Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna działki nieletnim dzieciom i budowa na niej domu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 02.02.2017

Do kupienia jest działka budowlana, na której chciałabym wybudować dom. Z pewnych względów nie mogę jej jednak kupić na siebie. Dlatego chciałabym, aby działkę zakupiła moja kuzynka, a następnie przekazałaby ją w formie darowizny moim nieletnim dzieciom. Czy jako matka będę mogła na tej nieruchomości wybudować dom?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna działki nieletnim dzieciom i budowa na niej domu

Fot. Fotolia

Zacznijmy od przytoczenia podstawy prawnej, tj. art. 101 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). W myśl tego przepisu:

 

„§ 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.”

 

Proszę zwrócić uwagę, że jeśli rodzice zamierzają dokonać czynności, która przekracza zakres zwykłego zarządu, a taką czynnością jest wszystko, co może prowadzić do powiększenia bądź uszczuplenia majątku dziecka, są zobowiązani uzyskać zgodę sądu rodzinnego.

 

Mam jednak dobrą wiadomość, jeśli chodzi o przyjęcie darowizny. Mianowicie Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 30 kwietnia 1977 roku, sygn. akt III CZP 73/76, uznał, że rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 K.r.o. nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich.

 

A więc jeśli na nieruchomości nie będzie ustanowionych hipotek, można w imieniu dziecka przyjąć darowiznę bez zgody sądu.

 

Niestety nie ma już takiej możliwości w przypadku budowy domu na tej działce, która będzie należała do dzieci. To jest czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu i niestety będzie tu konieczna zgoda sądu opiekuńczego.

 

Wniosek taki składa się do sądu rejonowego i podlega on opłacie w wysokości 40 zł, zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

 

W jego treści trzeba uzasadnić potrzebę budowy domu, tak aby przekonać sąd, żeby udzielił zezwolenia. Jego rozpoznanie odbywa się na posiedzeniu jawnym.

 

Z praktyki mogę dodać, że jeśli chodzi o budowę domu celem zamieszkania dzieci w bardziej komfortowych niż obecnie warunkach nie ma podstaw, aby takiej zgody sąd nie udzielił.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 5 =

»Podobne materiały

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?

 

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w f

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »