Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osoba nieletnia jako współwłaściciel mieszkania

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 21.05.2014

Niedawno zmarła moja córka, osierociwszy dwunastoletnią dziewczynkę. Mam zamiar – wspólnie z zięciem – kupić dom, w którym chcemy razem zamieszkać. Zależy mi jednak na tym, żeby wnuczka stała się jego współwłaścicielką. Czy osoba nieletnia może być współwłaścicielem nieruchomości? Jeśli tak, co trzeba załatwić? Biorę też pod uwagę przekazanie wnuczce mojej części domu w testamencie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Osoba niepełnoletnia nie może być stroną umowy, nie może zatem nabyć nieruchomości w drodze zakupu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby miało własny majątek; zarządzają nim w imieniu dziecka rodzice. Dziecko może wejść w posiadanie majątku w drodze spadkobrania lub darowizny. 

 

Jeśli dziecko ma być wyłącznym spadkobiercą i w ten sposób otrzymać cały Pana udział w nieruchomości, to należy sporządzić testament u notariusza. Wówczas z chwilą Pana śmierci po przeprowadzeniu postępowania spadkowego wnuczka stanie się jedyną właścicielką udziału w nieruchomości. Musi Pan jednak pamiętać, że w przypadku, gdy posiada Pan także innych spadkobierców (inne dzieci), będą oni mieli do jedynego spadkobiercy testamentowego roszczenie o zachowek. Mimo wszystko jest to najlepszy sposób, aby zapewnić niepełnoletniej wnuczce prawo współwłasności nieruchomości. Najlepszy, ponieważ niewymagający dodatkowych zabiegów (w przypadku darowizny może pojawić się konieczność uzyskania zgody sądu przez ojca na przyjęcie darowizny w imieniu dziecka). Ponadto spadek ten zwolniony będzie z podatku od spadków i darowizn, ponieważ wnuczka jest zwolniona z tego podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Może Pan także dokonać darowizny na rzecz wnuka. W przypadku darowizny, która dotyczy nieruchomości, wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego, pod rygorem nieważności tej umowy. Musi Pan w związku z tym pamiętać, iż zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Jeżeli więc zawarcie umowy darowizny będzie przekraczało zakres zwykłego zarządu, nie będzie można jej dokonać bez zgody sądu rodzinnego. Zgodnie z orzecznictwem sądowym przyjmuje się, że taka zgoda nie jest wymagana w sytuacji nabycia w drodze darowizny nieruchomości, z którą nie wiążą się żadne obciążenia dla obdarowanego dziecka. Podobnie jak w przypadku spadku znajdzie tutaj zastosowanie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, na podstawie którego wnuczka będzie zwolniona z podatku. 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - dziesięć =

»Podobne materiały

Zakup mieszkania dla nieletniego dziecka

Jestem po rozwodzie. Z byłą żoną mamy 9-letniego syna. Chciałbym kupić na niego mieszkanie, w którym mieszkałby wraz z matką. Czy jest to możliwe? Jak rozwiązać kwestię opłat za mieszkanie? Czy można dokonać zapisu, że to matka powinna utrzymywać mieszkanie (ma przydzielone alimenty)?

 

Zgoda współwłaścicieli na zamieszkanie

Ja, mój brat i ojczym jesteśmy współwłaścicielami mieszkania po zmarłej matce (każdy z nas ma 1/3 lokalu). Obecnie w mieszkaniu mieszka ojczym, na co ja i brat się zgadzamy. Ponieważ jednak ojczym ma problemy ze zdrowiem, chciałby, aby zamieszkał z nim jego dorosły wnuk, który miałby się nim opiekow

 

Wynajęcie lokalu bez zgody współwłaściciela

Czy mąż może wynająć lokal mieszkalno-użytkowy osobie trzeciej bez mojej zgody i otrzymywać pieniądze z tytułu umowy najmu? Jesteśmy współwłaścicielami tego lokalu. Nieruchomość została zakupiona przed podpisaniem intercyzy. Obecnie jesteśmy w separacji. Co mogę zrobić w tej sprawie? &nbs

 

Mieszkanie odziedziczone po połowie – problemy współwłasności

Moja mama i jej brat odziedziczyli mieszkanie (jest już orzeczenie sądu). Od razu zaczęły się problemy: mama chce sprzedać mieszkanie i podzielić pieniądze, natomiast brat chce wynajmować lokal. Najgorsze jest to, że brat mamy zabrał klucze do mieszkania i jeszcze przed wydaniem orzeczenia prze

 

Przepisanie mieszkania

Jesteśmy wraz z mamą jedynymi spadkobiercami spadku po tacie. Chcemy możliwie prosto i niedrogo „przepisać” mieszkanie na mnie. Mieszkanie ma księgę wieczystą (współwłasność ustawowa małżonków). Czy sąd może podzielić mieszkanie w proporcji 3/4 dla mnie i 1/4 dla mamy? Czy przeprowadzać

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »