.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana numeru konta, na które powinny wpływać alimenty

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.03.2012

Od kilku miesięcy ojciec mojego dziecka płaci tylko część zasądzonych alimentów. Co więcej, nie odbiera listów ode mnie (wysyłam je na adres zamieszkania, który nie pokrywa się z adresem zameldowania). Muszę go powiadomić o zmianie numeru mojego rachunku bankowego – jak to zrobić? A przede wszystkim – w jaki sposób wyegzekwować zaległe alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Aby wyegzekwować zaległe alimenty, należy skierować sprawę do komornika. Jest to jedyny sposób na odzyskanie zaległości, a jednocześnie – egzekwowanie alimentów bieżących.

 

W tym celu należy złożyć w sądzie (który wydał wyrok) wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Z takim wyrokiem trzeba udać się do komornika.

 

Proszę podać komornikowi taki adres dłużnika, jaki Pani zna. Jeżeli dodatkowo posiada Pani numer PESEL ojca dziecka, to komornik w pierwszej kolejności skieruje egzekucję do pracodawcy i do ZUS.

 

Jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości – należy wskazać je komornikowi. To samo dotyczy samochodu. Jeżeli wie Pani o jakichkolwiek składnikach majątkowych ojca dziecka – proszę o nich powiedzieć komornikowi.

 

Oczywiście są sytuacje, w których dłużnik nie ma żadnych ujawnionych dochodów czy majątku – niestety nie ma na to złotego środka.

 

Może Pani także zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez ojca dziecka przestępstwa niealimentacji.

 

Jeśli ojciec dziecka pracuje, może Pani także złożyć wyrok wraz z klauzulą wykonalności do pracodawcy – będzie on potrącał bieżące alimenty i przekazywał je na wskazany numer konta.

 

W przypadku gdy dłużnik jest niewypłacalny i komornik nie ściągnie zadłużenia, fakt istnienia zaległości w równowartości 3-miesięcznych rat alimentów jest podstawą do pobierania zaliczki alimentacyjnej z MOPR/GOPS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego dziecka.

 

Co prawda, w ten sposób nie uzyska Pani zaległych alimentów, ale otrzyma Pani bieżące, a ojciec dziecka będzie dłużnikiem gminy.

 

Proszę wysłać ojcu dziecka jeden list polecony i jeden zwykły z informacją na temat zmiany numeru rachunku bankowego. Jeśli ma Pani taką możliwość, warto dodatkowo wysłać wiadomość SMS, a ewentualnie – list (na nazwisko dłużnika) do zakładu pracy. Na pewno zostanie on doręczony.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl