Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty z konta babci w imieniu syna

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 17.07.2020

Mój syn płaci regularnie alimenty. Komornik zajął mu konto na kwotę wskazującą, jakby niemal od urodzenia dziecka nie płacił alimentów. Zebraliśmy wszystkie prawie przelewy potwierdzające wpłaty z tytułem w treści, czego dotyczą. Od ponad roku syn przelewa na moje konto środki na alimenty i inne zobowiązania (syn mieszka poza krajem). Ja wykonuję przelewy, pisząc w treści, za który miesiąc są alimenty, oraz imię i nazwisko syna. Wierzyciel ze swoim prawnikiem usiłuje sądowi wmówić, że środki przekazane przeze mnie to darowizna. Czy mają rację? Ja uważam, że jestem tylko pośrednikiem obowiązku alimentacyjnego mojego syna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty z konta babci w imieniu syna

W mojej ocenie działanie strony powodowej jest chybione i powinna Pani wykazać przed sądem, iż płacone alimenty na wnuka były w imieniu syna.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.

 

Zgodnie natomiast z art. 135 § 1 „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

Obowiązek alimentacyjny rodziców

Najsilniejszym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców względem małoletniego dziecka. W świetle orzecznictwa dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Sąd Najwyższy podkreśla, że rodzice zobowiązany są dzielić się z małoletnimi dziećmi nawet bardzo skromnymi dochodami. Zaspokojenie potrzeb dziecka może wymagać naruszenia przez rodziców substancji ich majątku.

 

Obowiązek alimentacyjny względem małoletniego dziecka obejmuje dostarczanie nie tylko środków utrzymania, lecz także wychowania.

 

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia (por. red. Osajda, komentarz do art. 133).

Udowodnienie pośredniczenia w obowiązku alimentacyjnym

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż syn, mając świadomość istnienia powyższego obowiązku, nie uchylał się od niego. Aby odeprzeć twierdzenia strony powodowej w zakresie instytucji darowizny z Pani strony, powinni Państwo przedłożyć sądowi wydruki przelewów syna do Pani, które świadczą o tym, iż syn przekazywał Pani pieniądze, aby płaciła je Pani na wnuka. Niniejsza okoliczność potwierdzi bez wątpienia, że pieniądze pochodziły od syna, a więc zobowiązanego, i stanowiły rentę alimentacyjną.

 

Przydatne w dowiedzeniu swoich racji będzie powołanie świadków, którzy mieli wiedzę na temat Państwa porozumienia w zakresie przekazywania alimentów. W mojej ocenie jednak, wystarczającym i najsilniejszym argumentem będzie przedłożenie przelewów bankowych syna do Pani, które potwierdzą, iż była Pani jedynie pośrednikiem w obowiązku alimentacyjnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus V =

»Podobne materiały

Chwilowe przerwanie studiów i praca na zlecenie a egzekucja alimentów

Córka ma ukończone 20 lat i zasądzone alimenty od ojca. W miesiącu marcu przerwała 1. rok studiów z powodu niezaliczonego przedmiotu. Ma zamiar ponownie rozpocząć 1. rok nauki na innej uczelni od października tego roku. W tym miesiącu podjęła prace zarobkową na podstawie umowy-zlecenia, w mieście, g

 

Alimenty na dziecko po 18 roku życia

Mieszkam razem z pełnoletnią, uczącą się córką. Dostaję na moje konto alimenty. Córka uważa, że teraz (po skończeniu 18 lat) ojciec ma przelewać pieniądze na jej konto i że ona będzie się ze mną rozliczać na podstawie przedstawionych rachunków. Jak wygląda sytuacja? Czy rodzice wspólnie (mimo że nie

 

Ciąża byłej dziewczyny i alimenty

Byłem niedawno w krótkim związku. Okazuje się, że moja była dziewczyna może być w ciąży. Ja nie mam zarobków, utrzymuję się z innych źródeł. Czy ona może dochodzić ode mnie alimentów? Jak wysokiego świadczenia do zapłaty należy się spodziewać?

 

Nienależnie pobrane świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Zarzucono mi nienależne pobranie świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Były mąż nie płacił alimentów na dzieci. Sprawa trafiła do komornika i przez ostatnie lata, a także obecnie pobieram świadczenie z funduszu alimentacyjnego – za wyjątkiem okresu zasiłkowego 2014/2015, kiedy to u komornika r

 

Zmiana numeru konta na które mają wpływać alimenty - co zrobić?

Sprawa dotyczy zmiany konta na które mają wpływać alimenty dla dorosłego dziecka. Mam 20 lat i studiuję. Moi rodzice są po rozwodzie i ojciec płaci na mnie alimenty, które wpłaca na konto mojej mamy (rodzice wzięli rozwód, gdy byłam jeszcze niepełnoletnia). Chciałabym zmienić numer konta na swoje. C

 

Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie?

Od dwóch lat płacę regularnie zasądzone alimenty. W ostatnim miesiącu przez moje niedopatrzenie wysłałem je dwa dni później i wierzycielka udała się do komornika. Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie? Dodam, że nie zamierzam uchylać się od płacenia, i że porozumienie z byłą żoną

 

Podwyżka alimentów o 100%

Mój syn ma dziecko (obecnie 3-letnie) z nieformalnego związku, na które płaci alimenty. Jest pozbawiony praw rodzicielskich, dziecko mieszka z matką. Teraz matka dziecka chce podwyżki alimentów o 100%. Co można zrobić w tej sprawie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »