Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 18.10.2018

Teść przelał pieniądze mojej żonie, jego córce 50 tys. zł darowizny, przelewając je na nasze wspólne konto w banku w tytule przelewu nie podając słowa darowizna tylko „Zwrot kosztów” (ktoś mu tak doradził). Czy można to zinterpretować jako darowiznę (wtedy, jak sądzę, żona zgłasza do US w ciągu 6 miesięcy na SD-Z2, ja zaś w ciągu 1 m-ca na SD-3 i płacę 563 zł podatku)? Czy US nie będzie miał zastrzeżeń do takiego tytułu przelewu? Czy można ten przelew zwrócić (przelać z powrotem) bez jakichś konsekwencji prawnych?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej przez Pana sytuacji mają Państwo dwie możliwości. Po pierwsze możecie Państwo dokonać zwrotu wpłaconej kwoty, w tytule przelewu wpisując „zwrot środków z tytułu błędnego przelewu z dnia …opisanego jako »zwrot kosztów«”. Potem zaś teść może zrobić nowy przelew już z tytułu „darowizna dla …i …”.

 

W sytuacji jednak, gdy chcą Państwo oficjalnie zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, to osobiście uważam, iż nie ma sensu dokonywać zwroty kwoty przelanej. Zgłaszając darowiznę do US muszą Państwo posiadać umowę na podstawie, której dokonywana jest darowizna. W umowie tej wystarczy, iż wskażą Państwo wysokość darowizny odpowiadającą kwocie dokonanego przelewu. Proszę pamiętać, iż umowa powinna być sporządzona na Pana i małżonkę łącznie i być zawarta z datą wcześniejszą niż faktyczne polecenie wykonania przelewu. Przy składaniu zgłoszenia muszą Państwo do niego załączyć zarówno umowę darowizny jak i potwierdzenie wpłynięcia środków na konto.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości US wezwie Państwa i teściów do wyjaśnienia sytuacji. W takiej sytuacji wystarczy, że teść oświadczy, iż ktoś znajomy poradził mu takie opisanie przelewu, a on nie posiada wiedzy, w jaki sposób powinien był opisać przelew, bo nie ma wykształcenia prawniczego. Co bardzo istotne, prawo w żadnej ustawie nie wskazuje, w jaki sposób należy opisać przelew w przypadku dokonywania darowizny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

 

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu może spowodować, zainteresowanie w US i skutkować obciążeniem Państwa 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych), w związku z wykonaniem przez Państwa tzw. depozytu nieprawidłowego. Artykuł 845 Kodeksu cywilnego stanowi: „jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy)”.

 

W związku z tym, jeżeli po dniu dokonania przelewu wykonywali Państwo jakiekolwiek operacje finansowe z tego konta, to zgodnie z orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 108/10) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1722/10) „rozporządzanie pieniędzmi złożonymi na rachunku przesądza o tym, iż między stronami wystąpił tzw. stosunek prawny o cechach istotnych dla depozytu nieprawidłowego”.  

 

Tak więc uważam, iż nie muszą Państwo dokonywać zwrotu przelewu, a po prostu wyjaśnić sytuację w przypadku wezwania do US.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak sprawić, by osoba niespokrewniona stała się współwłaścicielem mieszkania?

Jestem właścicielem mieszkania. Co zrobić, aby osoba niespokrewniona ze mną stała się jego współwłaścicielem w 50%?

Obrazy jako prezent dla sponsorów i gości domu kultury

Do zeszłego roku byłem dyrektorem domu kultury. W ciągu kilku ostatnich lat w podziękowaniu sponsorom lub też gościom urzędu miejskiego i domu kultury przekazywano (ofiarowano) obrazy. Niestety ciężko było wziąć pokwitowanie na przekazany (ofiarowany) obraz. Dziś nowa dyrekcja domu kult

Spłacanie kredytu za mieszkanie babci a dziedziczenie

Spłacam kredyt hipoteczny mieszkaniowy. Mieszkanie jest własnością mojej babci od strony taty, która sporządziła testament, czyniąc mnie w nim jedyną spadkobierczynią. W tej chwili babcia wymaga stałej opieki, ja jednak przebywam za granicą i dlatego opiekuje się nią moja mama. Wynikn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »