.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna mieszkania od brata

Mój brat planuje przekazać mi na drodze darowizny swoje mieszkanie. Czy mogę być zwolniony od podatku od darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna mieszkania od brata

Darowizna mieszkania na rzecz brata a podatek od spadków i darowizn

Przedmiotem darowizny jest mieszkanie (nieruchomość).

 

W świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn, podleganie podatkowi ocenia się wg stopnia pokrewieństwa obdarowanego w stosunku do darczyńcy. W Pana sytuacji Pan jest obdarowanym, a brat darczyńcą. W języku prawniczym jest to stopień pokrewieństwa zwany rodzeństwem.

 

Ponieważ darowizna dotyczy nieruchomości, będzie musiała być przeprowadzona w formie aktu notarialnego.

 

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

 

Wg wskazanej ustawy o podatku od spadków i darowizn:

 

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz (…)

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy darowizna nieruchomości między braćmi będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn?

Stosownie do treści wyżej cytowanego art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w związku z tym, że otrzyma Pan darowiznę od brata, będzie zwolniona ona z podatku od spadków i darowizn. Darowizna będzie mieć formę aktu notarialnego, zatem Pan nie będzie musiał zgłaszać darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Skorzystanie ze wskazanego zwolnienia podatkowego określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (w związku ze spełnieniem wszystkich warunków tego przepisu), nie jest uwarunkowane od faktu nieposiadania innego mieszkania.

 

Art. 4a mówi o takich osobach jak: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

 

A do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

 

Jak widać w I grupie podatkowej jest więcej podmiotów niż wskazuje na to art. 4a. I to właśnie dla nich ustalona jest ulga w opodatkowaniu przy nabyciu mieszkania.

 

Pana jednak to nie dotyczy, albowiem Pan jest zwolniony z podatku od darowizny w całości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu