Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości należącej do majątku odrębnego małżonka

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 26.10.2010

W momencie zawierania małżeństwa mąż posiadał dom, który – jak rozumiem – był jego własnością. Niedawno sprzedał go, a połowę otrzymanej kwoty podarował swojemu bratu. Nie poinformował o tym ani mnie, ani dzieci. Uważam, że te pieniądze były już naszą wspólną własnością – czy mam rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

 

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

 

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej [przedmioty nabyte przed ślubem – również nieruchomości],
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (np. ubrania, przedmioty związane z hobby małżonka itp.),
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

Dlatego też nie ma niestety możliwości, aby rościła sobie Pani jakiekolwiek żądania względem domu męża nabytego przed zawarciem związku małżeńskiego, a więc wchodzącego do jego majątku osobistego.

 

Pewnego rodzaju wyjątkiem od powyższej zasady jest żądanie zwrotu nakładów poczynionych na majątek odrębny współmałżonka.

 

Zgodnie z art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności”.

 

Oznacza to, że jeśli w trakcie trwania małżeństwa dokonaliście Państwo np. remontu tego domu, który obecnie został sprzedany, to może Pani żądać zwrotu części poniesionych kosztów od męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - cztery =

»Podobne materiały

Zabezpieczenie majątku zdobytego przed ślubem

Planuję wziąć ślub. Mam jednak spory majątek zgromadzony przed poznaniem narzeczonej. Stanowią go akcje, obligacje, papiery wartościowe, oszczędności. Wiem, że należą do mojego majątku osobistego. Czy jednak jeśli po zawarciu małżeństwa będę obracał tymi środkami finansowymi, to nowe składniki mająt

 

Jak zmusić byłą żonę do opłacania rachunków po połowie?

Mieszkamy po rozwodzie w mieszkaniu stanowiącym naszą wspólną własność. Z uwagi na to, że wszystkie umowy są na mnie – rachunki przychodzą również na mnie i ja je muszę płacić, bo moja była żona nie chce. Wielokrotnie zwracałem się do niej z prośbą o dokładanie się do rachunków. Nic sobie z te

 

Pozew o zwrot pieniędzy po rozpadzie nieformalnego związku

Przez kilka lat żyłem w nieformalnym związku. Rok temu razem z partnerką kupiliśmy nowy samochód. Wpłaciłem połowę kwoty na jej konto (20 tys. zł), niestety w tytule przelewu wpisałem tylko „wpłata”. Faktura za samochód była tylko na partnerkę, bo prowadzi firmę i ponoć tak było korzystn

 

Sklep z odzieżą outletową a gwarancja i reklamacje

Chciałem otworzyć sklep z odzieżą outletową. Odzież pozyskuje z 3. ręki od pośrednika. Towar jest nowy, w 90% z metką producenta, pochodzi ze zwrotów sklepowych. Pośrednik uważa, że nie obowiązuje takie coś jak gwarancja i reklamacje. Sklep będzie stacjonarny. Co, jeśli ktoś będzie chciał zareklamow

 

Mieszkanie rodziców po śmierci ojca

Niedawno zmarł tata. Czy mieszkanie rodziców można w księdze wieczystej od razu przepisać na mamę, czy trzeba zakładać sprawę spadkową?

 

Dziedziczenie jednego udziału w spółce z o.o. przez dwóch wspólników

W spółce z o.o. jest dwóch wspólników – jeden ma 99 udziałów, drugi 1. Obaj są członami zarządu. Wspólnik posiadający 1 udział zmarł i będzie sprawa spadkowa. Udział będzie do podziału między dwoje dzieci. Czy da się go podzielić na pół? Czy jeden spadkobierca musi się go zrzec na rzecz drugie

 

Zaliczenie służby w policji do stażu pracy

Jestem emerytowanym policjantem, mam świadectwo służby. Po 5 latach od czasu przejścia w stan spoczynku mam zamiar podjąć pracę w samorządzie. Czy służba zostanie zaliczona do stażu pracy? W kadrach jednostki samorządowej zostałem poinformowany, że mogę mieć niezaliczoną służbę do stażu, ponieważ pr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »