Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nagrywanie żony bez jej zgody

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.01.2016

Czy karalne jest filmowanie z ukrycia żony podczas spania albo podczas kąpieli. Czyli w sytuacjach, gdy jest skąpo ubrana lub naga? Ona o tym nie wie, więc chodzi o nagrywanie bez jej zgody.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

W tym miejscu wskazać należy na treść art. 191a § 1 K.k., zgodnie z którym „kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż zachowanie, o którym mowa w art. 191a § 1 K.k. jest karalne, ale dopiero od dnia 8 czerwca 2010 r. Do tego czasu zachowanie takie nie było penalizowane.

 

Każda z opisanych przez Pana sytuacji winna być rozpatrywana osobno. W mojej ocenie nagrywanie małżonki w czasie snu nie wypełnia znamion czynu karalnego z art. 191a § 1 K.k., albowiem, jak sam Pan wskazuje, nie mamy do czynienia z nagością. Żona, choć skąpo, to jednak jest ubrana.

 

Jak podkreśla się w literaturze „nagość jest stanem człowieka pozbawionego odzieży. Możemy mieć do czynienia z nagością całkowitą lub częściową. O nagości całkowitej mówimy wtedy, gdy ktoś zupełnie jest pozbawiony odzieży (a posiadanie biżuterii czy też rysunków na ciele – body painting – nie powoduje zanegowania stanu nagości całkowitej). Nagość częściowa występuje wtedy, gdy człowiek pozbawiony jest części odzieży osłaniających zwłaszcza narządy płciowe, pośladki oraz piersi u kobiet. Nie możemy mówić o nagości (nawet częściowej) wtedy, gdy ktoś na przykład zostaje przyłapany bez peruki (choć może to być dla niego krępujące) czy bez spodni (ale w slipach)”1.

 

Inaczej może być ocenione Pana zachowanie w czasie nagrywania małżonki w czasie kąpieli. Nie ulega wówczas wątpliwości, iż małżonka jest naga. W tej sytuacji utrwala Pan wizerunek nagiej kobiety. W mojej ocenie, nie czyni Pan jednak tego używając przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu. Podobne zapatrywanie wyrażane jest w komentarzu Natalii Kłączyńskiej, która wskazuje, iż „rejestrowanie wizerunku w inny sposób nie wyczerpuje znamion czynu z art. 191a § 1, choćby odbywało się bez zgody zainteresowanej osoby, chyba że sprawca następnie rozpowszechni utrwalony samowolnie wizerunek”2.

 

Czyn, o którym mowa, jest czynem zabronionym i jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego. Innymi słowy, warunkiem koniecznym wszczęcia postępowania karnego jest złożenie wniosku o ściganie. Wniosek może być złożony albo pisemnie, albo ustnie do protokołu Na komendzie (komisariacie policji) lub pisemnie w prokuraturze.

 

Mając na uwadze powyższe, jeżeli nie stosuje Pan przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, ani też nie rozpowszechnia Pan filmów, nie można mówić o czynie karalnym.

 

 

 

 

  1. Marek Mozgawa, Komentarz do art. 191a Kodeksu karnego, 2013.01.01
  2. Natalia Kłączyńska, Komentarz do art. 191a Kodeksu karnego, 2014.03.01

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + 3 =

12.05.2019

Nagrywanie nagiej partnerki bez jej zgody, kiedy ona tego nie widzi to przecież podstęp!

Polak

12.05.2019

Ale nagranie żony nagiej w kąpieli, kiedy ona tego nie widzi to przecież podstęp, bo ona może nie wyrażać na to zgody, czyli jest to bezprawne zarejestrowanie jej wizerunku z ukrycia (tu podstęp bo ominięcie zapytania o zgodę) - to powinno być przecież oczywiste!? No i telefon popadnie w niepowołane ręce (np. kradzież) i partnerka stanie się miss portali erotycznych bez własnej wiedzy! Albo para się rozwiedzie i żona będzie obiektem prześladowań czy szantażu buraka. Żona to nie przedmiot!

Polak

»Podobne materiały

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy i spowodowanie kolizji

Dwa miesiące temu jechałem samochodem mojej siostry i spowodowałem kolizję – uszkodziłem pojazd innego kierowcy. Dodam, że nie mam prawa jazdy. W piśmie do siostry towarzystwo ubezpieczeniowe zadało pytanie, czy siostra udostępniła mi pojazd, czy wziąłem go bez jej wiedzy. Nie wiemy, co odpowi

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?

Posiadanie marihuany – czy mam szansę na umorzenie postępowania?

Kiedy zatrzymała mnie policja, miałam przy sobie 1 gram marihuany (wcześniej nigdy nie byłam karana). Dobrowolnie poddałam się karze, ale teraz uważam, że kara ustalona z prokuratorem jest zbyt surowa. Czy w mojej sytuacji istnieje możliwość umorzenia postępowania? Posiedzenie sądu w mojej sprawie o
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »