Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS

• Autor: Łukasz Obrał

Gdy studiowałam, na czwartym semestrze studiów stacjonarnych zaszłam w ciążę i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Otrzymałam urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka rozpoczęłam dalszą naukę na tym samym kierunku na czwartym semestrze, tyle że na studiach zaocznych, i podjęłam pracę w szkole. Nie miałam żadnych przerw pomiędzy nauką a pracą. Czy będzie mi się liczył czas nauki na studiach stacjonarnych do emerytury?

Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS

Okresy nauki w szkole wyższej przy ustalaniu prawa do emerytury

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe.

Stosownie do art. 7 pkt 9 ustawy okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów. Zaliczenie lat nauki w szkole wyższej do okresów nieskładkowych odbywa się niezależnie od tego, w jakim trybie odbywały się studia.

Aby czas nauki w szkole wyższej zaliczono do okresu nieskładkowego, nauka musi zostać ukończona (uzyskanie dyplomu lub zaliczenie wszystkich semestrów przewidzianych programem studiów), a także musi odbywać się na jednym kierunku. Wówczas jako okres nieskładkowy zalicza się czas nauki według programu studiów, a nie według tego, ile lat trwały studia w przypadku konkretnej osoby. Zaliczeniu podlegają okresy z góry ustalone w programie studiów, np. studia 5-letnie – 5 lat okresu nieskładkowego.

Natomiast według art. 11 ustawy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe zbiegają się w czasie, to przy ustalaniu prawa do świadczeń określonych w ustawie uwzględnia się okres korzystniejszy.

Okresy wykonywania pracy zarobkowej zamiast studiów w szkole wyższej przy ustalaniu prawa do emerytury

Z uwagi na powyższe należy uznać, że jeżeli w czasie studiów wykonywała Pani pracę zarobkową, to ZUS zaliczy okres wykonywania tej pracy (okres składkowy) zamiast studiów w szkole wyższej (okres nieskładkowy).

Jeżeli ukończyła Pani studia, to ZUS zaliczy jako okres nieskładkowy ten okres studiów, w którym Pani nie pracowała: 3 semestry i tę część czwartego semestru, w której Pani nie pracowała, a jako okres składkowy zaliczy lata, w których Pani pracowała w trakcie nauki.

ZUS nie zaliczy do okresu nieskładkowego czwartego semestru studiów dziennych, którego Pani nie zaliczyła, oraz okresu urlopu dziekańskiego.