodnić, że zmarły wujek miał prawo do przekazanego Pani w drodze dziedziczenia majątku. Na przykład przedstawiając zaświadczenie spółdzielni mieszkaniowej, wypisy z rejestru gruntów albo z ksiąg wieczystych (jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość).

Odliczenia od podatku od spadku

Urzędowi trzeba wykazać, istnieją długi i ciężary, które obciążają otrzymany Przez Panią majątek. Na przykład będzie to wypis z księgi wieczystej z nieruchomości obciążanej hipoteką.

Warto też udokumentować wydatki na leczenie i opiekę w czasie ostatniej choroby wujka, który przekazał Pani spadek, np. wydatki związane z pogrzebem wujka (w tym koszt nagrobka). Mogą to być na przykład faktury. Innych kosztów niestety niż wymienione powyżej nie może Pani odliczyć od podatku.