.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ojciec dzieci ogranicza kontakt z wnukami, co zrobić?

• Opublikowano: 30-03-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Zmarła moja córka, pozostawiła syna. Były zięć poznał drugą kobietę i ogranicza mi kontakt z wnukiem. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy ojciec dzieci ma prawo do utrudniania kontaktów z wnukami, przecież jesteśmy ich rodziną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ojciec dzieci ogranicza kontakt z wnukami, co zrobić?

Uregulowanie kontaktów z wnukiem

Jako dziadek jak najbardziej może Pan wystąpić do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z wnukiem – jeżeli ojciec dziecka nie chce zgodzić się na dobrowolne kontakty. Sąd zazwyczaj reguluje takie kontakty i je określa – stosownie do stopnia rozwoju dziecka i więzi z Panem. Dlatego proszę wystąpić z takim wnioskiem – sąd zapewne Panu pomoże, albowiem należy pielęgnować rodzinną więź. Opłata od wniosku to 100 zł.

Utrzymywanie kontaktów

Zgodnie z art. 113 K.r.io:

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie w związku z pozycją prawną rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowalny przy użyciu przymusu państwowego.

 

Z uwagi na powyższe babcia i dziadek jak najbardziej mają prawo i obowiązek widywać się z dzieckiem – szczególnie jeżeli wcześniejsze kontakty były intensywne. Konflikt z rodzicami dziecka nie powinien mieć wpływu na rodzaj i intensywność kontaktów z dzieckiem.

 

Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka” (w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie bowiem niejednokrotnie wskazano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli nie może Pan porozumieć się z zięciem, proszę jak najszybciej wystąpić o uregulowanie kontaktów z wnukiem – sąd po analizie stanu faktycznego oraz stanowiska stron określa sposób i rodzaj takich kontaktów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu