Sprzedaż własnej nieruchomości i spłata wspólnego kredytu w małżeństwie

• Opublikowano: 12-11-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Nieruchomość byłą zakupiona przeze mnie przed ślubem. Chcielibyśmy włączyć do wspólnoty darowizną do majątku wspólnego już z mężem. Problem w tym, że mamy kupca i prawdopodobnie nie zdążymy tego zrobić. Pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na spłatę tej nieruchomości oraz kredytu na dom (wspólny jako małżeństwo), więc cel mieszkaniowy przed upływem 5 lat. Z tego, co czytałam, jak ja spłacę z majątku odrębnego, to teoretycznie mam większe prawa do domu, jako że został spłacony z majątku odrębnego (pomimo że kredyt i nieruchomość wspólna). Chcemy tego uniknąć, czy da się rozwiązać to prawnie po transakcji, żeby bez wątpienia dom był 50/50? Myślę, że ta darowizna do majątku wspólnego rozwiązałaby problem, ale prawdopodobnie kupiec szybciej będzie chciał umowę przedwstępnĄ, więc myślimy nad sensownym rozwiązaniem po fakcie sprzedaży i spłaty mieszkania, domu, aby dom był na pewno 50/50.

Sprzedaż własnej nieruchomości i spłata wspólnego kredytu w małżeństwie

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej

W pierwszej kolejności wskazać należy, że najprostszym sposobem rozwiązana problemu jest rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej na nieruchomość będącą Pani majątkiem odrębnym Zarówno rozszerzenie współwłasności małżeńskiej, jak i sprzedaż nieruchomości nastąpi w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Zgodnie bowiem z art. 47§ 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa)”. Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ten sam dzień najpierw dokonać rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej na nieruchomość (np. o godz. 10:00), a następnie o godz. 13:00 (godziny podane jedynie przykładowo) dokonać sprzedaży nieruchomości już jako nieruchomości wspólnej.

Spłata wspólnego kredytu

Kredyt na nieruchomość dom zaciągnęliście Państwo wspólnie, a zatem zarówno Pani, jak i małżonek posiadacie równe udziały w tym majątku. Jeżeli dokona Pani spłaty kredytu z majątku osobistego, to wówczas przy ewentualnym rozstaniu lub ustaniu wspólnoty majątkowej małżeńskiej z innego niż rozstanie powodu mogłaby Pani żądać spłaty swojego udziału w większej wysokości w ramach nakładów na nieruchomość. Warto byłoby rozważyć zawarcie porozumienia w tym zakresie przez Państwa (w przypadku nieskorzystania z opcji wskazanej wyżej), że zobowiązuje się Pani nie dochodzić powyższej kwoty tytułem nakładów. Powinno to rozwiązać problem.