.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakopanie padliny psa na działce

• Autor: Monika Cieszyńska

Pod moją nieobecność i bez mojej zgody znana mi osoba zakopała padlinę psa na działce ogrodniczo-warzywnej. Jestem jedynym właścicielem tej działki. Chciałbym doprowadzić do ukarania tej osoby za powyższy czyn i zażądać usunięcia padliny z mojej działki oraz przywrócenia zakażonej gleby do stanu użyteczności zgodnie z jej przeznaczeniem – do uprawy warzyw i hodowli drzew owocowych. Do kogo powinienem złożyć wniosek o ściganie sprawcy? Czy mogę wystąpić też z żądaniem, aby sprawca po zabraniu padliny dostarczył mi z sanepidu świadectwo przywrócenia gruntu do stanu użytkowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakopanie padliny psa na działce

Kogo zawiadomić o fakcie zakopania padliny na działce?

Osoba ta niewątpliwie dopuściła się wykroczenia przeciwko środowisku z art. 154 § 1 pkt 4 i 2 Kodeksu wykroczeń, według którego „Kto na nie należącym do niego gruncie leśnym lub rolnym kopie dół lub rów podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Tej samej karze podlega, kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości”.

 

Jeśli Pani dobro zostało tym czynem bezpośrednio naruszone, winna Pani zawiadomić policję o popełnieniu powyższych wykroczeń. Policji należy podać dane sprawcy, jej imię i nazwisko oraz wskazać szkodę, jaką Pani tym czynem wyrządzono.

 

Zamiast policji może Pani zawiadomić inspektora Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który również jest uprawniony do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Osobiście zachęcałabym Panią do wystąpienia z tą kwestią właśnie do sanepidu.

Gdzie powinno znajdować się miejsce pochówku zwierząt domowych?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje każdą gminę do zorganizowania na swoim terenie miejsca pochówku zwierząt domowych, czyli grzebowiska. Z reguły jednak gminy mają z tym problem i z reguły nie posiadają ani zorganizowanej utylizacji, ani grzebowisk martwych zwierząt. Tym samym jedyną możliwością jest pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności na drodze postępowania w sprawach o wykroczenia.

Uszkodzenie ogrodu i skażenie ziemi przez zakopanie zwierzęcych zwłok

Prawdą jest, że zwłoki mogą skazić ziemię. Jeśli Pani gleba została rzeczywiście skażona, może Pani zgłosić policji również popełnienie wykroczenia z art. 150 Kodeksu wykroczeń, czyli uszkodzenie ogrodu, z tym że musiałaby Pani wykazać, że ziemię rzeczywiście skażono. W razie ukarania sąd mógłby na Pani rzecz zasądzić nawiązkę do wysokości 1500 zł.

 

Natomiast roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego, wykopanie zwierzęcia i rekultywację gleby oraz o naprawienie szkody czynem wyrządzonej musiałaby Pani dochodzić na drodze cywilnej na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego i art. 415 Kodeksu cywilnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu