.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 18.10.2018

Teść przelał pieniądze mojej żonie, jego córce 50 tys. zł darowizny, przelewając je na nasze wspólne konto w banku w tytule przelewu nie podając słowa darowizna tylko „Zwrot kosztów” (ktoś mu tak doradził). Czy można to zinterpretować jako darowiznę (wtedy, jak sądzę, żona zgłasza do US w ciągu 6 miesięcy na SD-Z2, ja zaś w ciągu 1 m-ca na SD-3 i płacę 563 zł podatku)? Czy US nie będzie miał zastrzeżeń do takiego tytułu przelewu? Czy można ten przelew zwrócić (przelać z powrotem) bez jakichś konsekwencji prawnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

Fot. Fotolia

Zwrot środków z tytułu błędnego przelewu

W opisanej przez Pana sytuacji mają Państwo dwie możliwości. Po pierwsze możecie Państwo dokonać zwrotu wpłaconej kwoty, w tytule przelewu wpisując „zwrot środków z tytułu błędnego przelewu z dnia …opisanego jako »zwrot kosztów«”. Potem zaś teść może zrobić nowy przelew już z tytułu „darowizna dla …i …”.

Zgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny pieniężnej

W sytuacji jednak, gdy chcą Państwo oficjalnie zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, to osobiście uważam, iż nie ma sensu dokonywać zwroty kwoty przelanej. Zgłaszając darowiznę do US muszą Państwo posiadać umowę na podstawie, której dokonywana jest darowizna. W umowie tej wystarczy, iż wskażą Państwo wysokość darowizny odpowiadającą kwocie dokonanego przelewu. Proszę pamiętać, iż umowa powinna być sporządzona na Pana i małżonkę łącznie i być zawarta z datą wcześniejszą niż faktyczne polecenie wykonania przelewu. Przy składaniu zgłoszenia muszą Państwo do niego załączyć zarówno umowę darowizny jak i potwierdzenie wpłynięcia środków na konto.

W jaki sposób należy opisać przelew w przypadku darowizny?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości US wezwie Państwa i teściów do wyjaśnienia sytuacji. W takiej sytuacji wystarczy, że teść oświadczy, iż ktoś znajomy poradził mu takie opisanie przelewu, a on nie posiada wiedzy, w jaki sposób powinien był opisać przelew, bo nie ma wykształcenia prawniczego. Co bardzo istotne, prawo w żadnej ustawie nie wskazuje, w jaki sposób należy opisać przelew w przypadku dokonywania darowizny.

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu może spowodować, zainteresowanie w US i skutkować obciążeniem Państwa 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych), w związku z wykonaniem przez Państwa tzw. depozytu nieprawidłowego. Artykuł 845 Kodeksu cywilnego stanowi: „jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy)”.

 

W związku z tym, jeżeli po dniu dokonania przelewu wykonywali Państwo jakiekolwiek operacje finansowe z tego konta, to zgodnie z orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 108/10) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1722/10) „rozporządzanie pieniędzmi złożonymi na rachunku przesądza o tym, iż między stronami wystąpił tzw. stosunek prawny o cechach istotnych dla depozytu nieprawidłowego”.  

 

Tak więc uważam, iż nie muszą Państwo dokonywać zwrotu przelewu, a po prostu wyjaśnić sytuację w przypadku wezwania do US.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton