Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowna zamiana kary prac społecznych na grzywnę

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 12.11.2012

Zostałem ukarany grzywną (700 zł), lecz nie miałem pieniędzy, aby uregulować należność. Napisałem do sądu pismo z prośbą o rozłożenie grzywny na raty. Swoją prośbę umotywowałem brakiem pracy i statusem osoby uczącej się zaocznie. Odpowiedź była negatywna. Jednakże sąd zamienił karę grzywny na prace społecznie użyteczne. Niedawno znalazłem pracę i chciałbym zapłacić grzywnę. Czy sąd może ponownie zmienić karę? Jak uniknąć tych prac społecznie użytecznych? Zaznaczam, że w postanowieniu nie ma informacji, gdzie miałbym te prace wykonywać. To mój pierwszy „konflikt z prawem”.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks karny wykonawczy (w skrócie K.k.w.) stanowi, iż wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne może odbywać się także w dni ustawowo wolne od pracy i dni wolne od pracy u danego podmiotu, na rzecz którego jest ona wykonywana. Oznacza to, że orzeczone prace może Pan wykonywać poza swoimi stałymi godzinami pracy.

 

Zgodnie z art. 63a § 1 K.k.w. „w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym”. Jednak w takiej sytuacji Pański pracodawca otrzyma postanowienie sądu celem wypłacania części Pańskiego wynagrodzenia na cel wskazany przez sąd.

 

Jeżeli nie chce Pan ujawniać przed pracodawcą faktu wcześniejszej karalności, może Pan złożyć wniosek w sądzie o ponowną zamianę Pańskiej kary ograniczenia wolności na karę grzywny. Jak podaje art. 47 K.k.w.:

 

„Art. 47. § 1. Jeżeli grzywna została uiszczona w części, prezes sądu lub upoważniony sędzia zarządza zmniejszenie kary zastępczej w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej do wysokości grzywny.

 

§ 2. Od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, o której mowa w art. 45 § 1, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny”.

 

Oznacza to, iż w momencie gdy uiści Pan pierwotnie zasądzoną grzywnę, zwolni się Pan zarówno z obowiązku wykonywania kary ograniczenia wolności, czyli prac społecznych, jak i wykona orzeczoną sądownie karę.

 

W Komentarzu do Kodeksu karnego wykonawczego autorstwa Krzysztofa Dąbkiewicza czytamy: „Skazany może »w każdym czasie zwolnić się« od zastępczej kary pozbawienia wolności. Użycie tego zwrotu oznacza, że może to nastąpić zarówno po wydaniu przez sąd postanowienia orzekającego wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, ale jeszcze przed osadzeniem skazanego w zakładzie karnym, jak i w trakcie odbywania zastępczej kary pozbawienia wolności. Powyższe uwagi należy odnieść odpowiednio do pracy społecznie użytecznej. Złożenie kwoty pieniężnej przypadającej do uiszczenia tytułem grzywny stanowi samoistną podstawę do wydania nakazu zwolnienia skazanego z zakładu karnego i zaprzestania wykonywania prac społecznie użytecznych. Ustawa nie wymaga wydania dodatkowego postanowienia w tym zakresie”.

 

W związku z powyższym może Pan uiścić kwotę należnej grzywny, a następnie dowód zapłaty przesłać sądowi wraz z wnioskiem o dokonanie zamiany kary i zaliczenie dokonanej zapłaty na poczet kary grzywny.

 

Proszę pamiętać o odbieraniu korespondencji, by nie przegapić ewentualnego wezwania do stawienia się w miejscu wskazanym do wykonywania prac społecznych, jeżeli wezwanie takie miałoby dotrzeć do Pana szybciej, niż faktycznie uiści Pan grzywnę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 3 =

»Podobne materiały

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką

Mam zamiar kupić mieszkanie zabezpieczone wpisem hipotecznym do umowy kredytu udzielonego właścicielowi. Uzgodniliśmy, że podpiszemy umowę przedwstępną, w której sprzedający zobowiązuje się w ciągu 60 dni zwolnić hipotekę. Ja mam wpłacić 40% umówionej ceny za mieszkanie. Czy taka forma jest dla mnie

 

Darowizna mieszkania dla wnuka a zachowek

Moja żona ma dwoje rodzeństwa: siostrę i brata. Ich matka przed śmiercią darowała mieszkanie wnukowi. Tym samym pominęła obie córki. Czy zatem mojej żonie i jej siostrze należy się zachowek? Jeśli tak, to w jakiej kwocie, jeśli za podstawę weźmiemy np. 200 000 zł? Jedna z sióstr jest bezrobotna &nda

 

Czy po uzyskaniu pełnoletności mogę odrzucić spadek?

Mój tata zmarł, kiedy byłam małoletnia, teraz mam lat 18. Czy mogę złożyć wniosek o odrzucenie spadku?

 

Jazda motorem po alkoholu

Jadąc motocyklem, miałem robione badanie trzeźwości – niestety wynik to 0,29 promila, a po 15 min. już miałem 0,19 – czy poddać się dobrowolnie karze, czy jednak spróbować sprawę rozstrzygnąć w sądzie? Co grozi za jazdę motorem po alkoholu?

 

Zmiana prezesa spółki z o.o. po powołaniu

W akcie notarialnym (umowie spółki z o.o.) powołano prezesa zarządu. Przed dokonaniem wpisu w KRS udziałowcy zmienili zdanie i chcą ustanowić nowego prezesa. Czy wystarczy do tego zwykła uchwała wspólników, czy może trzeba zachować formę aktu notarialnego? Chodzi o to, aby wniosek rejestracyjny nie

 

Podział majątku spółki cywilnej

Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Wnieśliśmy do niej wkład pieniężny, każdy o tej samej wartości. Kupione zostały za niego meble, reklama, część towaru. Co miesiąc wypłacaliśmy sobie pewną kwotę w postaci wypłaty (równej wysokości). Chciałbym odejść z firmy, ponieważ spółka przynosi niewielki dochód

 

Niepłacenie czynszu za mieszkanie komunalne

Mój ojciec od dawna nie płaci czynszu za mieszkanie komunalne; ja przebywam za granicą, ale jestem w nim zameldowany (razem z dwojgiem rodzeństwa – wszyscy jesteśmy pełnoletni). Dowiedziałem się, że wszyscy odpowiadamy za czynsz. Co powinienem zrobić? Czy wymeldowanie się z mieszkania to dobry

 

Zasady zatrudnienia kobiet w ciąży w Niemczech

Pracuje w Niemczech (w gastronomii), mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję popołudniami (od 14 do 23), często w weekendy, praktycznie przez cały czas pracuję na stojąco, często noszę ciężary. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć, jakie są zasady z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »