Fałszywe zaświadczenie o zarobkach

W 2001 r. wystawiłam znajomemu fałszywe zaświadczenie o zarobkach, które pomogło mu wziąć kredyt. Wkrótce potem sama wyjechałam za granicę, gdzie do dzisiaj mieszkam i pracuję. Okazało się, że znajomy nie płacić rat kredytu. Od rodziców wiem, że szuka mnie policja i grozi wystawieniem listu gończego. Co mam teraz robić? Czy mogę liczyć na przedawnienie, czy też jestem poszukiwana?

Fałszywe zaświadczenie o zarobkach

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego, zwanego dalej K.k., oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego – w skrócie K.p.k.

Poniższa odpowiedź została oparta na Pani pytaniu i jego ocenie prawnej. Z treści Pani pytania wynika, iż w 2001 r. wystawiła Pani zaświadczenie o zarobkach, które, jak mniemam, zawierało nieprawdziwe dane. Zaświadczenie było wystawione na potrzeby zaciągnięcia kredytu przez Pani znajomego. Znajomy nigdy nie spłacił kredytu. Aktualnie przebywa Pani poza granicami kraju, gdzie legalnie pracuje.

Z treści Pani pytania wynika, iż Pani zachowanie wypełnia znamiona czynu, o którym mowa w art. 270 § 1 K.k. – „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Karalność przestępstwa z art. 270 § 1 K.k. ustaje, jeżeli od popełnienia upłynęło lat 10 (art. 101 k.k.)

Zauważyć należy jednak, iż jeżeli w okresie tych 10 lat nastąpi wszczęcie przeciwko Pani postępowania, wówczas okres ten podlega wydłużeniu o kolejne 10 lat. Powyższe wynika z art. 102 K.k., zgodnie z którym „jeżeli w okresie przewidzianym w art. 101 wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w § 1 pkt 1–3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu”.

W chwili obecnej nie ma Pani wiadomości o tym, czy postępowanie przeciwko Pani zostało wszczęte, czy też nie. Rozumiem, że Pani rodzice nie podejmują żadnej korespondencji w sprawie. Jedyną informacją sprawdzoną jest to, że jest Pani poszukiwana przez policję.

Postanowienie o przedstawieniu zarzutów

Zachowanie funkcjonariuszy policji może jednak świadczyć o tym, iż zostało wydane postanowienie o przedstawieniu Pani zarzutów, ale nie zostały one Pani przedstawione, a to z uwagi na niemożność ustalenia Pani miejsca zatrzymania. Wskazać należy bowiem, iż zgodnie z art. 279 § 1 K.p.k. „jeżeli oskarżony, w stosunku do którego wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, ukrywa się, sąd lub prokurator może wydać postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym”.

Z powyższego wynikać może, że czasokres do przedawnienia uległ wydłużeniu o kolejne 10 lat, bowiem tylko za osobą, które postawiono zarzut, można wystawić list gończy.

Z uwagi na powyższe istnieje zatem ryzyko wydania za Panią europejskiego nakazu aresztowania. „W razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym – z urzędu lub na wniosek właściwego sądu rejonowego, może wydać europejski nakaz aresztowania, zwany w niniejszym rozdziale »nakazem«.

Europejski nakaz aresztowania

Jeżeli istnieje podejrzenie, że osoba ścigana może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a jej miejsce pobytu nie jest znane, prokurator, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym sąd okręgowy, który wydał nakaz, przesyła jego odpis do centralnej jednostki Policji współpracującej z Interpolem z wnioskiem o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych. Jeżeli miejsce pobytu osoby ściganej jest znane lub zostało ustalone w wyniku poszukiwań, o których mowa w § 1, prokurator, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym sąd okręgowy, który wydał nakaz, przekazuje go bezpośrednio organowi sądowemu państwa wykonania nakazu; odpis nakazu przekazuje się Ministrowi Sprawiedliwości. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy państwo wykonania nakazu zwróciło się o przedstawienie dodatkowych informacji lub dokumentów. Przekazanie nakazu oraz wszystkich związanych z nim informacji i dokumentów może nastąpić również z wykorzystaniem urządzeń służących do automatycznego przesyłania danych w sposób umożliwiający stwierdzenie autentyczności tych dokumentów”.

Reasumując, konieczne byłoby podjęcie próby ustalenia, czy przeciwko Pani zostało wszczęte postępowanie karne. Innymi słowy – czy wydane zostało postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Mniemam, że tak. Jeżeli takie postanowienie zostałoby wydane, przedawnienie karalności nie nastąpiło, a to z kolei powoduje, iż istnieje możliwość wydania za Panią europejskiego nakazu aresztowania.