.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Praca na pół etatu a podstawowe miejsce pracy

Jestem profesorem tytularnym. Czy pracując na uczelni na pół etatu (umowa o pracę) po zakończeniu okresu mianowania muszę wskazać uczelnię jako podstawowe miejsce pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Praca na pół etatu a podstawowe miejsce pracy

Wskazanie przez nauczyciela akademickiego podstawowego miejsca pracy

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym przez podstawowe miejsce pracy rozumie się uczelnię albo jednostkę naukową, w której nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazaną w akcie stanowiącym podstawę zatrudnienia jako podstawowe miejsce pracy; w tym samym czasie podstawowe miejsce pracy może być tylko jedno.

 

W art. 129 ust. 1 tej ustawy określono, iż „nauczyciel akademicki zatrudniony w uczelni publicznej może podjąć lub kontynuować zatrudnienie w ramach stosunku pracy tylko u jednego dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą. Podjęcie lub kontynuowanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u pracodawcy, o którym mowa w zdaniu pierwszym, wymaga zgody rektora. Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia bez zgody rektora stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy”.

 

Z przepisu art. 129 ust. 1 ustawy wynika, że zgoda rektora na podjęcie dodatkowej pracy przez nauczyciela akademickiego jest konieczna, jeżeli praca ta dotyczy stosunku pracy u dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawarcie z nauczycielem akademickim stosunku pracy na podstawie mianowania a oświadczenie o podstawowym miejscu pracy

Stosując wnioskowanie a contrario (z łac. przeciwne), jeżeli dodatkowa praca nie będzie podejmowana lub kontynuowana u pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-dydaktyczną (np. jako zatrudnienie w drugiej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego), to zgoda rektora na podjęcie takiego dodatkowego zatrudnienia nie będzie konieczna. Np. zgoda taka nie byłaby wymagana na pracę w firmie, która nie prowadzi działalności naukowo-dydaktycznej.

 

Warunkiem zawarcia z nauczycielem akademickim stosunku pracy na podstawie mianowania jest złożenie na piśmie oświadczenia, że uczelnia jest dla niego podstawowym miejscem pracy w rozumieniu ustawy.

 

Podsumowując – skoro jest Pan zatrudniony jedynie na pół etatu, a do tego nie stara się Pan o zatrudnienie na podstawie mianowania, to uczelnia, w której jest Pan zatrudniony nie może być Pana podstawowym miejscem pracy – z powodu braku pełnego etatu. Nie musi więc Pan wskazywać tej uczelni jako podstawowego miejsca pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu