Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 24.12.2018

Sprawa dotyczy zmiany konta na które mają wpływać alimenty dla dorosłego dziecka. Mam 20 lat i studiuję. Moi rodzice są po rozwodzie i ojciec płaci na mnie alimenty, które wpłaca na konto mojej mamy (rodzice wzięli rozwód, gdy byłam jeszcze niepełnoletnia). Chciałabym zmienić numer konta na swoje. Co powinnam zrobić? Czy wystarczy, że wyślę do ojca list w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

Fot. Fotolia

Rzeczywiście mogłaby Pani wysłać tylko list i przy zgodzie ojca na taką opcję, że zacząłby płacić na nowy numer konta, ale to zbyt mało od strony formalnej. Oto w wyroku, w którym alimenty ustanowiono, gdy była Pani jeszcze małoletnia zapewne sposób ich zapłaty jest oznaczony jako alimenty płacone matce dziecka do rąk lub na wskazany numer konta bankowego. Aby stało się zadość formalnej zmianie, może Pani:

 

  1. podpisać z ojcem bardzo krótką i treściwą umowę w zakresie zmiany sposobu alimentacji
    albo
  2. Jeżeli opcja z pkt 1 byłaby niewykonalna – wystąpić do sądu o taką zmianę z pozwem przeciw ojcu.

 

Przy okazji warto rozważyć kwestię zmiany kwoty alimentacji na wyższą, bo Pani potrzebny bez wątpienia wzrosły.

 

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) w tej materii stanowią:

 

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.”

 

Proszę mieć treść tego przepisu na uwadze, ponieważ teraz wnioskująca o alimenty byłaby Pani, a sytuacja na pewno uległa zmianie na tyle, aby alimenty także zmienić (podnieść).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus siedem =

»Podobne materiały

Uznanie dziecka a pozbawienie praw rodzicielskich

Owocem mojego romansu z pewnym mężczyzną jest 3-letni synek. W akcie urodzenia wpisałam przypadkowe imię męskie. Obecnie ojciec dziecka, który nie utrzymuje z nami żadnych kontaktów, zadeklarował, że uzna syna. Jak do tego doprowadzić? Czy mogę go pozbawić jednak praw rodzicielskich? Ojciec zapropon

 

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego un

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »