Wątpliwości notariusza
Niestety notariusz w pewnych sytuacjach może odmówić sporządzenia aktu notarialnego. Zgodnie z art. 81 Prawa o notariacie „notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem”. Nadto, zgodnie z art. 80, „przy dokonywaniu czynności notarialnych notariusz jest obowiązany czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne”. Jeśli notariusz stwierdzi, że umowa chociażby potencjalnie narusza prawa jednego z kontrahentów, to sporządzenie umowy spotka się z odmową, nawet jeśli jest zgodna z obowiązującym prawem. W jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził:
„Z treści art. 80 § 2 Prawa o notariacie dodatkowo wynika, że notariusz ma obowiązek przy dokonywaniu czynności notarialnych czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne. Zobowiązany jest również do zachowania należytej staranności przy dokonywaniu czynności (art. 49 Prawa o notariacie). Powinien również wykazać maksymalną staranność w sprawdzeniu dokumentów i porównywać ich treść ze składanymi przez stronę oświadczeniami, szczególnie ze względu na fakt, iż zobligowany jest dążyć do zachowania norm prawa. Dokument sporządzony przez niego stanowi bowiem dowód tego, co w nim urzędowo zaświadczono” (wyrok NSA z 22 lipca 2021 roku, sygn. akt III FSK 3750/21).
Notariusz jest zobowiązany do odmowy dokonania czynności, jeśli uzna, że osoba składająca swoje oświadczenie woli nie robi tego w sposób świadomy lub swobodny.
Brak świadomości i swobody przy zawieraniu umowy to okoliczności przesądzające o całkowitej nieważności danego zobowiązania. Nawet jeśli notariusz sporządziłby taki kontrakt, to później będzie można go podważyć przed właściwym sądem. W tym celu wnosi się pozew o stwierdzenie nieważności czynności prawnej lub umowy. Notariusz, którego umowa zostanie uznana za nieważną, może odpowiadać odszkodowawczo zarówno wobec samego klienta, jak i członków jego rodziny.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›
Odmowa wykonania aktu notarialnego
Zatem w okoliczności, gdy brat jest po poważnej operacji i wymaga opieki, to notariusz może mieć wątpliwości. Nie wiem, czy miał okazję poznać brata i dokonać własnej oceny jego stanu, a siostra (tylko domniemam) stwierdziła, że brat nie da rady stawić się u notariusza, to niestety wszystko wskazuje na to, że notariusz mógł tak postąpić. Przy czym zgodnie z kolejnymi przepisami ustawy Prawo o notariacie osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania. Na odmowę dokonania czynności notarialnej osoba zainteresowana może wnieść, w terminie tygodnia od dnia doręczenia uzasadnienia odmowy, a gdy nie zażądała w przepisanym terminie doręczenia uzasadnienia odmowy - od dnia, w którym dowiedziała się o odmowie, zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza odmawiającego dokonania czynności notarialnej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tego notariusza. Notariusz jest obowiązany ustosunkować się do zażalenia w terminie tygodnia i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi oraz doręczyć je osobie zainteresowanej, chyba że sporządził i doręczył już tej osobie uzasadnienie odmowy. Sąd rozpoznaje zażalenie na rozprawie, stosując odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Notariusz może, jeżeli uzna zażalenie za słuszne, dokonać czynności notarialnej; w tym przypadku nie nadaje zażaleniu dalszego biegu.
Dział spadku
Niezależnie od powyższego Państwa sprawę można rozwiązać, dokonując działu spadku. W tej sytuacji siostra i brat (o ile rzeczywiście jest w stanie świadomie podpisać taki wniosek) mogą złożyć zgodny wniosek do sądu o dział spadku poprzez przypisanie mieszkania siostrze z obowiązkiem spłaty brata. Brat może darować siostrze spłatę poprzez zrzeczenie się jej. Taka czynność darowizny nie wymaga udziału notariusza. Niemniej jednak warto by dokonano przelewów środków między rodzeństwem w celu udokumentowania i możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›
Przykłady
Przykład 1
Pan Henryk chciał przepisać mieszkanie na swoją córkę, ale po przybyciu do kancelarii notariusz uznał, że mężczyzna ma problemy z komunikacją, sprawia wrażenie zdezorientowanego i nie rozumie w pełni treści aktu. Notariusz odmówił sporządzenia umowy darowizny, powołując się na brak swobody wyrażania woli.
Przykład 2
Pani Barbara przyszła z bratem do notariusza, by przeprowadzić dział spadku, jednak brat był świeżo po hospitalizacji i zachowywał się nieskładnie. Notariusz wyraził wątpliwości co do jego zdolności do świadomego podjęcia decyzji, dlatego odmówił sporządzenia aktu – mimo że Barbara nalegała, że brat wie, co robi.
Przykład 3
Pan Marek złożył do notariusza projekt umowy sprzedaży udziałów w nieruchomości, w której przewidziano rażąco niską cenę sprzedaży na rzecz członka rodziny. Notariusz odmówił dokonania czynności, obawiając się, że mogłaby ona naruszać interesy innych potencjalnych spadkobierców i służyć obejściu przepisów prawa podatkowego.
Podsumowanie
Notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności notarialnej, jeśli uzna, że może ona naruszać prawo, interes którejś ze stron lub gdy osoba składająca oświadczenie nie działa w sposób świadomy i swobodny. W przypadku odmowy przysługuje prawo do uzyskania uzasadnienia oraz wniesienia zażalenia do sądu okręgowego.
Oferta porad prawnych
Notariusz odmówił sporządzenia aktu i nie wiesz, czy miał do tego podstawy ani jak dalej postępować? Skontaktuj się z nami – przeanalizujemy sytuację i pomożemy przygotować wniosek o uzasadnienie odmowy lub zażalenie do sądu.