Drobna kolizja ciężarówką i oddalenie się z miejsca zdarzenia, jakie konsekwencje?

• Opublikowano: 31-03-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem kierowcą ciężarówki. Dwa tygodnie temu miałem taką sytuację: była noc, chciałem zaparkować i odpocząć, ale na parkingu nie było wolnych miejsc. Cofając wjechałem w naczepę i w stresie odjechałem. Zaparkowałem na innym parkingu i zasnąłem. Rano obejrzałem swoją naczepę i nie znalazłem żadnych śladów uszkodzeń, więc pomyślałem, że z tamtą pewnie też nic się nie stało. Nie daje mi to jednak spokoju. Nie wiem, czy ktoś widział to zdarzenie i czy są świadkowie. Co mogę teraz z tym zrobić? Czy mam się czego obawiać?

Drobna kolizja ciężarówką i oddalenie się z miejsca zdarzenia, jakie konsekwencje?

Oddalenie się z miejsca kolizji – podwyższona karalność dla sprawcy

W pierwszej kolejności wskazuję, iż niestety oddalenie się z miejsca kolizji może być zakwalifikowane z art. 178 § 1 Kodeksu karnego (K.k.). Zgodnie bowiem z art. 178 § 1 K.k. „Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę”.

Zbiegnięcie z miejsca zdarzenia w celu uniknięcia konsekwencji

Wyraz „zbiec” oznacza „skutecznie oddalić się niepostrzeżenie z jakiegoś strzeżonego miejsca” (Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, pod red. H. Zgółkowej, t. 49, Poznań 2004, s. 76), „opuścić jakieś miejsce, ujść, umknąć skądś lub przed kimś” (B. Dunaj (red.) Mały słownik języka polskiego, Warszawa 2007, s. 864), „uciec, ujść, umknąć” (Mały słownik języka polskiego, pod red. S. Skorupki, H. Anderskiej, Z Łempickiej, Warszawa 1998, s. 992), „przemijać niepostrzeżenie, uciekać” (M. Arcta, Słownik ilustrowany języka polskiego, Warszawa, s. 1152). Wyrazami bliskoznacznymi są „uciec, umknąć, ujść” (Praktyczny słownik…, s. 76). Słowo to jest synonimem wyrazu „uciec”, które obejmuje zachowanie polegające na „oddaleniu się (dla uniknięcia czegoś), umknięciu, zemknięciu, ujściu, zbiegnięciu” (A. Dąbrówka, F. Gelller, T. Turczyn, Słownik synonimów, Warszawa 1993, s. 136). Uwzględniając znaczenie językowe słowa „zbiec”, słusznie wskazuje się w doktrynie, że „zbiegnięcie z miejsca zdarzenia” oznacza „aktywność podmiotu podejmowaną świadomie, nakierowaną na oddalenie się z określonego miejsca lub też polegające na opuszczeniu tegoż w celu uniknięcia czegoś” (M. Dąbrowska-Kardas, P. Kardas, Kryminalizacja ucieczki sprawcy wypadku drogowego z miejsca zdarzenia w świetle nowelizacji kodeku karnego z 12 lipca 1995 r. Część II, Pal. 1996, Nr 5-6, s. 23).

Zbiegnięcie charakteryzują dwa elementy: oddalenie się z miejsca zdarzenia (element obiektywny) oraz cel takiego zachowania (element subiektywny) (R.A. Stefański, Glosa do postanowienia SN z 21.10.2009 r., V KK 176/09, Biul. PK 2009, Nr 9, poz. 1.2.12). Trafnej interpretacji tego pojęcia dokonał Sąd Najwyższy, stwierdzając, że: Momentem decydującym o przyjęciu, że sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia – jak słusznie stwierdził Sąd Najwyższy – jest ustalenie, że oddalając się z miejsca zdarzenia, czynił to z zamiarem uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności w celu uniemożliwienia identyfikacji roli, jaką odegrał w zdarzeniu oraz stanu, w jakim znajdował się w chwili wypadku. Takie zachowanie sprawcy powinno odznaczać się zwartością czasową” (wyr. SN z 27.03.2001 r., IV KKN 175/00, Legalis).

Niska społecznie szkodliwość czynu

Z uwagi jednak na niską społeczną szkodliwość czynu – kolizja na parkingu i brak innych szkód – w mojej ocenie powyższa odpowiedzialność karna jest wygórowana i niezasadna oraz nie powinna być zastosowana. Jeżeli okaże się, że na parkingu były kamery, odpowie Pan z tytułu popełnionego wykroczenia. Oprócz powyższego, zazwyczaj ucieczka z miejsca wypadku wyłącza ochronę z tytułu ubezpieczenia OC.