.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Areszt za niezapłaconą grzywnę

• Autor: Łukasz Obrał

Mój narzeczony został zatrzymany, gdyż – jak się okazało – został za nim wysłany list gończy. Poinformowano go, że został wobec niego zastosowany areszt 24-dniowy za to, że nie zapłacił grzywny. Jak można mu pomóc? Czy w ten sposób można postępować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Areszt za niezapłaconą grzywnę

Postanowienie sądu o zamianie grzywny na zastępczą karę aresztu

Z przytoczonych w pytaniu okoliczności wynika, że w przypadku Pani narzeczonego sąd wydał postanowienie o zamianie grzywny na zastępczą karę aresztu. Procedura w takim wypadku jest taka, że po wydaniu odpowiedniego postanowienia sąd wzywa skazanego do stawienia się w wyznaczonym zakładzie karnym, w określonym terminie. Jeżeli skazany nie zgłosi się we wskazane miejsce w celu odbycia kary, sąd wydaje nakaz doprowadzenia.

 

Trudno stwierdzić, dlaczego o toczącym się postępowaniu Pani narzeczony nic nie wiedział. Sąd winien przesłać mu odpowiednią korespondencję. O takich okolicznościach może przesądzać wiele czynników. To wszystko jest do wyjaśnienia w sądzie, który prowadził postępowanie.

 

Jeżeli sąd zarządził doprowadzenie Pani narzeczonego do aresztu w celu odbycia zastępczej kary, policjanci musieli go zatrzymać i do aresztu doprowadzić.

Czy można uchylić się od zastępczej kary aresztu?

Zgodnie z art. 27 § 1 Kodeksu wykroczeń od zastępczej kary aresztu sprawca może być uwolniony w każdym czasie przez wpłacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia. Kwota pieniężna, jaka pozostała jeszcze do spłacenia, może być złożona w sądzie lub w zakładzie karnym.

 

Zgodnie z § 112. ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawieniem wolności oraz dokumentowania tych czynności, zwolnienie skazanego z zastępczej kary aresztu, może nastąpić po otrzymaniu:

 

  1. zarządzenia zwolnienia wydanego przez właściwy sąd w związku ze złożeniem kwoty pieniężnej przypadającej do uiszczenia tytułem grzywny zamienionej na zastępczą karę pozbawienia wolności lub zastępczą karę aresztu, wraz z nakazem zwolnienia,
  2. pisma głównego księgowego jednostki penitencjarnej informującego o wysokości kwoty pieniężnej uiszczonej w tej jednostce tytułem grzywny zamienionej na zastępczą karę pozbawienia wolności lub zastępczą karę aresztu, jeżeli kwota ta jest równa kwocie pozostałej jeszcze do uiszczenia – z uwzględnieniem okresu już wykonanej kary zastępczej.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwolnienie z aresztu po wpłacie grzywny

Aby pomóc Pani narzeczonemu należy zapłacić grzywnę. To, że zatrzymanie nastąpiło w weekend może być niekorzystne dla skazanego. Może się okazać, że zwolnienie skazanego w weekend będzie niemożliwe.

 

Najlepiej będzie, jeżeli uda się Pani do zakładu karnego, gdzie przebywa narzeczony i tam uiści grzywnę lub przedstawi dowód wpłaty tej kwoty na konto sądu. Jednak, ze względu na weekend, zwolnienie Pani narzeczonego przed poniedziałkiem może okazać się niemożliwe. Mimo to należy spróbować, bo są pewne szanse. Jak już mówiliśmy, od zastępczej kary aresztu sprawca może być uwolniony w każdym czasie, jeśli tylko zostanie wpłacona suma przypadająca jeszcze do uiszczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu