.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy środki ze sprzedaży mieszkania nabytego przed ślubem wchodzą w skład majątku wspólnego?

• Data: 26-09-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Mam mieszkanie, które sfinansowałem kredytem frankowym. Kredyt spłaciłem przed zawarciem związku małżeńskiego. Rozważam sprzedaż tego mieszkania. Druga sprawa jest taka, że pozwałem bank. W razie ewentualnego unieważnienia kredytu prawdopodobnie otrzymam dość duży zwrot wynikający z różnic kursowych. Czy wyżej wymienione środki będą wliczać się do wspólnoty małżeńskiej? Jeśli nie, to czego nie powinienem robić z tymi pieniędzmi, żeby w przypadku ewentualnego rozwodu nie było zamieszania i środki pozostały poza wspólnotą małżeńską?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy środki ze sprzedaży mieszkania nabytego przed ślubem wchodzą w skład majątku wspólnego?

Przedmioty należące do majątku wspólnego i osobistego małżonków

W świetle obowiązujących przepisów o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego decyduje przede wszystkim czas ich nabycia. Majątkiem wspólnym są zasadniczo przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich.

 

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków (wspólność ustawowa) lub przez jednego z nich (majątek wspólny)”.

 

Do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności:

  • wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności gospodarczej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku osobistego, jak i wspólnego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

 

Przedmiotami należącymi tylko do majątku osobistego każdego z małżonków w szczególności są:

  • przedmioty nabyte przed ślubem (np. mieszkanie, dom, samochód),
  • przedmioty nabyte przez dziedziczenie, darowiznę czy zapis, chyba że ofiarodawca/spadkodawca zarządził inaczej,
  • niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 33 pkt 10 K.r.io.) – tzw. surogaty.
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Żądanie zwrotu nakładów poczynionych na majątek osobisty małżonka

Odnośnie do kwestii nakładów i wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty każdego z małżonków to zasadą jest, że każdy małżonek obowiązany jest zwrócić tego typu wydatki (nakłady) z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Każdy małżonek może również żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych dzieci i wnuków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych na rzecz innych osób, a także usług świadczonych osobiście przez jednego małżonka na rzecz majątku wspólnego. Nie można natomiast żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

 

Zwrotu nakładów (wydatków) dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. W ewentualnej sprawie o podział majątku sąd będzie dokonywał rozliczenia wydatków i nakładów z majątku osobistego małżonków na ich majątek wspólny, jak i odwrotnie. Przykładowo: jeden z małżonków zgromadził przed ślubem duże oszczędności, które wydał na remont mieszkania należącego do drugiego z małżonków. Po rozwodzie, przy podziale majątku, wydatki te zostaną uwzględnione na korzyść małżonka, który zainwestował własne pieniądze w majątek drugiego z małżonków.

 

Trzeba też pamiętać, że do majątku wspólnego należą dochody z majątków osobistych każdego z małżonków (z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład tych majątków). Wszakże dochody te należą do majątku wspólnego tylko o tyle, o ile mają charakter dochodów normalnych (art. 53 § 1 in fine Kodeksu cywilnego, w skrócie K.c.), tzn. z wyłączeniem dochodów uzyskanych w następstwie uszkodzenia lub zmniejszenia substancji rzeczy. Dochodami takimi są pożytki naturalne i cywilne rzeczy oraz pożytki prawa w rozumieniu art. 53 i 54 K.c. Pożytki cywilne rzeczy to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (art. 53 § 2 K.c.), np. czynsz z najmu lub dzierżawy. Do majątku wspólnego wchodzi tylko tzw. czysty dochód (art. 103) z majątku osobistego każdego z małżonków, tzn. przychód pozostały po odliczeniu wydatków koniecznych na osiągnięcie tego przychodu (tutaj Pana kredyt, opłaty notarialne itp.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania

Natomiast korzyść uzyskana w następstwie sprzedaży Pana składnika majątku osobistego w postaci mieszkania będąca różnicą między ceną jego zakupu a ceną sprzedaży nie jest dochodem w rozumieniu art. 31 § 2 pkt 2 (uchwała SN z 21 września 1979 r., sygn. akt III CZP 59/79). A zatem cena uzyskana ze sprzedaży mieszkania nie jest dochodem i nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Dochodem nie jest także różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży.

 

Odnosząc powyższe rozważania do Pana pytania, należy stwierdzić, że w przypadku, gdy mieszkanie zostało nabyte przez Pana przed zawarciem małżeństwa za kredyt spłacony przez Pana, kwota ze sprzedaży tego mieszkania jako majątku osobistego Pana zostanie przyznana tylko Panu, o ile nie będzie konieczności rozliczenia nakładów poczynionych na to mieszkanie przez Pana żonę w trakcie trwania małżeństwa.

 

Jednakże tytułem zabezpieczenia się przed ewentualnymi przyszłymi roszczeniami małżonki należy zastrzec w treści aktu notarialnego sprzedaży przedmiotowego mieszkania, że nieruchomość, którą Pan sprzedaje, została nabyta w drodze zaciągniętego i spłaconego przez Pana kredytu i stanowi jego majątek odrębny.

 

Gdyby już teraz Pana małżonka zgłaszała prawa do kwoty sprzedaży mieszkania, w celu uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości można wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie (art. 189 K.c.), że wspomniane mieszkanie wchodzi w skład Pana majątku osobistego i nie było ono składnikiem majątku wspólnego małżeńskiego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zakup i remont mieszkania przed ślubem

Anna i Marek zawarli związek małżeński w 2010 roku. Przed ślubem, w 2008 roku, Anna kupiła mieszkanie za swoje oszczędności. Po ślubie Marek przeznaczył swoje oszczędności na remont mieszkania Anny, który zwiększył jego wartość. Po kilku latach para postanowiła się rozwieść. Przy podziale majątku wspólnego Marek może żądać zwrotu nakładów poniesionych na remont mieszkania, które zwiększyły jego wartość.

 

Zakup samochodu w trakcie małżeństwa

Kasia i Tomasz są małżeństwem od 2015 roku. W 2018 roku Kasia kupiła nowy samochód za wspólne pieniądze, które zaoszczędzili. Po rozwodzie samochód będzie traktowany jako część majątku wspólnego, ponieważ został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej i za środki pochodzące z majątku wspólnego.

 

Sprzedaż mieszkania nabytego przed ślubem

Paweł kupił mieszkanie w 2012 roku, przed zawarciem małżeństwa z Olą. Paweł spłacił kredyt hipoteczny na to mieszkanie przed ślubem. W 2023 roku, po kilku latach małżeństwa, Paweł sprzedał nieruchomość. Kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania (różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży) będzie jego majątkiem osobistym i nie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego, o ile Paweł wykazał, że środki z kredytu i spłaty pochodziły z jego majątku osobistego.

Podsumowanie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami majątek wspólny małżonków obejmuje przedmioty nabyte podczas trwania wspólności ustawowej. Majątek osobisty to przedmioty nabyte przed ślubem, przez dziedziczenie lub darowiznę, oraz inne składniki wymienione w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty mogą być zwracane przy podziale majątku, ale nie dotyczy to wydatków na potrzeby rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku.

Oferta porad prawnych

Zastanawiasz się, jak zarządzać majątkiem wspólnym lub osobistym? Skorzystaj z porad prawnych online, aby uzyskać jasne i precyzyjne odpowiedzi na swoje pytania! Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy dotyczące podziału majątku, nakładów i dochodów. Skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem bez konieczności opuszczania domu – to szybkie, wygodne i skuteczne rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1979 r., sygn. akt III CZP 59/79

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu