.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co można odliczyć od podatku od spadku?

Dzisiaj odbyła się sprawa spadkowa po moim wujku. Żyje żona, więc jest to 1/2 spadku. Czy jeżeli ja opłacam podatki i wszystkie świadczenia, to mogę je odliczyć od podatku od nabycia spadku? Czy są jeszcze inne możliwości odliczeń i jakie dokumenty muszę przedstawić w urzędzie skarbowym? Po prostu co mogę odliczyć od podatku od spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co można odliczyć od podatku od spadku?

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pani stanem faktycznym, w celu odpowiedzi na Pani pytanie, w pierwszej kolejności sięgnąć należy do przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Kwota wolna od podatku

Ustawa o podatku i darowizn dzieli rodzinę na grupy podatkowe. W skład II grupy podatkowej wchodzą członkowie dalszej rodziny: ciotki i wujkowie. Ze względu, że należy Pani do II grupy podatkowej, Pani kwota wolna od podatku wynosi: 7276 zł. Powyżej tej kwoty musi Pani zapłacić podatek. Dla II grupy podatkowej wysokość podatku uzależniona jest od wartości spadku (po odliczeniu kwoty wolnej – jeżeli Pani spadek wynosi mniej niż 7276 zł, to nie musi Pani w ogóle płacić podatku).

 

Od wartości spadku do 10 278 zł –podatek wynosi 7%, a od wartości spadku od 10 278 zł do 20 556 zł – podatek wynosi 719,5 z plus 9% od nadwyżki; od wartości spadku powyżej 20 556 zł podatek wynosi 1644,50 zł plus 12% od nadwyżki.

 

W celu rozliczenia się z należnego podatku musi Pani złożyć do urzędu skarbowego formularz podatkowy SD-3, który przesyłam Pani w załączeniu. Do formularza należy załączyć dokumenty, które potwierdzą, w jaki sposób otrzymała Pani majątek. W Pani przypadku będzie to postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

Należy udowodnić, że zmarły wujek miał prawo do przekazanego Pani w drodze dziedziczenia majątku. Na przykład przedstawiając zaświadczenie spółdzielni mieszkaniowej, wypisy z rejestru gruntów albo z ksiąg wieczystych (jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość).

Odliczenia od podatku od spadku

Urzędowi trzeba wykazać, istnieją długi i ciężary, które obciążają otrzymany Przez Panią majątek. Na przykład będzie to wypis z księgi wieczystej z nieruchomości obciążanej hipoteką.

 

Warto też udokumentować wydatki na leczenie i opiekę w czasie ostatniej choroby wujka, który przekazał Pani spadek, np. wydatki związane z pogrzebem wujka (w tym koszt nagrobka). Mogą to być na przykład faktury. Innych kosztów niestety niż wymienione powyżej nie może Pani odliczyć od podatku.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl