Zakup mieszkania z małżonkiem po sprzedaży mieszkania otrzymanego przed zawarciem małżeństwa

• Opublikowano: 21-08-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Dwa lata temu dostałam mieszkanie w formie darowizny od rodziców. Chcę sprzedać to mieszkanie, dołożyć moje i męża oszczędności, a następnie kupić inne mieszkanie. Natomiast zależy nam, aby to nowe mieszkanie było wspólne, a nie tylko moje. Czy powinnam pieniądze ze sprzedaży mieszkania podarować mężowi i dopiero zakupić nowe mieszkanie? Czy może przelać pieniądze za sprzedaż mieszkania z konta osobistego na konto wspólne z dopiskiem, że to darowizna do majątku wspólnego? Czy nie ma takiej potrzeby i mogę swobodne zakupić razem z mężem nową nieruchomość bez procentowego dzielenia jej własności?

Zakup mieszkania z małżonkiem po sprzedaży mieszkania otrzymanego przed zawarciem małżeństwa

Kupno wspólnego mieszkania przez małżonków

Co do zasady środki pochodzące ze sprzedaży nieruchomości będącej majątkiem osobistym małżonka stanowią tego małżonka majątek osobisty. Zatem istotnie pojawia się problem, co w sytuacji, gdy za te środki w części małżonkowie zamierzają kupić wspólną nieruchomość. Koncepcje są tu różne. Nie chcę przedstawiać tu wszystkich wraz z argumentacją sądów dotyczącą każdego rozwiązania. Niemniej jednak jedna z nich jest taka, że nie ma żadnej przeszkody, by małżonkowie nabyli nieruchomość w części z majątku wspólnego, a w części z majątku osobistego do majątku wspólnego. Ważne, by w takiej sytuacji jasno zaznaczyć, że część środków na zakup (dokładnie jaka) pochodzi z majątku osobistego konkretnego małżonka (tu zazwyczaj podaje się źródło) i będzie rozliczana jako nakład na majątek wspólny. Chodzi o zabezpieczenie interesów tego małżonka przy ewentualnym rozwodzie i zniesieniu wspólności małżeńskiej.

Przy takim zakupie nie ma konieczności dokonywania przesunięć środków finansowych pomiędzy majątkami, chociaż niewątpliwie ze względów praktycznych warto zgromadzić wszystkie środki na jednym koncie. Natomiast nie ma konieczności, by taką operację nazywać konkretnie darowizną. Cechą majątku wspólnego jest jego bezudziałowy charakter, a każdy składnik majątku stanowi własność każdego z małżonków. Jeżeli zatem małżonek dokona transferu określonego składnika z majątku osobistego do majątku wspólnego, to wciąż będzie on właścicielem tegoż składnika. Nie zmienia się zatem prawo własności, lecz zmieni się jedynie kwestia organizacyjna. Nie można zatem powiedzieć, że dochodzi w tym przypadku do darowizny. Mamy nadal nakład na majątek wspólny.

Reasumując, możecie Państwo spokojnie nabyć nieruchomość do majątku wspólnego. Dla spokoju na przyszłość warto zaznaczyć, z jakiego majątku pochodziły środki. Notariusz z całą pewnością będzie umiał przygotować akt notarialny adekwatny do sytuacji, ponieważ nie są to wyjątkowe sytuacje.