Osoba nieletnia jako współwłaściciel mieszkania

Niedawno zmarła moja córka, osierociwszy dwunastoletnią dziewczynkę. Mam zamiar – wspólnie z zięciem – kupić dom, w którym chcemy razem zamieszkać. Zależy mi jednak na tym, żeby wnuczka stała się jego współwłaścicielką. Czy osoba nieletnia może być współwłaścicielem nieruchomości? Jeśli tak, co trzeba załatwić? Biorę też pod uwagę przekazanie wnuczce mojej części domu w testamencie.

Osoba nieletnia jako współwłaściciel mieszkania

Czy osoba nieletnia może kupić nieruchomość?

Osoba niepełnoletnia nie może być stroną umowy, nie może zatem nabyć nieruchomości w drodze zakupu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby miało własny majątek; zarządzają nim w imieniu dziecka rodzice. Dziecko może wejść w posiadanie majątku w drodze spadkobrania lub darowizny.

Jeśli dziecko ma być wyłącznym spadkobiercą i w ten sposób otrzymać cały Pana udział w nieruchomości, to należy sporządzić testament u notariusza. Wówczas z chwilą Pana śmierci po przeprowadzeniu postępowania spadkowego wnuczka stanie się jedyną właścicielką udziału w nieruchomości. Musi Pan jednak pamiętać, że w przypadku, gdy posiada Pan także innych spadkobierców (inne dzieci), będą oni mieli do jedynego spadkobiercy testamentowego roszczenie o zachowek. Mimo wszystko jest to najlepszy sposób, aby zapewnić niepełnoletniej wnuczce prawo współwłasności nieruchomości. Najlepszy, ponieważ niewymagający dodatkowych zabiegów (w przypadku darowizny może pojawić się konieczność uzyskania zgody sądu przez ojca na przyjęcie darowizny w imieniu dziecka). Ponadto spadek ten zwolniony będzie z podatku od spadków i darowizn, ponieważ wnuczka jest zwolniona z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dokonanie darowizny na rzecz niepełnoletniej wnuczki

Może Pan także dokonać darowizny na rzecz wnuka. W przypadku darowizny, która dotyczy nieruchomości, wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego, pod rygorem nieważności tej umowy. Musi Pan w związku z tym pamiętać, iż zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Jeżeli więc zawarcie umowy darowizny będzie przekraczało zakres zwykłego zarządu, nie będzie można jej dokonać bez zgody sądu rodzinnego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym przyjmuje się, że taka zgoda nie jest wymagana w sytuacji nabycia w drodze darowizny nieruchomości, z którą nie wiążą się żadne obciążenia dla obdarowanego dziecka. Podobnie jak w przypadku spadku znajdzie tutaj zastosowanie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, na podstawie którego wnuczka będzie zwolniona z podatku.