.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Korzystanie z mieszkania przez służebnika podczas nieobecności właściciela po rozwodzie

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 17.11.2020

Czy służebnik może korzystać z mieszkania podczas nieobecności właściciela mieszkania? Chodzi o sytuację rozwodu, kiedy małżonek - służebnik nie mieszka z żoną, właścicielką mieszkania, ale okresowo chce korzystać z tego mieszkania w którym zapisaną ma służebność osobistą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Korzystanie z mieszkania przez służebnika podczas nieobecności właściciela po rozwodzie

Służebność osobista na nieruchomości

Zgodnie z treścią art. 296 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Należy także podnieść, iż zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 302:

 

„§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne”.

 

Uprawnienie to obejmuje, jak się wydaje, tylko takie pomieszczenia i urządzenia, które na podstawie innych przepisów lub postanowień umownych są rzeczywiście przeznaczone do wspólnego użytku, a nie takie, które wprawdzie nadają się do wspólnego używania, jednak nie spełniają takiej funkcji.

 

Odmienna interpretacja prowadziłaby do wniosku, że mający służebność mieszkania może korzystać z danej nieruchomości w szerszym zakresie niż np. właściciel obciążonej służebnością nieruchomości lokalowej. W zakresie wzajemnych stosunków między uprawnionym a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Powoduje do konieczność sięgania do szeregu przepisów dotyczących innego ograniczonego prawa.

Służebność a użytkowanie

Taki zabieg jest uzasadniony ze względu na podobieństwo służebności mieszkania właśnie do użytkowania. O podobieństwie tym decyduje szczególnie szeroki w porównaniu z typowymi służebnościami zakres dozwolonego korzystania z rzeczy obciążonej (E. Gniewek, w: SSP, t. 4, 2012, s. 258).

 

Granice służebności mieszkania wytyczają wymogi prawidłowej gospodarki (art. 256 w zw. z art. 302 § 2 Kodeksu cywilnego). Rozstrzygająca jest zwykła miara staranności. Regulacja ta ulega konkretyzacji w dalszych przepisach. Uprawniony z tytułu służebności mieszkania obowiązany jest zachować substancję mieszkania oraz jego dotychczasowe przeznaczenie (art. 267 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Z uwagi na ustanowioną służebność osobistą mieszkania w akcie notarialnym służebnik posiada uprawnienie do używania rzeczy i pobierania jej pożytków, zatem jest to wycinek uprawnień właściciela.

Korzystanie z pomieszczeń w mieszkaniu po rozwodzie

Z uwagi na powyższe zakres tego posiadania zależny jest od regulacji wskazanej w akcie notarialnym – jeżeli mąż posiada uprawnienie do korzystania z całego mieszkania lub ze wskazanych pokoi – to jak najbardziej może z nich korzystać pod nieobecność właściciela. Obecność właściciela nie jest bowiem wymagana w celu korzystania z nieruchomości przez służebnika.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl