.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się zachowek po rodzicach którzy przekazali gospodarstwo bratu za emeryturę?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 09.05.2008

W 1982 lub 1983 roku rodzice zapisali memu bratu 11-hektarowe gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę. Oboje zmarli w ubiegłym roku. Jako że jestem najbliższą rodziną, chciałem z bratem omówić moje prawo do zachowku, ale odparł, że nic mi się nie należy. Co prawda ojciec w rozmowie ze mną dawno temu obiecał mi działkę budowlaną, ale nie ma na to żadnych dokumentów. Czy w moim przypadku przysługuje zachowek po rodzicach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy należy się zachowek po rodzicach którzy przekazali gospodarstwo bratu za emeryturę?

Przekazanie gospodarstwa rolnego jednemu z dzieci a prawo do zachowku pozostałych 

W opisywanej sytuacji Pana rodzice przekazali Pana bratu gospodarstwo rolne na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977 r. Nr 32, poz. 140) lub w trybie kolejnej ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. Nr 40, poz. 268).

 

Niestety w tej kwestii orzecznictwo Sądu Najwyższego przemawia przeciwko Panu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 lutego 1991 r. w sprawie o sygn. akt. III CZP 4/91: „Wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku”.

Umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy a uprawnienia do zachowku

W orzecznictwie panuje pogląd, iż niejednorodny charakter umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego następcy, zawierającej elementy prawa administracyjnego, ubezpieczeniowego i cywilnego, przemawia przeciwko uznaniu, że z punktu widzenia uprawnień do zachowku umowa taka może być traktowana jako umowa darowizny.

 

Gdyby wystąpił Pan na drogę postępowania sądowego z roszczeniem o zachowek, Pana brat mógłby żądać oddalenia powództwa, powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej sprawie. Mimo że polskie prawo nie ma charakteru precedensowego, a orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest bezwzględnie obowiązujące, z pewnością przegrałby Pan sprawę.

W roku 2007 Warszawski Sąd Apelacyjny w postępowaniu o sygn. akt VI ACa 99/o6 podzielił pogląd Sądu Najwyższego. W sprawie tej osoba domagała się zapłaty zachowku, twierdząc, iż w przekazaniu gospodarstwa rolnego są elementy darowizny, przysporzenia korzyści, ale Sąd Apelacyjny nie podzielił tych argumentów.

 

Obietnica ojca, że dostanie Pan działkę budowlaną, nie może zostać uznana za testament. Na podstawie takiej ustnej obietnicy nie jest Pan w stanie nabyć własności nieruchomości.

 

W sytuacji tej może Pan apelować do brata o wypłacenie Panu pewnych kwot, ale niestety, jeżeli Pana brat nie wyrazi na to zgody i wystąpi Pan na drogę postępowania sądowego, ma Pan niewielkie szanse na wygranie sprawy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + jeden =

01.07.2013

kwestia zachowku po rodzicach może skutecznie skłócić rodzeństwo. ja uważam, że polskie prawo powinno brdziej respektować wolę spadkodawcy. jeśli będzie chciał przekazać majątek jakiejś osobie, to to zrobi, jeśli nie - to nic nikomu do tego. ten zachowek to jakaś naciągana instytucja ;/

karo

28.06.2013

Bardzo krzywdzące są te przepisy dotyczące zachowku w przypadku dziedziczenia gospodarstwa. Przecież pod wieloma względami to taka sama nieruchomość jak każda inna, najbliższa rodzina powinna mieć prawo do zachowku w takim przypadku, jak opisano powyżej. Ustawodawcom chyba często brakuje wyobraźni...

Marek78

24.06.2013

mnie rodzice nic nie zapisali. różnie miedzy nami bywalo, tzn nie umiałem dogadać sie z ojcem, ludzie mówią, że podobne charaktery... Siostra odziedziczyla nieruchomość. wiem, ze należy mi sie zachowek po rodzicach, ale jakos nie umiem isc do siostry i prosic o ten zachowek. jestem zbyt dumny :) nie dali, to nie chcę nic. i tyle. źle mi sie nie powodzi, a siostra mlodsza, na pewno bardziej przyda sie jej ten spadek.

Sławek

14.06.2013

Dokładnie tak samo było z moim wujkiem : rodzice przekazali gospodarstwo mamie a że nic wiecej nie mieli , on nic nie dostał. Potem straszył mamę sądem aż w końcu ktoś mu wytłumaczył, żeby dał sobie spokój z tym zachowkiem. Spokój sobie dał, ale co imieniny święta … to mu się przypomina ze nic po rodzicach nie dostał nawet zachówku i awantura gotowa. I w sumie nawet bym go rozumiał ale to matka dziadkami się opiekowała do śmierci a on - z miasta przyjeżdzał a to po ziemniaki a to po mięsa kiełbasy jaja ale żeby chciał w czymś pomoc to NIE bo to on już nie był chłop ze wsi . Ot, zawsze są dwie strony medalu...

Bronek

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl