Wynajem mieszkania osobie niepełnoletniej

Na moje ogłoszenie wynajmu mieszkania odpowiedziała matka, która chce to mieszkanie nająć dla niepełnoletniej córki. Owa córka jest niepełnoletnia, ukończyła 15 lat, ale nie ma jeszcze 18 lat (nie ma jeszcze nawet 16 lat). Zaczęła liceum i to mieszkanie jej odpowiada, ponieważ leży ono bliżej szkoły niż rodzinny dom. Matka będzie gościć u niej dwa razy tygodniu po pracy, ale nie będzie tam mieszkała. Chciałbym skonstruować umowę najmu tak, żeby opisać w niej, że przedmiotem umowy jest najem mieszkania tylko dla niepełnoletniej, ale wprowadzić do umowy matkę, by np. w razie braku czynszu mógłbym pozwać matkę jako osobę pełnoletnią. Jak sformułować „istotę” umowy najmu? Wszystkie inne postanowienia umowy najmu: opisanie czynszu, opłat dla wspólnoty, napraw, wypowiedzenia itp. mam przygotowane, ponieważ to mieszkanie już wynajmowałem.

Wynajem mieszkania osobie niepełnoletniej

Osoba o ograniczonej zdolności do czynność prawnych

W polskim prawie cywilnym pełną zdolność do czynności prawnych, a zatem do zawierania umów, mają osoby pełnoletnie, to jest takie, które ukończyły 18 lat. Kodeks cywilny zna pojęcie osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, są to osoby, które ukończyły lat 13. Zgodnie z art. 20 Kodeksu cywilnego osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Umowa najmu to nie jest z całą pewnością umowa w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Mamy tu do czynienia z bardzo poważnym zobowiązaniem rodzącym dużą odpowiedzialność. Ponadto, de facto, to rodzic będzie pokrywał koszty najmu.

Najemca mieszkania dla młodej dziewczyny

W opisanej przez Pana sytuacji należy uznać, że najemcą będzie matka dziecka i to z nią będzie Pan zawierał umowę. Ona poniesie odpowiedzialność za czynsz, łatwo będzie ją pozwać o zaległości. Także ona, jako osoba pełnoletnia i najemca, będzie odpowiadała za zniszczenia w mieszkaniu, ponieważ jako rodzic sprawuje nadzór i ponosi odpowiedzialność, za czyny dziecka.

Strona umowy i cel umowy najmu mieszkania

Stąd moja propozycja, by stroną umowy była matka, a w treści umowy, w punkcie, gdzie opisane jest, co Pan wynajmuje, powinno zostać wskazane, że najem jest w celu zamieszkiwania w lokalu małoletniego dziecka najemcy, za które najemca ponosi pełna odpowiedzialność. Warto też dopisać w którymś z punktów, że ma Pan wiedzę, że dziecko będzie zamieszkiwało samo, i wyraża Pan na to zgodę. Powinno się tak też znaleźć zobowiązanie matki do pokrywania wszelkich szkód wynikających z niewłaściwego użytkowania lokalu przez dziecko.

W takiej sytuacji umowa będzie standardowa umową najmu z dorosłą osobą, ale jej celem będzie zapewnienie przez matkę lokalu mieszkalnego dla dziecka. Cała reszta zasad dotyczących najmu będzie bez zmian.