Brak słowa darowizna w tytule przelewu a urząd skarbowy

• Data: 20-04-2024 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Teść przelał pieniądze mojej żonie, jego córce 50 tys. zł darowizny, przelewając je na nasze wspólne konto w banku w tytule przelewu nie podając słowa darowizna tylko „Zwrot kosztów” (ktoś mu tak doradził). Czy można to zinterpretować jako darowiznę (wtedy, jak sądzę, żona zgłasza do US w ciągu 6 miesięcy na SD-Z2, ja zaś w ciągu 1 m-ca na SD-3 i płacę 563 zł podatku)? Czy US nie będzie miał zastrzeżeń do takiego tytułu przelewu? Czy można ten przelew zwrócić (przelać z powrotem) bez jakichś konsekwencji prawnych?

Brak słowa darowizna w tytule przelewu a urząd skarbowy

Zwrot środków z tytułu błędnego przelewu

W opisanej przez Pana sytuacji mają Państwo dwie możliwości. Po pierwsze możecie Państwo dokonać zwrotu wpłaconej kwoty, w tytule przelewu wpisując „zwrot środków z tytułu błędnego przelewu z dnia …opisanego jako »zwrot kosztów«”. Potem zaś teść może zrobić nowy przelew już z tytułu „darowizna dla …i …”.

Zgłoszenie w urzędzie skarbowym faktu otrzymania darowizny pieniężnej

W sytuacji jednak, gdy chcą Państwo oficjalnie zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, to osobiście uważam, iż nie ma sensu dokonywać zwroty kwoty przelanej. Zgłaszając darowiznę do US muszą Państwo posiadać umowę na podstawie, której dokonywana jest darowizna. W umowie tej wystarczy, iż wskażą Państwo wysokość darowizny odpowiadającą kwocie dokonanego przelewu. Proszę pamiętać, iż umowa powinna być sporządzona na Pana i małżonkę łącznie i być zawarta z datą wcześniejszą niż faktyczne polecenie wykonania przelewu. Przy składaniu zgłoszenia muszą Państwo do niego załączyć zarówno umowę darowizny jak i potwierdzenie wpłynięcia środków na konto.

W jaki sposób należy opisać przelew w przypadku darowizny?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości US wezwie Państwa i teściów do wyjaśnienia sytuacji. W takiej sytuacji wystarczy, że teść oświadczy, iż ktoś znajomy poradził mu takie opisanie przelewu, a on nie posiada wiedzy, w jaki sposób powinien był opisać przelew, bo nie ma wykształcenia prawniczego. Co bardzo istotne, prawo w żadnej ustawie nie wskazuje, w jaki sposób należy opisać przelew w przypadku dokonywania darowizny.

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu może spowodować, zainteresowanie w US i skutkować obciążeniem Państwa 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), w związku z wykonaniem przez Państwa tzw. depozytu nieprawidłowego. Artykuł 845 Kodeksu cywilnego stanowi: „jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy)”.

W związku z tym, jeżeli po dniu dokonania przelewu wykonywali Państwo jakiekolwiek operacje finansowe z tego konta, to zgodnie z orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 108/10) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1722/10) „rozporządzanie pieniędzmi złożonymi na rachunku przesądza o tym, iż między stronami wystąpił tzw. stosunek prawny o cechach istotnych dla depozytu nieprawidłowego”.

Tak więc uważam, iż nie muszą Państwo dokonywać zwrotu przelewu, a po prostu wyjaśnić sytuację w przypadku wezwania do US.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek zakupu samochodu

Pan Jan przelał swojej dorosłej córce 30 tys. zł na zakup samochodu, umieszczając w tytule przelewu "zwrot za auto". Chociaż przelew miał charakter darowizny, nie użył słowa "darowizna". Urząd Skarbowy może zakwestionować ten tytuł i uznać transakcję za darowiznę, co skutkowałoby koniecznością zgłoszenia i opodatkowania transakcji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wsparcie remontu mieszkania

Pani Maria przelała 15 tys. zł swojej córce na remont jej mieszkania. W tytule przelewu napisała "dofinansowanie remontu". Urząd Skarbowy może potraktować takie wsparcie jako darowiznę, mimo braku wzmianki o niej w tytule przelewu. Obydwie strony mogą być zobowiązane do dopełnienia formalności związanych z darowizną, w tym zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

Współfinansowanie studiów

Pan Krzysztof przelał 20 tys. zł na konto swojej córki, aby pomóc jej w pokryciu kosztów studiów. W tytule przelewu wpisał "opłata za studia". Mimo braku określenia jako darowizna, takie przekazanie środków finansowych może być traktowane przez fiskus jako darowizna, co wymagałoby odpowiedniego zgłoszenia i potencjalnie opodatkowania.

Podsumowanie

Podsumowując, przekazywanie środków finansowych bliskim osobom, nawet jeśli w tytule przelewu nie użyjemy słowa "darowizna", może być interpretowane przez Urząd Skarbowy jako darowizna. W przypadku takich transakcji kluczowe jest zrozumienie konsekwencji podatkowych i prawnych, a także zachowanie odpowiednich procedur zgłaszania, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych sankcji podatkowych. Odpowiednie opisanie transakcji i dokładne dokumentowanie intencji mogą pomóc w wyjaśnieniu sytuacji przed urzędem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu dokumentów związanych z darowiznami? Skorzystaj z naszych usług online - zapewniamy profesjonalne wsparcie i indywidualne podejście do każdej sprawy, szybko i wygodnie przez internet. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 kwietnia 2010 r., sygn. akt III SA/Po 108/10
4. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 1722/10