.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna pieniędzy od mamy

Rodzice chcą przekazać mi 100 tys. zł na zakup działki. Pieniądze mają zostać przelane z konta mojej mamy. Rodzice posiadają wspólność majątkową. Czy umowa darowizny może być zawarta tylko z mamą? Czy musi być zawarta z obojgiem rodziców? Czy w tym drugim przypadku trzeba złożyć dwa druki SD-Z2? Dodam, że w 2011 r. mama darowała mi 50% udziału w samochodzie osobowym. Darowizna została zgłoszona do US. Czy trzeba uwzględnić w umowie tę darowiznę z 2011 r.? Czy w ramach porady mogłabym uzyskać wzór umowy darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna pieniędzy od mamy

Jak skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn?

Jak stanowi art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768):

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2 (…)

 

2) udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

Zgłoszenie w US darowizny od rodziców

Jak wynika z powyższych przepisów, w przypadku darowizny od rodziców wystarczy zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy oraz udokumentowanie otrzymania darowizny w postaci potwierdzenia przelewu z konta darczyńcy na konto obdarowanego. Umowa darowizny nie jest konieczna – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby była sporządzona.

 

Konieczne jest udokumentowanie faktu uzyskania darowizny w ten sposób – nie można tych pieniędzy „otrzymać do ręki”.

 

Darowizna od rodziców pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej powinna być rozliczona po połowie na każdego z rodziców.

 

Czyli obdarowany wypełnia dwa odrębne zgłoszenia SD-Z2: jedno na darowiznę od mamy (połowa kwoty) i drugie na darowiznę od ojca (druga połowa kwoty).

 

W takim przypadku, jeżeli miałaby być umowa darowizny, to powinna być zawarta pomiędzy obdarowanym oraz obojgiem rodziców.

 

Gdy rodzice mają małżeńską wspólność majątkową, to nie ma znaczenia, z czyjego konta wpłyną pieniądze, jeśli są to pieniądze stanowiące majątek wspólny.

 

Zatem obdarowany może otrzymać całą kwotę albo z konta mamy, albo z konta ojca, albo po połowie z kont obu tych osób.

 

W przypadku gdy pieniądze mają być przelane w całości z konta tylko jednego z rodziców, jeżeli sporządza się umowę, to w umowie powinno to być zapisane (na przykład, że kwota darowizny zostanie przelana na konto obdarowanego z konta mamy; warto też podać numer tego konta).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Otrzymanie darowizny od jednego z rodziców z pieniędzy wchodzących w majątek wspólny małżonków

Oczywiście wariant z podpisaniem umowy tylko z jednym z rodziców też jest prawidłowy, jednak jeśli pieniądze pochodzą z majątku wspólnego, to drugi małżonek (rodzic), będący współwłaścicielem tych pieniędzy, musi wyrazić zgodę na ich przekazanie dziecku.

 

I tak, jeżeli darczyńcami są obydwoje rodzice, a wykonanie darowizny nastąpi (lub już nastąpiło) poprzez przelanie środków pieniężnych należących do ich majątku wspólnego z konta jednego z nich, wówczas należy złożyć dwa druki SD-Z2, wykazując na przykład po 50 000 zł od każdego z rodziców (czyli 50% – poz. 79-83 druku) i jako dowód trzeba załączyć potwierdzenie przelewu pieniędzy na swój rachunek bankowy. Tak jak napisałam, przelew może być dokonany z konta jednego z rodziców.

 

Przelew najlepiej zrobić osobiście w banku i poprosić o dowód przelewu potwierdzony przez bank. Tak złożony dokument wraz z drukami SD-Z2 będzie wystarczający do zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym.

 

Natomiast wcześniejsza darowizna, jeżeli była zgłaszana do urzędu skarbowego, moim zdaniem nie musi być teraz zgłaszana.

 

Składając druki, może Pani jeszcze o to spytać bezpośrednio w urzędzie skarbowym, bo też co urząd, to inna interpretacja przepisów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu