Darowizna mieszkania od brata

Mój brat planuje przekazać mi na drodze darowizny swoje mieszkanie. Czy mogę być zwolniony od podatku od darowizny?

Darowizna mieszkania od brata

Darowizna mieszkania na rzecz brata a podatek od spadków i darowizn

Przedmiotem darowizny jest mieszkanie (nieruchomość).

W świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn, podleganie podatkowi ocenia się wg stopnia pokrewieństwa obdarowanego w stosunku do darczyńcy. W Pana sytuacji Pan jest obdarowanym, a brat darczyńcą. W języku prawniczym jest to stopień pokrewieństwa zwany rodzeństwem.

Ponieważ darowizna dotyczy nieruchomości, będzie musiała być przeprowadzona w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Wg wskazanej ustawy o podatku od spadków i darowizn:

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz (…)

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Czy darowizna nieruchomości między braćmi będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Stosownie do treści wyżej cytowanego art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w związku z tym, że otrzyma Pan darowiznę od brata, będzie zwolniona ona z podatku od spadków i darowizn. Darowizna będzie mieć formę aktu notarialnego, zatem Pan nie będzie musiał zgłaszać darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Skorzystanie ze wskazanego zwolnienia podatkowego określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (w związku ze spełnieniem wszystkich warunków tego przepisu), nie jest uwarunkowane od faktu nieposiadania innego mieszkania.

Art. 4a mówi o takich osobach jak: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

A do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Jak widać w I grupie podatkowej jest więcej podmiotów niż wskazuje na to art. 4a. I to właśnie dla nich ustalona jest ulga w opodatkowaniu przy nabyciu mieszkania.

Pana jednak to nie dotyczy, albowiem Pan jest zwolniony z podatku od darowizny w całości.