Wyjazd z dzieckiem bez wiedzy ojca - czy matka nadużywa władzy rodzicielskiej?

• Opublikowano: 20-10-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Jestem w związku nieformalnym, mamy 2-letnie dziecko. Obydwoje się nim zajmujemy, mamy pełnię władzy rodzicielskiej. Matka dziecka bez mojej wiedzy wyjechała z dzieckiem do innego miasta (odległość 150 km). Dostałem od niej informację po fakcie: „Jedziemy do X, wracamy za kilka dni”. Nie godzę się na takie zachowania, bo dziecko żyje w bardzo dobry warunkach, ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, chodzi do żłobka. Doszło między nami do sprzeczki, ja wyjechałem na studia i następnego dnia ona postawiła mnie przed faktem dokonanym. Telefonów ode mnie nie odbierała przez 3 dni. Poprosiłem o wideokonferencję, żeby zobaczyć, jak ma się dziecko, nie otrzymałem odpowiedzi. Dopiero po 5 dniach nieobecności umożliwiła mi z łaską rozmowę z dzieckiem. Wrócili po 8 dniach. Jak to traktować? Jak się takim zachowaniom skutecznie sprzeciwić? Czy matka dziecka ma prawo w ten sposób postępować?

Wyjazd z dzieckiem bez wiedzy ojca - czy matka nadużywa władzy rodzicielskiej?

Jednorazowe zdarzenie nie świadczy o złym wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

Jednorazowe zachowanie matki nie może jeszcze stanowić podstawy do uznania, że nadużywa swojej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Na pewno jednak powinien Pan zadbać o to, by to przykre zdarzenie udokumentować, albowiem o ile sytuacja wystąpiła raz, może wystąpić kolejny, i kolejny raz, a wtedy, przy założeniu, że będzie Pan w stanie powyższe udokumentować, pozwoli to Panu skutecznie domagać się albo ograniczenia władzy rodzicielskiej nad małoletnim jego matce, albo powierzenia jej wykonywania Panu. O ile teraz, mając na uwadze wiek dziecka, przejęcie opieki nad nim byłoby bardzo trudne, o tyle wraz z upływem lat, gdy dziecko podrośnie, nie można tego wykluczyć. Niemniej jednak w chwili obecnej, z punktu widzenia jednorazowego wydarzenia matce dziecka nic nie grozi. O ile taka sytuacja będzie się powtarzała, proszę powiadomić policję celem ustalenia miejsca pobytu matki i dziecka.

Zasada kierowania się dobrem dziecka

W pierwszej kolejności każdy rodzic zobowiązany jest do szacunku i wspierania dziecka (art. 87 K.r.o.). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 K.r.o.). Istotne jest jednak to, aby władza rodzicielska była wykonywana zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Władza rodzicielska obejmuje nie tylko element wychowawczy, ale także zarządczy, odnoszący się do majątku dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień (art. 96 § 1 K.r.o.). Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1 K.r.o.). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Reasumując, proszę się skupić na dokumentowaniu takich, jak i podobnych zachowań matki dziecka, by móc je w przyszłości wykorzystać.