.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Znęcanie psychiczne nad rodziną, jak udowodnić winę żony?

Zachowania mojej żony bardzo negatywnie oddziaływają na naszą rodzinę. Sądzę, że można je określić jako znęcanie psychiczne nad rodziną. Prawdopodobnie jest osobowością narcystyczną, co u niej objawia się m.in. agresją, apodyktycznością, natarczywością, roszczeniami, do tego jeszcze są pretensje, oskarżenia, manipulacje i kłamstwa. To wszystko sprawia, że jestem wyczerpany psychicznie, a u naszych dzieci powoduje to napięcia i duże emocje. Myślę poważnie o rozwodzie, aby ratować siebie i dzieci, ale mam obawy, czy sąd uwzględni zaburzenia osobowości małżonki i zakwalifikuje to jako znęcanie się psychiczne nad rodziną. Gdzie i do kogo się zwrócić o pomoc, żeby być potraktowanym poważnie i zacząć wdrażać środki zaradcze na pogłębiającą się przemoc psychiczną w domu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Znęcanie psychiczne nad rodziną, jak udowodnić winę żony?

Niebieska karta

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.), Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

W pierwszej kolejności powinien Pan w imieniu swoim i swoich dzieci udać się do opieki społecznej celem założenia małżonce niebieskiej karty, w ramach której przesłuchany będzie nie tylko Pan, ale także dzieci i żona. Niebieska karta pozwoli niemal natychmiastowo wdrożyć środki zaradcze. Dodatkowo w tym samym czasie powinno być złożone przez Pana do prokuratury pisemne zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się psychicznego nad dziećmi i Panem.

 

Umyślne zadawanie bólu fizycznego lub cierpień moralnych

W tej sytuacji zastosowanie może znaleźć przepis art. 207 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), zgodnie z którym – kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

O uznaniu za „znęcanie się” zachowania sprawiającego cierpienie psychiczne ofiary powinna decydować ocena obiektywna, a nie subiektywne odczucie pokrzywdzonego. Powszechnie przyjętym jest, iż za znęcanie się nie może być uznane zachowanie sprawcy, które nie powoduje u pokrzywdzonego poważnego cierpienia moralnego, ani w sytuacji, gdy między osobą oskarżoną a pokrzywdzoną dochodzi do wzajemnego „znęcania się”. W piśmiennictwie oraz w orzecznictwie Sądu Najwyższego pod pojęciem znęcania się rozumie się zachowanie polegające na umyślnym zadawaniu bólu fizycznego lub cierpień moralnych. Mogą to być działania powtarzające się lub jednorazowe, charakteryzujące się intensywnością i rozciągłością w czasie (zob. A. Marek, Kodeks..., s. 394; także wyrok SN z 30 sierpnia 1971 r., I KR 149/71).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obiektywne przesłanki znęcania się

O uznaniu danego czynu za znęcanie się mają decydować przesłanki o charakterze obiektywnym, a nie subiektywne odczucia pokrzywdzonego. Na takie znaczenie tego znamienia wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 6 sierpnia 1996 r., sygn. WR 102/96, stwierdzając, że: „istota przestępstwa określonego w art. 184 § 1 [K.k. z 1969 r.; obecnie art. 207 § 1 K.k.] polega na jakościowo innym zachowaniu się sprawcy, aniżeli na zwyczajnym znieważeniu lub naruszeniu nietykalności osoby pokrzywdzonej. O uznaniu za „znęcanie się” zachowania sprawiającego ból fizyczny lub „dotkliwe cierpienia moralne ofiary” powinna decydować ocena obiektywna, a nie subiektywne odczucie pokrzywdzonej. Pewne jest to, że za „znęcanie się” w rozumieniu art. 184 § 1 [K.k. z 1969 r.; obecnie art. 207 § 1 K.k.] nie można uznać zachowania się sprawcy, które nie powoduje u ofiary „poważnego bólu fizycznego lub cierpienia moralnego”, ani sytuacji, gdy między osobą oskarżoną a pokrzywdzoną dochodzi do wzajemnego „znęcania się”. (...) Przez „znęcanie się” w rozumieniu art. 184 § 1 [K.k. z 1969 r.; obecnie art. 207 K.k.] należy rozumieć także umyślne zachowanie się sprawcy, które polega na intensywnym i dotkliwym naruszeniu nietykalności fizycznej lub zadawaniu cierpień moralnych osobie pokrzywdzonej w celu jej udręczenia, poniżenia lub dokuczenia albo wyrządzenia jej innej przykrości, bez względu na rodzaj pobudek”.

 

Zebranie dowodów w sprawie

Proszę poważnie pomyśleć o dowodach, które będą potwierdzać niewłaściwe zachowania żony. Mogą to być np. zeznania świadków, nagrania, opinie specjalistów z zakresu psychologii itp. Jeśli jest taka możliwość, proszę uzyskać ze szkoły zaświadczenia, z których będzie wynikało, że postawa matki dzieci ma negatywny wpływ na ich zachowanie, co z kolei przeszkadza w nauce.

 

Każdy dowód ma istotne znaczenie, albowiem w przypadku ich wielości będą one dawały obraz większej całości, co z kolei pozwoli ocenić zachowanie żony. Najważniejszym dowodem będą jednak zeznania dzieci i Pana złożone przed biegłym w toku postępowania o rozwód. O ile ma Pan możliwość, proszę podjąć kontakt z psychologiem dziecięcym, by tworzyć dokumenty na przyszłość. Najlepiej byłoby wybrać psychologa dziecięcego z listy biegłych sądowych, by podważenie jego dokumentów było utrudnione.

 

Jednocześnie może Pan złożyć pozew o rozwód, o ile występuje trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu