.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można nagrywać agresywnego męża?

• Opublikowano: 13-08-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Czy jeśli zostawię dyktafon w domu, gdy wychodzę, a mąż zostaje z dziećmi, a mam obawy, że są przez niego bite, to czy grozi mi za to jakaś kara? Mąż jest agresywny i nieobliczalny. Myślę o rozwodzie, ale straszy mnie, że zabierze dzieci. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można nagrywać agresywnego męża?

Dowody z nagrań agresywnego męża

Jeżeli na nagraniach widać lub słychać, iż dochodzi do znęcania się nad dziećmi przez ojca lub dzieciom dzieje się krzywda, jak najbardziej może Pani takie nagrania wykorzystać w sądzie lub w prokuraturze. Takie dowody są bardzo często wykorzystywane w sądzie – w szczególności jeżeli mają na uwadze ochronę dobra dziecka. Jeżeli sprawa dotyczy nagrywania rozmowy, to taki dowód może być wykorzystany w sądzie – może to być jednak naruszenie dóbr osobistych takiej osoby – nie jest to co do zasady wiązane z żadną karą pieniężną jako karą w rozumieniu przepisów prawa karnego.

Nagrywanie rozmowy przez jej uczestnika

Zaznaczam bowiem, iż jeżeli dochodzi do nagrywania rozmowy, której Pani jest uczestnikiem, a więc jest Pani uprawniona do posiadania wiedzy o jej treści, nie stanowi to czynu zabronionego, a ewentualnie jedynie naruszenie dóbr osobistych lub prawa do korespondencji – jednak może być to wykorzystane jako dowód w sprawie.

 

Zgodnie bowiem z art. 49 konstytucji RP „zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony”. Jak wskazuje także wyrok z 10 stycznia 2008 roku, sygn. akt I ACa 1057/07, „podstępne nagranie prywatnej rozmowy godzi w konstytucyjną zasadę swobody i ochrony komunikowania się”, która wyrażona została w art. 49 Konstytucji RP.

 

Poza tym, jeżeli jest Pani uczestnikiem takiej rozmowy, nie możemy mówić o czynie zabronionym z art. 267 Kodeksu karnego:

 

„§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”.

 

W postanowieniu z 27.4.2016 r. (sygn. akt III KK 265/15) SN stwierdził: „1. Artykuł 267 § 3 KK zapewnia ochronę wypowiedzi uczestników rozmowy, jeżeli co najmniej w sposób dorozumiany nadano im poufny charakter, przy czym bez znaczenia są tu intencje, jakie zadecydowały o takim statusie wypowiedzi”.

 

Dlatego też, jako uczestnik rozmowy, posiadający uprawnienie do nabycia takich informacji – nie możemy mówić o tym czynie. Jeżeli dowód z nagrania jest istotny dla sprawy, może zostać jak najbardziej dopuszczony przez sąd.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu