Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szantażowanie przez partnera zdjęciami i nagraniami

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 19.10.2019

Mój partner, z którym chcę się rozstać, szantażuje mnie. Zrobił mi dawniej kilka zdjęć nago bez mojej zgody. Kazałam mu je skasować, ale on przegrał je na dwa komputery. Nagrał też film z porodu naszego dziecka i jest w jego posiadaniu. Nie płaci alimentów, więc chcę wnieść sprawę do sądu. On jednak grozi mi, że upubliczni wspomniane nagrania i zdjęcia i mnie ośmieszy przed całym światem. Co mam robić? Gdzie się udać, żeby potraktowano mnie poważnie? Jestem w zupełnym rozkładzie psychicznym.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Szantażowanie przez partnera zdjęciami i nagraniami

Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 191a Kodeksu karnego:

 

„§ 1. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

 

Ze względu na kodeksowe umiejscowienie omawianego czynu dobrem chronionym przy przestępstwie z art. 191a § 1 jest wolność decydowania o utrwalaniu i rozpowszechnianiu własnego wizerunku w stanie nagości lub w trakcie czynności seksualnych. Ochroną objęte jest także prawo do życia prywatnego, albowiem intymna sfera pokrzywdzonego, naruszana tym czynem, bez wątpienia jest jego istotnym składnikiem.

 

Czynność sprawcza przestępstwa z art. 191a § 1 składa się z dwóch alternatywnych zespołów znamion i polega albo na utrwalaniu wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, przy użyciu wobec niej do tego celu przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo na rozpowszechnianiu takiego wizerunku bez jej zgody.

 

Z uwagi na to, iż pierwsza część przedmiotowego przepisu nie zachodzi, bowiem były partner nie utrwalił Pani wizerunku w trakcie czynności seksualnej, używając przemocy, groźby lub podstępu, należy skupić się na drugiej części przepisu, a więc rozpowszechnieniu takiego wizerunku, bez Pani zgody.

 

Alternatywna możliwość popełnienia przestępstwa z art. 191a § 1 polega na rozpowszechnianiu utrwalonego wcześniej wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody. Rozpowszechnianie obejmuje więc taką sytuację, gdy udostępnia się powszechnie wymaganą w komentowanym przepisie treść, umożliwiając zapoznanie się z nią większej, bliżej nieokreślonej liczbie osób, przy czym bez znaczenia jest, czy sprawca rozpowszechniany wizerunek utrwalił przy użyciu przemocy, groźby lub podstępu czy też bez stosowania wobec ofiary takich środków. Istotne jest tylko to, że uczynił to bez jej zgody. Wyczerpuje zatem znamiona art. 191a § 1 zarówno taka sytuacja, gdy określone nagranie zostało utrwalone przy użyciu przemocy, groźby lub podstępu, jak i przypadek, gdy zostało ono dokonane za zgodą ofiary, która jednak nie wyraziła zgody na jego rozpowszechnianie. W orzecznictwie SN podkreślono także, że choć rozpowszechnianie wizerunku stanowiące znamię przestępstwa z art. 191a KK w praktyce wyłącznie następuje za pomocą mediów elektronicznych, to samo w sobie w najmniejszym stopniu nie obniża stopnia szkodliwości społecznej takiego czynu (wyr. SN z 13.4.2016 r., sygn. akt II KK 304/15).

 

Przestępstwo zakazu utrwalania wizerunku nagiej osoby bez jej zgody jest występkiem (zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5), którego ściganie następuje w trybie publicznoskargowym na wniosek pokrzywdzonego (art. 191a § 2). Co do zasady więc, niniejsze przestępstwo jest popełnione dopiero w chwili rozpowszechnienia takiego wizerunku. Natomiast, zgodnie z treścią art. 190:

 

„§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

 

Powszechnie się przyjmuje w doktrynie, że dobrem chronionym przy przestępstwie groźby karalnej jest wolność człowieka w sensie psychicznym, tj. wolność od poczucia obawy i strachu popełnienia przestępstwa na jego szkodę lub na szkodę osoby najbliższej (K. Daszkiewicz-Paluszyńska, Groźba karalna, s. 32–33; post. SN z 15.2.2007 r., sygn. akt IV KK 273/06). Ochroną objęte zatem zostało poczucie bezpieczeństwa człowieka w zgodzie z jego subiektywnym odczuciem zagrożenia. W związku z tym czasem przyjmowano, że dobrem chronionym, przy tym czynie jest wolność w sensie subiektywnym, czyli poczucie wolności, wolność od obawy, strachu (post. SN z 25.5.2006 r., sygn. akt IV KK 403/05; wyr. SN z 9.12.2002 r., sygn. akt IV KKN 508/99).

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli były partner grozi Pani upublicznieniem Pani wizerunku, powinna Pani złożyć zawiadomienie i podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Z doświadczenia wiem, że policja zajmuje się sprawą po ok. 2 tygodniach od wpłynięcia wniosku i to już od organów ścigania zależą podjęte przez nich kroki prawne. Jeżeli jednak ma Pani obawę spełnienia słów o rozpowszechnieniu Pani nagiego wizerunku, powinna Pani niniejsze jak najszybciej zgłosić organom ścigania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + dziewięć =

»Podobne materiały

Odpowiadanie z wolnej stopy

Jestem podejrzany o sfałszowanie podpisu. Mieszkam za granicą; żeby wyjaśnić sprawę, muszę pojechać na spotkanie z prokuratorem do Polski. Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy albo kontroli paszportowej na lotnisku? Jak tego uniknąć? Moja żona jest w ciąż

Niesłuszne skazanie

Zostałem niesłusznie skazany. Nie brałem udziału w napadzie, mimo że mam kryminalną przeszłość. Sąd nie dał mi wiary, nie uwierzył też świadkom. Od 5 lat mieszkam w Niemczech, mam tam rodzinę, pracuję. Orzeczono 2 lata więzienia, ale nie dostałem jeszcze wezwania. Co mam robi

Wniosek o ukaranie

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód. W urzędzie zdałem stare tablice, dostałem nowe i zarejestrowałem pojazd na siebie. Później dostałem pismo, że niby nie oddałem tablic, poszedłem to wyjaśnić. Niedawno dostałem mandat z fotoradaru na dawne tablice rejestracyjne samochodu. Wni
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »