Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystanie z mieszkania przez służebnika podczas nieobecności właściciela po rozwodzie

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 17.11.2020

Czy służebnik może korzystać z mieszkania podczas nieobecności właściciela mieszkania? Chodzi o sytuację rozwodu, kiedy małżonek - służebnik nie mieszka z żoną, właścicielką mieszkania, ale okresowo chce korzystać z tego mieszkania w którym zapisaną ma służebność osobistą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Korzystanie z mieszkania przez służebnika podczas nieobecności właściciela po rozwodzie

Służebność osobista na nieruchomości

Zgodnie z treścią art. 296 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Należy także podnieść, iż zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

 

Zgodnie natomiast z treścią art. 302:

 

„§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne”.

 

Uprawnienie to obejmuje, jak się wydaje, tylko takie pomieszczenia i urządzenia, które na podstawie innych przepisów lub postanowień umownych są rzeczywiście przeznaczone do wspólnego użytku, a nie takie, które wprawdzie nadają się do wspólnego używania, jednak nie spełniają takiej funkcji.

 

Odmienna interpretacja prowadziłaby do wniosku, że mający służebność mieszkania może korzystać z danej nieruchomości w szerszym zakresie niż np. właściciel obciążonej służebnością nieruchomości lokalowej. W zakresie wzajemnych stosunków między uprawnionym a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Powoduje do konieczność sięgania do szeregu przepisów dotyczących innego ograniczonego prawa.

Służebność a użytkowanie

Taki zabieg jest uzasadniony ze względu na podobieństwo służebności mieszkania właśnie do użytkowania. O podobieństwie tym decyduje szczególnie szeroki w porównaniu z typowymi służebnościami zakres dozwolonego korzystania z rzeczy obciążonej (E. Gniewek, w: SSP, t. 4, 2012, s. 258).

 

Granice służebności mieszkania wytyczają wymogi prawidłowej gospodarki (art. 256 w zw. z art. 302 § 2 Kodeksu cywilnego). Rozstrzygająca jest zwykła miara staranności. Regulacja ta ulega konkretyzacji w dalszych przepisach. Uprawniony z tytułu służebności mieszkania obowiązany jest zachować substancję mieszkania oraz jego dotychczasowe przeznaczenie (art. 267 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Z uwagi na ustanowioną służebność osobistą mieszkania w akcie notarialnym służebnik posiada uprawnienie do używania rzeczy i pobierania jej pożytków, zatem jest to wycinek uprawnień właściciela.

Korzystanie z pomieszczeń w mieszkaniu po rozwodzie

Z uwagi na powyższe zakres tego posiadania zależny jest od regulacji wskazanej w akcie notarialnym – jeżeli mąż posiada uprawnienie do korzystania z całego mieszkania lub ze wskazanych pokoi – to jak najbardziej może z nich korzystać pod nieobecność właściciela. Obecność właściciela nie jest bowiem wymagana w celu korzystania z nieruchomości przez służebnika.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus IX =

»Podobne materiały

Kto może złożyć wniosek o skierowanie na przymusowe leczenie?

Wyszłam ze szpitala psychiatrycznego. Mam rozpoznanie ostrych zaburzeń psychotycznych w kierunku schizofrenii z zaleceniem leczenia ambulatoryjnego, lecz nie chcę podejmować tego leczenia. Czy zwykłe pomówienie sąsiadki (nie mamy zbyt dobrych stosunków) może okazać się wystarczającym powodem, a

 

Naruszenie służebności drogi

Trzy lata temu sąd ustanowił dla mojej działki służebność. Przed kilkoma dniami sąsiad wykopał rów wzdłuż drogi koniecznej, zwężając mi przejazd z ustanowionych przez sąd 3 m do około 1,8 m i na dobitkę zastawiając drogę swoim samochodem. Człowiek ten nie jest ani właścicielem działki, ani nie ma sł

 

Dwie umowy o pracę a zajęcie komornicze

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu jest obciążony zajęciem komorniczym niealimentacyjnym. Niedawno podpisał drugą umowę o pracę (na cały etat) z tym samym pracodawcą. Jak traktować te umowy? Oddzielnie czy łącznie? Jak prawidłowo dokonać potrąceń?

 

Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędnie naliczone składki ZUS

Moje pytanie dotyczy odpowiedzialności biura rachunkowego za błędnie naliczone składki ZUS. Prowadzę biuro rachunkowe od 1995 r. Od dawna korzystam z programu Płatnik do sporządzania deklaracji ZUS. Zgłosiła się do mnie pani, która założyła działalność gospodarczą i zadeklarowała wysokie składki ZUS

 

Zakup domu który okazał się samowolą budowlaną

W 2008 r. kupiłem dom wybudowany w 1996 r. Okazało się, że była to samowola budowlana. Co mam zrobić, żeby nie płacić kary?

 

Żądanie zapłaty za usługę bez zawarcia umowy

Na jednym z forów biznesowych zainicjowałam temat o zasadności korzystania z usług osób wymyślających nazwy dla firm, domen. Napisała do mnie kobieta, która się tym zajmuje, cytuję: „proponuję wrzucić mi temat bez zobowiązań, jeśli Ci się spodoba, pociągniemy temat dalej”. Zaczęła więc w

 

Sprzedaż nieruchomości spadkowej

Moi rodzice byli właścicielami działki. W ubiegłym roku zmarła mama. Pod koniec ubiegłego roku tata złożył do sądu wniosek o nabycie spadku. Uprawnionymi do spadku jesteśmy ja, tata i brat. Dla nieruchomości nie założono jeszcze księgi wieczystej. Mamy chętnego na zakup działki. Jak powinna przebieg

 

Utrata prawa do grobu z powodu braku opłat

Mamy podwójny grób na cmentarzu miejskim. Pierwszy pochówek był w 1909 r., jest to grób niemurowany. W grobie pochowanych jest kilka osób, ostatni pochówek był w 1987 r. Od tej pory nie były wnoszone żadne opłaty. Ostatnio dostaliśmy pismo od zarządu cmentarza, że straciliśmy już prawa do tego grobu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »