Zmiana numeru konta, na które powinny wpływać alimenty

Od kilku miesięcy ojciec mojego dziecka płaci tylko część zasądzonych alimentów. Co więcej, nie odbiera listów ode mnie (wysyłam je na adres zamieszkania, który nie pokrywa się z adresem zameldowania). Muszę go powiadomić o zmianie numeru mojego rachunku bankowego – jak to zrobić? A przede wszystkim – w jaki sposób wyegzekwować zaległe alimenty?

Egzekucja zaległych i bieżących alimentów

Aby wyegzekwować zaległe alimenty, należy skierować sprawę do komornika. Jest to jedyny sposób na odzyskanie zaległości, a jednocześnie – egzekwowanie alimentów bieżących.

W tym celu należy złożyć w sądzie (który wydał wyrok) wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Z takim wyrokiem trzeba udać się do komornika.

Proszę podać komornikowi taki adres dłużnika, jaki Pani zna. Jeżeli dodatkowo posiada Pani numer PESEL ojca dziecka, to komornik w pierwszej kolejności skieruje egzekucję do pracodawcy i do ZUS.

Jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości – należy wskazać je komornikowi. To samo dotyczy samochodu. Jeżeli wie Pani o jakichkolwiek składnikach majątkowych ojca dziecka – proszę o nich powiedzieć komornikowi.

Oczywiście są sytuacje, w których dłużnik nie ma żadnych ujawnionych dochodów czy majątku – niestety nie ma na to złotego środka.

Przestępstwo niealimentacji

Może Pani także zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przez ojca dziecka przestępstwa niealimentacji.

Jeśli ojciec dziecka pracuje, może Pani także złożyć wyrok wraz z klauzulą wykonalności do pracodawcy – będzie on potrącał bieżące alimenty i przekazywał je na wskazany numer konta.

W przypadku gdy dłużnik jest niewypłacalny i komornik nie ściągnie zadłużenia, fakt istnienia zaległości w równowartości 3-miesięcznych rat alimentów jest podstawą do pobierania zaliczki alimentacyjnej z MOPR/GOPS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego dziecka.

Co prawda, w ten sposób nie uzyska Pani zaległych alimentów, ale otrzyma Pani bieżące, a ojciec dziecka będzie dłużnikiem gminy.

Proszę wysłać ojcu dziecka jeden list polecony i jeden zwykły z informacją na temat zmiany numeru rachunku bankowego. Jeśli ma Pani taką możliwość, warto dodatkowo wysłać wiadomość SMS, a ewentualnie – list (na nazwisko dłużnika) do zakładu pracy. Na pewno zostanie on doręczony.