Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 18.10.2018

Teść przelał pieniądze mojej żonie, jego córce 50 tys. zł darowizny, przelewając je na nasze wspólne konto w banku w tytule przelewu nie podając słowa darowizna tylko „Zwrot kosztów” (ktoś mu tak doradził). Czy można to zinterpretować jako darowiznę (wtedy, jak sądzę, żona zgłasza do US w ciągu 6 miesięcy na SD-Z2, ja zaś w ciągu 1 m-ca na SD-3 i płacę 563 zł podatku)? Czy US nie będzie miał zastrzeżeń do takiego tytułu przelewu? Czy można ten przelew zwrócić (przelać z powrotem) bez jakichś konsekwencji prawnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przelanie pieniędzy córce w tytule przelewu nie podając słowa darowizna

Fot. Fotolia

W opisanej przez Pana sytuacji mają Państwo dwie możliwości. Po pierwsze możecie Państwo dokonać zwrotu wpłaconej kwoty, w tytule przelewu wpisując „zwrot środków z tytułu błędnego przelewu z dnia …opisanego jako »zwrot kosztów«”. Potem zaś teść może zrobić nowy przelew już z tytułu „darowizna dla …i …”.

 

W sytuacji jednak, gdy chcą Państwo oficjalnie zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego, to osobiście uważam, iż nie ma sensu dokonywać zwroty kwoty przelanej. Zgłaszając darowiznę do US muszą Państwo posiadać umowę na podstawie, której dokonywana jest darowizna. W umowie tej wystarczy, iż wskażą Państwo wysokość darowizny odpowiadającą kwocie dokonanego przelewu. Proszę pamiętać, iż umowa powinna być sporządzona na Pana i małżonkę łącznie i być zawarta z datą wcześniejszą niż faktyczne polecenie wykonania przelewu. Przy składaniu zgłoszenia muszą Państwo do niego załączyć zarówno umowę darowizny jak i potwierdzenie wpłynięcia środków na konto.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości US wezwie Państwa i teściów do wyjaśnienia sytuacji. W takiej sytuacji wystarczy, że teść oświadczy, iż ktoś znajomy poradził mu takie opisanie przelewu, a on nie posiada wiedzy, w jaki sposób powinien był opisać przelew, bo nie ma wykształcenia prawniczego. Co bardzo istotne, prawo w żadnej ustawie nie wskazuje, w jaki sposób należy opisać przelew w przypadku dokonywania darowizny.

 

Dokonywanie przelewu tej samej  kwoty pomiędzy tymi samymi podmiotami w krótkim odstępie czasu może spowodować, zainteresowanie w US i skutkować obciążeniem Państwa 2% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych), w związku z wykonaniem przez Państwa tzw. depozytu nieprawidłowego. Artykuł 845 Kodeksu cywilnego stanowi: „jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy)”.

 

W związku z tym, jeżeli po dniu dokonania przelewu wykonywali Państwo jakiekolwiek operacje finansowe z tego konta, to zgodnie z orzecznictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt III SA/Po 108/10) i Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FSK 1722/10) „rozporządzanie pieniędzmi złożonymi na rachunku przesądza o tym, iż między stronami wystąpił tzw. stosunek prawny o cechach istotnych dla depozytu nieprawidłowego”.  

 

Tak więc uważam, iż nie muszą Państwo dokonywać zwrotu przelewu, a po prostu wyjaśnić sytuację w przypadku wezwania do US.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus IV =

»Podobne materiały

Darowizna mieszkania od brata

Mój brat planuje przekazać mi na drodze darowizny swoje mieszkanie. Czy mogę być zwolniony od podatku od darowizny?

 

Darowizna od rodziców dla córki mającej rozdzielność majątkową

Czy od darowizny w gotówce otrzymanej od rodziców dla córki muszę zapłacić podatek? Czy i w jakim czasie muszę zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym? Czy płacę podatek od darowizny lub wzbogacenia? Czy jak mam rozdzielność majątkową z mężem, to otrzymane pieniądze są w połowie jego własnością? Czy p

 

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego po upływie 12 lat. Obdarowany nic nie robi i nic nie hoduje w gospodarstwie.

 

Darowizna działki nieletnim dzieciom i budowa na niej domu

Do kupienia jest działka budowlana, na której chciałabym wybudować dom. Z pewnych względów nie mogę jej jednak kupić na siebie. Dlatego chciałabym, aby działkę zakupiła moja kuzynka, a następnie przekazałaby ją w formie darowizny moim nieletnim dzieciom. Czy jako matka będę mogła na tej nieruchomośc

 

Przekazanie udziału w nieruchomości poprzez umowę darowizny

Wspólnie z mamą i siostrą zakupiliśmy mieszkanie własnościowe oraz garaż. Obydwa zakupy zostały potwierdzone odrębnymi aktami notarialnymi, w których widnieje podział udziałów na nas troje. Transakcję opłaciliśmy w formie gotówkowej bez udziału kredytu. W jaki sposób obecnie mogę swoje udziały przek

 

Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia?

Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia? Czy można ją cofnąć po upływie trzech lat od zniewagi darczyńcy przez obdarowanego? Chodzi o mojego tatę, który w czasie trwania małżeństwa zdradzał mamę, w wyniku czego został ojcem dwójki dzieci. Zamieszkał w tej samej małej miejscowości z konkubin

 

Darowizna dla pasierba

Sprawa dotyczy darowizny dla pasierba. Opiszę historię: moja żona zmarła, nie mieliśmy dzieci. Po kilku latach wstąpiłem w związek małżeński z kobietą, która miała syna z poprzedniego małżeństwa. Nie został on przeze mnie przysposobiony, posługuje się nazwiskiem swojego ojca. Jest jednak na naszym u

 

Reklamacja leczenia stomatologicznego

6 tygodni temu stomatolog założył mi mostek protetyczny. Było wiele poprawek, na ostatniej lekarz dał mi do podpisania kartę odbioru, którą podpisałam (że nie mam zastrzeżeń). Niestety w domu podczas jedzenia okazało się, że proteza jest niedopasowana w zgryzie, a także jest ciasna i wymaga korekty.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »