Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się zachowek po rodzicach którzy przekazali gospodarstwo bratu za emeryturę?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 09.05.2008

W 1982 lub 1983 roku rodzice zapisali memu bratu 11-hektarowe gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę. Oboje zmarli w ubiegłym roku. Jako że jestem najbliższą rodziną, chciałem z bratem omówić moje prawo do zachowku, ale odparł, że nic mi się nie należy. Co prawda ojciec w rozmowie ze mną dawno temu obiecał mi działkę budowlaną, ale nie ma na to żadnych dokumentów. Czy w moim przypadku przysługuje zachowek po rodzicach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy należy się zachowek po rodzicach którzy przekazali gospodarstwo bratu za emeryturę?

Przekazanie gospodarstwa rolnego jednemu z dzieci a prawo do zachowku pozostałych 

W opisywanej sytuacji Pana rodzice przekazali Pana bratu gospodarstwo rolne na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. z 1977 r. Nr 32, poz. 140) lub w trybie kolejnej ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. Nr 40, poz. 268).

 

Niestety w tej kwestii orzecznictwo Sądu Najwyższego przemawia przeciwko Panu. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 lutego 1991 r. w sprawie o sygn. akt. III CZP 4/91: „Wartości gospodarstwa rolnego przekazanego następcy na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) nie uwzględnia się przy ustalaniu zachowku”.

Umowa przekazania gospodarstwa rolnego następcy a uprawnienia do zachowku

W orzecznictwie panuje pogląd, iż niejednorodny charakter umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego następcy, zawierającej elementy prawa administracyjnego, ubezpieczeniowego i cywilnego, przemawia przeciwko uznaniu, że z punktu widzenia uprawnień do zachowku umowa taka może być traktowana jako umowa darowizny.

 

Gdyby wystąpił Pan na drogę postępowania sądowego z roszczeniem o zachowek, Pana brat mógłby żądać oddalenia powództwa, powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej sprawie. Mimo że polskie prawo nie ma charakteru precedensowego, a orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest bezwzględnie obowiązujące, z pewnością przegrałby Pan sprawę.

W roku 2007 Warszawski Sąd Apelacyjny w postępowaniu o sygn. akt VI ACa 99/o6 podzielił pogląd Sądu Najwyższego. W sprawie tej osoba domagała się zapłaty zachowku, twierdząc, iż w przekazaniu gospodarstwa rolnego są elementy darowizny, przysporzenia korzyści, ale Sąd Apelacyjny nie podzielił tych argumentów.

 

Obietnica ojca, że dostanie Pan działkę budowlaną, nie może zostać uznana za testament. Na podstawie takiej ustnej obietnicy nie jest Pan w stanie nabyć własności nieruchomości.

 

W sytuacji tej może Pan apelować do brata o wypłacenie Panu pewnych kwot, ale niestety, jeżeli Pana brat nie wyrazi na to zgody i wystąpi Pan na drogę postępowania sądowego, ma Pan niewielkie szanse na wygranie sprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus X =

01.07.2013

kwestia zachowku po rodzicach może skutecznie skłócić rodzeństwo. ja uważam, że polskie prawo powinno brdziej respektować wolę spadkodawcy. jeśli będzie chciał przekazać majątek jakiejś osobie, to to zrobi, jeśli nie - to nic nikomu do tego. ten zachowek to jakaś naciągana instytucja ;/

karo

28.06.2013

Bardzo krzywdzące są te przepisy dotyczące zachowku w przypadku dziedziczenia gospodarstwa. Przecież pod wieloma względami to taka sama nieruchomość jak każda inna, najbliższa rodzina powinna mieć prawo do zachowku w takim przypadku, jak opisano powyżej. Ustawodawcom chyba często brakuje wyobraźni...

Marek78

24.06.2013

mnie rodzice nic nie zapisali. różnie miedzy nami bywalo, tzn nie umiałem dogadać sie z ojcem, ludzie mówią, że podobne charaktery... Siostra odziedziczyla nieruchomość. wiem, ze należy mi sie zachowek po rodzicach, ale jakos nie umiem isc do siostry i prosic o ten zachowek. jestem zbyt dumny :) nie dali, to nie chcę nic. i tyle. źle mi sie nie powodzi, a siostra mlodsza, na pewno bardziej przyda sie jej ten spadek.

Sławek

14.06.2013

Dokładnie tak samo było z moim wujkiem : rodzice przekazali gospodarstwo mamie a że nic wiecej nie mieli , on nic nie dostał. Potem straszył mamę sądem aż w końcu ktoś mu wytłumaczył, żeby dał sobie spokój z tym zachowkiem. Spokój sobie dał, ale co imieniny święta … to mu się przypomina ze nic po rodzicach nie dostał nawet zachówku i awantura gotowa. I w sumie nawet bym go rozumiał ale to matka dziadkami się opiekowała do śmierci a on - z miasta przyjeżdzał a to po ziemniaki a to po mięsa kiełbasy jaja ale żeby chciał w czymś pomoc to NIE bo to on już nie był chłop ze wsi . Ot, zawsze są dwie strony medalu...

Bronek

»Podobne materiały

Wniosek o zaprzestanie egzekucji alimentów

Mój syn ma 19 lat i studiuje w trybie dziennym. Od jakiegoś czasu płacę alimenty za pośrednictwem komornika. Chciałbym wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto syna albo byłej żony, aby nie ponosić dodatkowych kosztów na rzecz komornika. Czy mogę złożyć wniosek o zaprzestanie egzekucji alimentów?

 

Wycofanie z zakupu nieruchomości i żądanie zwrotu zadatku

W listopadzie podpisaliśmy z kupującym umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Klient miał 2 tygodnie na przelew zadatku (w wysokości 10 000 zł). Wpłacił go dopiero po miesiącu, zaznaczając w tytule, że to zaliczka. Teraz kupujący wycofał się z transakcji kupna nieruchomości i oczekuje zwrotu za

 

Przyrodni brat i zachowek

Rodzice przepisali na mnie i na moją siostrę lokal usługowy (umowa darowizny). Tata (który żyje) ma jeszcze jednego syna z poprzedniego małżeństwa. Wraz z moją siostrą planujemy rozbudować otrzymany budynek. Czy rozbudowanie nieruchomości zwiększy jej wartość, a tym samym wartość zachowku należnego

 

Zachowek dla małoletniego

Mam zapłacić zachowek niepełnoletniemu siostrzeńcowi. Jego prawnym opiekunem jest jego ojciec. Czy mogę sama założyć konto nieletniemu i zastrzec w banku, żeby do pełnoletności dziecka nikt nie korzystał z tych pieniędzy? Sprawy o zachowek nie było. Jak się zabezpieczyć, by w przyszłości nie miał ża

 

Darowizna mieszkania od babci a zachowek

W 2002 roku umową darowizny otrzymałem od dziadków ich wspólne mieszkanie własnościowe. W zamian za to ustanowiono na ich rzecz służebność osobistą (m.in. prawo do dożywotniego mieszkania w tym lokalu; opiekę w czasie choroby; sprawienie godnego pogrzebu itd.). W tym roku dziadkowie zmarli – n

 

Co wchodzi do masy spadkowej po mężu?

Dziedziczę po zmarłym mężu wraz z teściową (nie mieliśmy dzieci, mąż nie ma rodzeństwa, teść nie żyje od wielu lat). Czy do masy spadkowej po mężu wchodzi działka rekreacyjna, która jest moją własnością kupioną podczas trwania małżeństwa, ale z majątku odrębnego (tak jest w akcie notarialnym)? Do ma

 

Wymogi dotyczące nazwy towaru na fakturze

Mam pytanie dotyczące nazewnictwa towarów na fakturach. Konkretnie chodzi o to, czy nazwa towaru na fakturach zakupu i sprzedaży może się różnić. Otóż kupuję do dalszej odsprzedaży towar, na fakturze zakupu towar nazywa się np. „zmywacz metal cleaner”, czy mogę na fakturze sprzedaży nazw

 

Czy potrzebna jest zgoda zespołu muzycznego na publikację zdjęć z koncertu?

Jestem fotografem. Swoje zdjęcia publikuję na Facebook-u i na swoim blogu. Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę udostępniać na Facebook-u i na blogu zdjęcia z koncertów – zarówno tych otwartych (plenerowych), jak i zamkniętych, biletowanych? Chodzi o zdjęcia typu: cały zespół, pojedynczy członko

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »