Szkoła zawodowa – doliczenie nieskończonej nauki do stażu pracy

• Autor: Irena Sawa

Uczęszczałem do szkoły zawodowej przy zakładach pracy. Nie dostałem się do ostatniej klasy i zrezygnowałem z dalszej nauki. ZUS nie chce doliczyć mi tych lat do emerytury, twierdząc, że nie skończyłem szkoły. Składki do ZUS płacił zakład pracy.

Niestety, ale w pełni należy zgodzić się ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Innymi słowy Pański okres zatrudnienia w szkole przyzakładowej jako okres nauki nieukończonej nie podlega zaliczeniu do stażu ubezpieczeniowego.

Podstawą do zaliczenia okresu nauki w szkole przyzakładowej (nauki ukończonej) było zawarcie indywidualnej umowy pomiędzy uczniem a pracodawcą w celu odbycia nauki zawodu, względnie zawarcie stosunku pracy.

Dokumentacja powyższa stanowi podstawę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do uznania i zaliczenia powyższego okresu do stażu ubezpieczeniowego.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) „za okresy składkowe uważa się również przypadające przed dniem 15 listopada 1991 r. następujące okresy zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne albo za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne: zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia (…)”.

Okresem zatrudnienia po ukończeniu 15. roku życia jest okres wykonywania tzw. praktycznej nauki zawodu.

Młodociani w okresie nauki zawodu pozostawali z pracodawcą w stosunku pracy.

Dowodem, w oparciu o który okres praktycznej nauki zawodu może być doliczony do stażu ubezpieczeniowego, jest posiadanie zawartej indywidualnej umowy pomiędzy zakładem pracy, który zatrudniał ucznia, a uczniem.

Powyższe potwierdza orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 13.06.2006 r., sygn. akt III AU a 250/05, Biul. SAKa 2007, nr 1, oraz wyrok Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 14.06.2006 r., sygn. akt III AUa 457/05, Biul. SAKa 2007, nr 1.

Reasumując powyższe, przykro mi bardzo, ale brak jest podstaw prawnych do podważenia stanowiska prezentowanego przez ZUS.