Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

• Autor: Eliza Rumowska

Sprawa dotyczy zmiany konta na które mają wpływać alimenty dla dorosłego dziecka. Mam 20 lat i studiuję. Moi rodzice są po rozwodzie i ojciec płaci na mnie alimenty, które wpłaca na konto mojej mamy (rodzice wzięli rozwód, gdy byłam jeszcze niepełnoletnia). Chciałabym zmienić numer konta na swoje. Co powinnam zrobić? Czy wystarczy, że wyślę do ojca list w tej sprawie?

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

Fot. Fotolia

Wpłata alimentów na konto dziecka

Rzeczywiście mogłaby Pani wysłać tylko list i przy zgodzie ojca na taką opcję, że zacząłby płacić na nowy numer konta, ale to zbyt mało od strony formalnej. Oto w wyroku, w którym alimenty ustanowiono, gdy była Pani jeszcze małoletnia zapewne sposób ich zapłaty jest oznaczony jako alimenty płacone matce dziecka do rąk lub na wskazany numer konta bankowego. Aby stało się zadość formalnej zmianie, może Pani:

  1. podpisać z ojcem bardzo krótką i treściwą umowę w zakresie zmiany sposobu alimentacji
    albo
  2. Jeżeli opcja z pkt 1 byłaby niewykonalna – wystąpić do sądu o taką zmianę z pozwem przeciw ojcu.

Przy okazji warto rozważyć kwestię zmiany kwoty alimentacji na wyższą, bo Pani potrzebny bez wątpienia wzrosły.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) w tej materii stanowią:

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”

Proszę mieć treść tego przepisu na uwadze, ponieważ teraz wnioskująca o alimenty byłaby Pani, a sytuacja na pewno uległa zmianie na tyle, aby alimenty także zmienić (podnieść).