Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nagrywanie żony bez jej zgody

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.01.2016

Czy karalne jest filmowanie z ukrycia żony podczas spania albo podczas kąpieli. Czyli w sytuacjach, gdy jest skąpo ubrana lub naga? Ona o tym nie wie, więc chodzi o nagrywanie bez jej zgody.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

W tym miejscu wskazać należy na treść art. 191a § 1 K.k., zgodnie z którym „kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż zachowanie, o którym mowa w art. 191a § 1 K.k. jest karalne, ale dopiero od dnia 8 czerwca 2010 r. Do tego czasu zachowanie takie nie było penalizowane.

 

Każda z opisanych przez Pana sytuacji winna być rozpatrywana osobno. W mojej ocenie nagrywanie małżonki w czasie snu nie wypełnia znamion czynu karalnego z art. 191a § 1 K.k., albowiem, jak sam Pan wskazuje, nie mamy do czynienia z nagością. Żona, choć skąpo, to jednak jest ubrana.

 

Jak podkreśla się w literaturze „nagość jest stanem człowieka pozbawionego odzieży. Możemy mieć do czynienia z nagością całkowitą lub częściową. O nagości całkowitej mówimy wtedy, gdy ktoś zupełnie jest pozbawiony odzieży (a posiadanie biżuterii czy też rysunków na ciele – body painting – nie powoduje zanegowania stanu nagości całkowitej). Nagość częściowa występuje wtedy, gdy człowiek pozbawiony jest części odzieży osłaniających zwłaszcza narządy płciowe, pośladki oraz piersi u kobiet. Nie możemy mówić o nagości (nawet częściowej) wtedy, gdy ktoś na przykład zostaje przyłapany bez peruki (choć może to być dla niego krępujące) czy bez spodni (ale w slipach)”1.

 

Inaczej może być ocenione Pana zachowanie w czasie nagrywania małżonki w czasie kąpieli. Nie ulega wówczas wątpliwości, iż małżonka jest naga. W tej sytuacji utrwala Pan wizerunek nagiej kobiety. W mojej ocenie, nie czyni Pan jednak tego używając przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu. Podobne zapatrywanie wyrażane jest w komentarzu Natalii Kłączyńskiej, która wskazuje, iż „rejestrowanie wizerunku w inny sposób nie wyczerpuje znamion czynu z art. 191a § 1, choćby odbywało się bez zgody zainteresowanej osoby, chyba że sprawca następnie rozpowszechni utrwalony samowolnie wizerunek”2.

 

Czyn, o którym mowa, jest czynem zabronionym i jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego. Innymi słowy, warunkiem koniecznym wszczęcia postępowania karnego jest złożenie wniosku o ściganie. Wniosek może być złożony albo pisemnie, albo ustnie do protokołu Na komendzie (komisariacie policji) lub pisemnie w prokuraturze.

 

Mając na uwadze powyższe, jeżeli nie stosuje Pan przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, ani też nie rozpowszechnia Pan filmów, nie można mówić o czynie karalnym.

 

 

 

 

  1. Marek Mozgawa, Komentarz do art. 191a Kodeksu karnego, 2013.01.01
  2. Natalia Kłączyńska, Komentarz do art. 191a Kodeksu karnego, 2014.03.01

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus V =

12.05.2019

Nagrywanie nagiej partnerki bez jej zgody, kiedy ona tego nie widzi to przecież podstęp!

Polak

12.05.2019

Ale nagranie żony nagiej w kąpieli, kiedy ona tego nie widzi to przecież podstęp, bo ona może nie wyrażać na to zgody, czyli jest to bezprawne zarejestrowanie jej wizerunku z ukrycia (tu podstęp bo ominięcie zapytania o zgodę) - to powinno być przecież oczywiste!? No i telefon popadnie w niepowołane ręce (np. kradzież) i partnerka stanie się miss portali erotycznych bez własnej wiedzy! Albo para się rozwiedzie i żona będzie obiektem prześladowań czy szantażu buraka. Żona to nie przedmiot!

Polak

»Podobne materiały

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy i spowodowanie kolizji

Dwa miesiące temu jechałem samochodem mojej siostry i spowodowałem kolizję – uszkodziłem pojazd innego kierowcy. Dodam, że nie mam prawa jazdy. W piśmie do siostry towarzystwo ubezpieczeniowe zadało pytanie, czy siostra udostępniła mi pojazd, czy wziąłem go bez jej wiedzy. Nie wiemy, co odpowi

 

Posiadanie marihuany – czy mam szansę na umorzenie postępowania?

Kiedy zatrzymała mnie policja, miałam przy sobie 1 gram marihuany (wcześniej nigdy nie byłam karana). Dobrowolnie poddałam się karze, ale teraz uważam, że kara ustalona z prokuratorem jest zbyt surowa. Czy w mojej sytuacji istnieje możliwość umorzenia postępowania? Posiedzenie sądu w mojej sprawie o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »