Mamy 8845 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo spadkowe

Wszyscy jesteśmy potencjalnymi spadkobiercami i spadkodawcami. Pozostawienie spraw majątkowych samym sobie może nastręczyć nam i naszym bliskim nie lada problemów nawet po latach.

Gałęzią prawa cywilnego, która reguluje zagadnienia przekazywania praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela, jest prawo spadkowe.

W Księdze czwartej Kodeksu cywilnego znajdują się uregulowania dotyczące dziedziczenia. Podstawowym rozróżnieniem jest ustalenie, czy ma miejsce dziedziczenie ustawowe czy testamentowe. W obu jednak przypadkach konieczne jest określenie kręgu osób uprawnionych do spadku z ustawy. Wprawdzie w przypadku dziedziczenia testamentowego spadek otrzymają osoby wymienione w testamencie, ale osoby uprawnione będą miały prawo do zachowku.

Przepisy określają, kto jest uprawniony do zachowku i w jakiej wysokości. Roszczenie to, przysługujące osobom uprawnionym a pominiętym w testamencie, skierowane jest do spadkobierców testamentowych, pamiętać jednak trzeba, że jest ono ograniczone w czasie – przepisy określają termin przedawnienia roszczenia o zachowek.

Warto również znać wymogi prawne stawiane stronie formalnej testamentu. Niedochowanie staranności w tym względzie może umożliwić nawet podważeniem testamentu. Szczególnie ważne jest to w wypadku ostatniej woli, która zawiera wydziedziczenie osoby z kręgu uprawnionych, a także gdy zawiera zapisy lub polecenia testamentowe. Można się tu wesprzeć na profesjonalnej pomocy prawnika czy notariusza, co zalecane – warto u tego ostatniego złożyć swoją ostatnią wolę.

Częstym problemem związanym z dziedziczeniem są długi spadkowe, w związku z tym, istotna staje się znajomość przepisów określających pojęcia, takie jak: odrzucenie spadku, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo przyjęcie spadku wprost, a także terminów, jakie spadkobierca ma na decyzję w tym względzie.

Postępowanie spadkowe można przeprowadzić w sądzie spadku lub – przy zgodnej woli wszystkich spadkobierców – u notariusza (tzw. notarialne poświadczenie dziedziczenia). Po orzeczeniu przez sąd stwierdzenia nabycia spadku można następnie przeprowadzić dział spadku.

Nie należy również zapominać o kwestiach podatkowych związanych z otrzymaniem spadku lub jego części. Nieznajomość przepisów o podatku od spadków i darowizn, a szczególnie wymaganych procedur i terminów, może wiele kosztować. Najistotniejsze jest tu zwolnienie z podatku osób uprawnionych.

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 1245 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 16.04.2019

Zwolnienie z uczestnictwa w rozprawie

27 stycznia zmarł brat mojej matki. Nie miał dzieci, był wdowcem. Mama złożyła odrzucenie spadku w całości, potem ja jako jedyna córka i ...
Opublikowane: 13.04.2019

Czy po zmarłym bracie który miał rodzinę należy się spadek?

W listopadzie 2016 r. zmarł mój brat – bez testamentu. Pozostawił budynek mieszkalny z działką. Pozostała jego żona oraz ich ...
Opublikowane: 09.04.2019

Odrzucenie spadku po mężu który był współwłaścicielem mieszkania

Sprawa dotyczy mieszkania własnościowego. Ja i mój zmarły w 2013 roku mąż byliśmy po połowie właścicielami mieszkania. Mąż miał ...
Opublikowane: 08.04.2019

Jak zmniejszyć żądane kwoty zachowku?

W 1997 roku przekazali mi darowizną cały swój majątek – dom, działki. W tym samym roku został spisany testament. Mama zmarła 12 lat ...
Opublikowane: 06.04.2019

Niespłacony kredyt bankowy po zmarłym mężu

Mój mąż zmarł 3 tygodnie temu, zostawił niespłacony kredyt bankowy, który został przekazany firmie windykacyjnej. Zgodnie z ugodą do ...
Opublikowane: 01.04.2019

Przedawnienie kredytu zaciągniętego przez osobę która zmarła

Jaki jest termin przedawnienia kredytu bankowego zaciągniętego przez osobę która zmarła? Jestem spadkobiercą. Babcia zaciągnęła kredyt w ...
Opublikowane: 30.03.2019

Testament ustny a prawo do zachowku

Dziadek nie zostawił testamentu, ale ciotka (jego córka) twierdzi, że ma testament ustny. Sąd wzywa mnie na rozprawę (a mieszkam za granicą ...
Opublikowane: 28.03.2019

Zachowek po rodzicach dla córki zmarłej siostry

Wczesną wiosną zmarli moi rodzice, przed kilkoma laty jedyna siostra. I mama, i ojciec zostawili testament, że dzielą swój majątek na ...
Opublikowane: 24.03.2019

Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym?

Zmarł mój brat, zostawił długi. Co robić, gdy nie wiem, kto dziedziczy po zmarłym? Czy tylko ja mam się zrzec spadku, czy moja żona i ...
Opublikowane: 23.03.2019

Sprzedaż mieszkania po zmarłych w trakcie trwania sprawy spadkowej

W zeszłym roku zmarł mój dziadek. 4 lata wcześniej zmarła jego żona. Po śmierci dziadka do sądu został złożony testament i wniosek o ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 86 | Wyświetlono: 1-10

Aktualizacja: 11.07.2016
Dziedziczenie testamentowe i z ustawy
W polskim prawie spadkowym istnieją dwa podstawowe sposoby nabycia spadku – w drodze dziedziczenia testamentowego i ustawowego. ...
Aktualizacja: 21.06.2016
Dziedziczenie roszczenia o zachowek
Roszczenie z tytułu zachowku, będącego instytucją prawną mającą służyć ochronie praw osób najbliższych dla zmarłego, jako roszczenie ...
Aktualizacja: 06.06.2016
Prawa i obowiązki kuratora spadku
Podstawowym zadaniem kuratora spadku jest ustalenie tożsamości osób, które powołane są do spadku. Kurator ma jednak również obowiązek ...
Aktualizacja: 04.05.2016
Brak oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku
Brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca ...
Aktualizacja: 28.04.2016
Chwila nabycia spadku
Jako chwilę nabycia spadku Kodeks cywilny wskazuje chwilę śmierci spadkodawcy. Można więc stwierdzić, że datą nabycia spadku jest data ...
Aktualizacja: 29.03.2016
Dziedziczenie a obowiązek podatkowy
Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze dziedziczenia podlega co do zasady obowiązkowi zapłaty podatku od spadków i darowizn. ...
Aktualizacja: 23.03.2016
Charakter prawny orzeczenia dotyczącego stwierdzenia nabycia spadku
Postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku to orzeczenie kończące postępowanie co do istoty sprawy. Wydawane jest ono w ...
Aktualizacja: 14.03.2016
Dział spadku a obowiązek podatkowy
Nabycie spadku podlega co do zasady obowiązkowi zapłaty podatku od spadków i darowizn. Należy jednak pamiętać, że opodatkowany może ...
Aktualizacja: 10.03.2016
Dział spadku – postępowanie
Postępowanie o dział spadku prowadzi w postępowaniu nieprocesowym właściwy sąd rejonowy. Dział spadku może nastąpić zgodnie z wnioskiem ...
Aktualizacja: 08.03.2016
Dziedziczenie – małżonek
Małżonek może dziedziczyć po spadkodawcy zarówno z ustawy, jak i testamentu. W razie pominięcia w testamencie przysługuje mu prawo do ...

»Orzecznictwo

Ilość: 79 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6 7 8
Następne › »
Opublikowane: 13.07.2005
Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy
Wyrok z dnia 13 lipca 2005 r. (sygn. akt III AUa 535/05)

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.). Zgodnie z art. 98 tej ustawy do odpowiedzialności za zobowiązania spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe.
Opublikowane: 30.06.2005
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Postanowienie z dnia 30 czerwca 2005 r. (sygn. akt IV CK 799/04)

Podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zdanie pierwsze i § 2 K.c.). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego.
Opublikowane: 09.03.2005
Niemożność złożenia podpisu przez testatora
Postanowienie z dnia 09 marca 2005 r. (sygn. akt II CK 478/04)

Artykuł 87 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (jedn. tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.) nie wymaga zamieszczenia w testamencie notarialnym wzmianki o sposobie stwierdzenia niemożności złożenia podpisu przez testatora.
Opublikowane: 29.11.2004
Żądanie zachowku
Wyrok z dnia 29 listopada 2004 r. (sygn. akt III SA/Wa 306/04)

Sama możliwość żądania zachowku przez uprawnionego, wynikająca z art. 991 k.c., przesądza o długu, który stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn powinien być odliczony od wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych w spadku. Powyższej konkluzji nie obala treść ustępu trzeciego omawianego artykułu. Wyraz "również", użyty po wyrazach "do długów i ciężarów zalicza się" świadczy, że omawiany ustęp 3 nie ogranicza zakresu ustępu pierwszego, lecz przeciwnie - rozszerza go. A zatem twierdzenie, iż do chwili wypłaty zachowku nie jest on ciężarem, w świetle powyższego nie może zostać uwzględnione.
Opublikowane: 24.06.2004
Zachowek - przedawnienie roszczenia
Wyrok z dnia 24 czerwca 2004 r. (sygn. akt III CK 127/03)

1. Artykuł 1007 § 1 K.c. wyłącza stosowanie art. 120 § 1 K.c. do określenia początku biegu przedawnienia roszczenia o zachowek.
2. Zgłoszenie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku przez uprawnionego do zachowku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia jego roszczenia o zachowek.
Opublikowane: 24.06.2004
Zachowek a przerwanie biegu przedawnienia testamentu
Wyrok z dnia 24 czerwca 2004 r. (sygn. akt III CK 127/03)

1. Artykuł 1007 § 1 k.c. wyłącza stosowanie art. 120 § 1 k.c. do określenia początku biegu przedawnienia roszczenia o zachowek.
2. Zgłoszenie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku przez uprawnionego do zachowku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia jego roszczenia o zachowek.
Opublikowane: 20.11.2003
Testament ustny a zamiar samobójczy
Postanowienie z dnia 20 listopada 2003 r. (sygn. akt III CK 7/02)

Testament ustny sporządzony w warunkach zamiaru samobójczego nie może być uznany za sporządzony w okolicznościach uzasadniających obawę rychłej śmierci.
Opublikowane: 25.07.2003
Szczególna forma testamentu – bliskość czasowa śmierci spadkodawcy
Postanowienie z dnia 25 lipca 2003 r. (sygn. akt V CK 120/02)

W stanach chorobowych, które nieuchronnie prowadzą do zgonu chorego, ustawową przesłankę obawy rychłej śmierci (art. 952 § 1 k.c.) można uznać za spełnioną wówczas, gdy w stanie zdrowia następuje nagłe pogorszenie lub pojawiają się nowe rokowania wskazujące na nadzwyczajną bliskość czasową śmierci spadkodawcy.
Opublikowane: 16.07.2003
Testament ustny – zgodne zeznania świadków
Postanowienie z dnia 16 lipca 2003 r. (sygn. akt V CKN 434/01)

Jeżeli pismo stwierdzające treść testamentu ustnego (art. 952 § 2 k.c.) nie odpowiada wymaganiom ustawy, ustalenie, jakie rozrządzenie zawarł spadkodawca w swoim ustnym oświadczeniu dopuszczalne jest wyłącznie na podstawie zgodnych zeznań świadków (art. 952 § 3 k.c.).
Opublikowane: 25.06.2003
Obowiązek złożenia testamentu w sądzie
Uchwała z dnia 25 czerwca 2003 r. (sygn. akt III CZP 14/03)

Przewidziany w art. 646 K.p.c. obowiązek złożenia testamentu w sądzie spadku dotyczy również notariusza i obejmuje każdy testament, także testament odwołany.
« ‹ Poprzednie
1 2 3 4 5 6 7 8
Następne › »

»Materiały

Ilość: 25 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2 3
Następne › »
Opublikowane: 14.09.2012
Darowizna pojazdu
Zmienienie własności pojazdu może odbyć się w drodze darowizny. Darowizna pojazdu powinna być potwierdzona aktem notarialnym oraz należy ...
Opublikowane: 10.04.2012
Podatek darowizna
Kiedy płacimy podatek od darowizny? Podatek od spadku i darowizny płacimy, wtedy gdy otrzymamy ze spadku lub darowizny jakiś określony ...
Opublikowane: 29.01.2012
Prawo spadkowe: dziedziczenie
Opublikowane: 09.08.2011
Wniosek o spadek
Pierwszym krokiem do przejęcia spadku jest ustalenie, czy spadkodawca pozostawił testament. Od tego zależy bowiem dalszy tryb postępowania, a ...
Opublikowane: 07.08.2011
Dziedziczenie emerytury
W polskim systemie prawnym dziedziczenie emerytury zależy od tego, skąd świadczenie pochodzi. W dziedziczeniu świadczeń pochodzących z ...
Opublikowane: 01.08.2011
Dziedziczenie spadku
Według prawa polskiego dziedziczenie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Dziedziczenie spadku może odbywać się wyłącznie na ...
Opublikowane: 28.07.2011
Spadki darowizny testamenty
Przepisy prawa regulują losy majątku pozostawionego przez osobę zmarłą. Podstawowym źródłem prawa regulującego spadki darowizny ...
Opublikowane: 26.07.2011
Dziedziczenie gospodarstw rolnych
Wiele wątpliwości rodzi dotąd dziedziczenie gospodarstw rolnych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niejednoznaczność przepisów. W ...
Opublikowane: 22.07.2011
Darowizna w rodzinie
Darowizna w rodzinie to forma przekazania majątku lub jego części za życia darczyńcy. Często korzystają z tej możliwości członkowie ...
Opublikowane: 20.07.2011
Darowizna dla rodziców
Darowizny objęte są w świetle prawa podatkiem od spadków i darowizn. Ustawodawca przewidział jednak zwolnienie od tego podatku w przypadku ...
« ‹ Poprzednie
1 2 3
Następne › »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »