Mąż nie chce dać upoważnienia do kont bankowych - co zrobić?

Od 2005 r. jestem w związku małżeńskim. Mąż i ja mamy wspólność majątkową. Małżonek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Ja również jestem aktywna zawodowo. Problem polega na tym, że mąż dysponuje większością naszych wspólnych pieniędzy. Zakłada lokaty i konta w różnych bankach. Proponowałam, żeby mnie upoważnił do tych produktów bankowych, ale nie chce. Co zrobić, aby mieć większą możliwość zarządzania naszym majątkiem wspólnym?

Mąż nie chce dać upoważnienia do kont bankowych - co zrobić?

Wykonywanie zarządu majątkiem wspólnym

Stosownie do przepisów obowiązującego prawa rodzinnego Pani mąż nie czyni nic niewłaściwego w zakresie zarządu majątkiem wspólnym, dopóki informuje Panią, w jakim banku, w jakiej wysokości i na jaki okres zawarł umowę rachunku bankowego lub lokaty terminowej czy też w jakich innych dostępnych formach oszczędzania ulokował posiadany kapitał. W myśl art. 36 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 788) oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym (art. 36 § 2 K.r.o.). Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Na założenie rachunku bankowego mąż nie musi uzyskiwać Pani zgody, nawet jeśli lokuje w ten sposób wspólne oszczędności, a bank nie może tej zgody wymagać. Zawarcie umowy rachunku bankowego nie znajduje się bowiem w zamkniętym katalogu czynności, które wymagają zgody współmałżonka przy obowiązującym ustroju wspólności ustawowej (art. 37 § 1 K.r.o.). Należą do nich przykładowo czynności prawne prowadzące do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek albo lokal czy też dokonanie darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Przedmioty majątkowe, nabyte w trakcie trwania wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, stanowią majątek wspólny (art. 31 § 1 K.r.o.). W szczególności do majątku wspólnego należą pobrane wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (w tym z działalności gospodarczej), dochody z majątku wspólnego (np. odsetki od lokat stanowiących majątek wspólny), jak również dochody z majątku osobistego każdego z małżonków oraz środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków (por. art. 31 § 2 K.r.o.).

Czy mąż może odmówić żonie wglądu w lokaty i konta bankowe?

Jeśli zażądała Pani, aby mąż udzielił Pani pełnomocnictw do dysponowania wszystkimi założonymi dotychczas lokatami i kontami, to w ramach współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym jego obowiązkiem było tę prośbę spełnić, w przeciwnym razie dochodzi do naruszenia obowiązku współdziałania małżonków w procesie zarządu majątkiem wspólnym. Proszę mu przedstawić obowiązujące zasady dotyczące zarządu majątkiem wspólnym, być może siła argumentów wystarczy i spokojnie uregulują Państwo te sprawy. Jeśli mąż nie będzie chciał ustanowić Pani pełnomocnikiem do wszystkich rachunków, pozostaje sięgnięcie do rozwiązań bardziej radykalnych. Jak stanowi przepis art. 40 K.r.o., z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym; może również postanowić, że na dokonanie czynności wskazanych w art. 37 § 1 K.r.o., zamiast zgody małżonka, będzie potrzebne zezwolenie sądu. Postanowienia te mogą być uchylone w razie zmiany okoliczności.

W wyniku rozstrzygnięcia takiego wniosku, którego złożyłaby Pani do sądu rodzinnego (sądu opiekuńczego, a dokładniej właściwego wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego), mąż nie miałby prawa samodzielnie zarządzać Państwa majątkiem wspólnym, a wszystkie czynności prawne i faktyczne musiałby uzgadniać z Panią oraz wspólnie ich dokonywać (przykładowo razem zawieraliby Państwo umowy lokat terminowych). Sprawy o pozbawienie drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym, więc nie ma powoda ani pozwanego, ale wnioskodawca i uczestnik postępowania, co oczywiście nie wyklucza spornych interesów w sprawie (art. 565 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jak zapewnić sobie wpływ na zarząd majątkiem wspólnym?

We wniosku należy sprecyzować, o jaki składnik majątku wspólnego chodzi, w Pani przypadku mowa o dochodach z działalności gospodarczej prowadzonej przez męża. Pismo procesowe wszczynające ww. postępowanie nieprocesowe należy skierować do sądu rejonowego, w którego okręgu zamieszkuje wnioskodawca (art. 508 § 1 K.p.c.). Podlega ono stałej opłacie sądowej w wysokości 40 zł (art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Odrębną kwestią jest wykonywanie prawomocnego postanowienia w przedmiocie pozbawienia współmałżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym lub jego częścią, bowiem z natury rzeczy nie nadaje się ono do bezpośredniej egzekucji. Mogłaby Pani jedynie posługiwać się odpisem takiego orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności we wszystkich bankach i instytucjach celem niejako „uprzedzenia” i zablokowania samodzielnych poczynań męża.

Inną możliwością zapewnienia pośrednio wpływu na zarząd majątkiem wspólnym jest skorzystanie z drogi procesu cywilnego i skierowanie do sądu powództwa o dopuszczenie współmałżonka do współposiadania i współkorzystania z przedmiotów majątku wspólnego, choć w mojej ocenie Państwa sprawa nie kwalifikuje się do takiej drastycznej reakcji. Jak stanowi przepis art. 341 K.r.o., każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka. Pieniądze są także „rzeczą”, jest to przedmiot materialny oznaczony co do gatunku, a jeśli ulokowane są na oznaczonym indywidualnym i niepowtarzalnym numerze rachunku, stają się rzeczą oznaczoną co do tożsamości. W pozwie należałoby podać, kiedy istniał ostatni spokojny stan posiadania w odniesieniu do środków pieniężnych wskazanych w piśmie, z czym może być problem w okolicznościach tej sprawy. Pozew w sprawie o ochronę naruszonego posiadania podlega stałej opłacie sądowej w wysokości 200 zł (art. 27 pkt 7 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).