Darowizna pieniężna dla małoletnich wnuków

• Opublikowano: 11-04-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Chciałabym przekazać darowiznę pieniężną córce i synowi, ale z przeznaczeniem dla małoletnich wnuków (14 i 15 lat). Jak zapisać to w umowie darowizny?

Darowizna pieniężna dla małoletnich wnuków

Wnukowie jako zerowa grupa podatkowa – podatek od darowizny

Zacznijmy od tego, że wnukowie należą do tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli niezależnie od kwoty darowizny mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia z zapłaty podatku od darowizny, ale muszą być spełnione warunki. Po pierwsze, wnukowie muszą zgłosić nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a po drugie – jeśli wartość majątku nabytego łącznie od Pani w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (tj. kwotę 10 434 zł) – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek w banku nabywcy.

Prawo małoletniego do posiadania własnego majątku

Każda osoba małoletnia, co do zasady, ma zdolność prawną, czyli ma prawo do tego, aby posiadać własny majątek i przyjmować darowizny. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30 kwietnia 1977 r. sygn. akt III CZP 73/1976, rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich.

Darowizna bez zobowiązań nie wymaga zgody sądu rodzinnego

Wniosek stąd taki, że ilekroć darowizna dokonywana jest bez żadnych zobowiązań po stronie obdarowanego małoletniego (np. przekazanie pieniędzy), to jej przyjęcie nie będzie wymagało zgody sądu opiekuńczego. Gdyby zaś darowizna wiązałaby się z zobowiązaniami (np. uiszczania podatków od nieruchomości, czynszów – co ma miejsce w przypadku darowizn nieruchomości), wówczas rodzice muszą złożyć wniosek do właściwego sądu rejonowego o wyrażenie zgody na zawarcie takiej umowy darowizny w imieniu małoletnich dzieci.

Jak prawidłowo wykonać darowiznę pieniężną na rzecz wnucząt?

Tym samym, chcąc przekazać darowiznę nieletnim wnukom, powinna Pani w tytule przelewu wskazać: „darowizna dla np. Jasia Kowalskiego”, w drugim „darowizna dla Kasi Kowalskiej”. Jeśli darowizna przekraczać będzie kwotę wolną, tj. 10 434 zł, wówczas rodzice muszą dopełnić formalności, czyli złożyć deklarację do US w terminie 6 miesięcy, dołączyć wydruk przelewu i to niestety na konto nabywcy lub przekazem pocztowym, czyli wnuków (trzeba byłoby więc założyć im konta bankowe lub przekazać przekazem pocztowym). Jeśli darowizna wymienionej kwoty nie przekroczy – wystarczy złożyć deklarację, bo wówczas ustawa nie wymaga  udokumentowania dowodem przekazania środków na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Z kolei umowę darowizny zawiera Pani z nieletnimi (powyżej lat 13) i dba, by na końcu była zgoda obojga rodziców.